Δημοσιεύτηκε στις 16 Ιουνίου 2021
Καλές και οι πλατείες, ωραία και τα τραπεζάκια έξω στους πεζόδρομους, ο κήπος όμως και η αυλή με τα δέντρα, τα λουλούδια και τα ατμοσφαιρικά λαμπάκια το βράδυ είναι άλλο πράγμα –ειδικά για όσους από μας δεν μένουμε και στις πιο πράσινες γειτονιές του νησιού!
Και η αυλή του Παλιομούχταρου είναι αυτό ακριβώς που χρειαζόμαστε... μία όαση με πολλές, νόστιμες εκπλήξεις!
Είναι μια αυθεντική παραδοσιακή ταβέρνα, με σύγχρονα στοιχεία, διαχρονική αξία, και μία μεγάλη καταπράσινη αυλή, περικυκλωμένη από τεράστια καταπράσινα δέντρα και γρασίδι, η οποία αποτελεί μία όαση δροσιάς το καλοκαίρι.
Ο Παλιομούχταρος, στον γραφικό Άγιο Θεόδωρο Λάρνακας, αντικατοπτρίζει την κυπριακή φιλοξενία και την αυθεντική, πατροπαράδοτη κουζίνα σε ένα περιβάλλον μοναδικό. Οι ιδιοκτήτες της υποδέχονται την πελατεία τους εδώ και 11 χρόνια με το πιο ζεστό χαμόγελο και όλοι φεύγουν ευχαριστημένοι με την ποιότητα και την ποικιλία που προσφέρει.
Στην αυλή του Παλιομούχταρου, θα απολαύσεις καλοφτιαγμένους μεζέδες, παραδοσιακά πιάτα ημέρας, φτιαγμένα με τα καλύτερα εποχικά προϊόντα, ενώ τις Πέμπτες στο μενού μπαίνει και το λαχταριστό οφτό κλέφτικο, που μπορεί να ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό!
Ένας μεζές όλο εκπλήξεις!
Οι μεζέδες είναι όλοι της ώρας και φτιαγμένοι από τον 'άρχοντα' της κουζίνας, τον ιδιοκτήτη Μενέλαο Μενελάου. Περιλαμβάνουν μια μεγάλη ποικιλία πιάτων, σαλάτες, ορεκτικά, μαγειρευτά, καθώς και όλων των ειδών τα κρεατικά. Ξεχωρίζουν το μυρωδάτο χωριάτικο ψωμί, το κρασάτο, λουκάνικο, τα μυρωδάτα κεφτεδάκια, οι ολόφρεσκες τηγανητές πατάτες, τα χειροποίητα χωριάτικα μακαρόνια της γιαγιάς, όπως και το αρνίσιο συκωτάκι αλλά και ο παραδοσιακός τταβάς. Από τα κρεατικά του πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις το σουβλάκι του (χοιρινό και από κοτόπουλο, σερβίρεται και σούβλα κοτόπουλο), τις σεφταλιές και τα αρνίσια παϊδάκια του.
Στο τέλος θα καταφθάσει στο τραπέζι σου και το φημισμένο του γλυκό, το οποίο είναι κερασμένο, το 'σάμαλι' ή αλλιώς 'καλόν πράμα' που είναι η σπεσιαλιτέ του Παλιομούχταρου.
Και ζωντανή μουσική
Τη νόστιμη κουζίνα του Παλιομούχταρου τη χαίρεσαι με καλή, ζωντανή μουσική κάθε Σάββατο. Πέρα όμως από τις βραδιές με live, ο Παλιομούχταρος αναλαμβάνει να φιλοξενήσεις και όλες τις όμορφες στιγμές σου (εταιρικά πάρτι, διάφορα event, γενέθλια, βαφτίσεις κ.ά.), ετοιμάζοντας για σας και τους καλεσμένους σας πλούσιο μπουφέ.
Εξάλλου, δεν είναι τυχαίο που πέρα από γνωστή είναι και ιδιαίτερα αγαπητή σε ντόπιους και επισκέπτες για την ποιότητα του φαγητού της και την άψογη εξυπηρέτησή της.
INFO:
Φίλιου Τσιγαρίδη 12, Άγιος Θεόδωρος, επ. Λάρνακας. Τρ-Κ 12.00-24.00 (και όλες τις αργίες).
Τηλέφωνο: 24323323
E-mail: paliomouxtarostavern@gmail.com
Facebook: paliomouxtaros / Παραδοσιακη Ταβερνα Παλιομουχταρος
Ιnstagram: paliomouxtaros
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου