Δημοσιεύτηκε στις 08 Μαΐου 2024
Τιτάνας τιτλοφορείται το μικρότερο σε κλίμακα έργο που η ομώνυμη έκθεση περιλαμβάνει. Πρόκειται για χειροποίητη αντρική φιγούρα από ελεφαντόδοντο, η οποία με ορθωμένα χέρια υποβαστάζει αυγό στρουθοκαμήλου. Αυτό το έργο τόσο με το μέγεθος όσο και με το συμβολισμό του έχει αποδεσμεύσει έναν ευρύτερο στοχασμό γύρω από το σύνολο των έργων που εκτίθενται στην ομώνυμη έκθεση αλλά και γύρω από τις σχέσεις που ανάμεσα τους γίνονται αντιληπτές.
Ό,τι γιγαντιαία ορθώνεται γύρω από τον άνθρωπο θέτει αναμφίβολα σε αμφισβήτηση το φυσικό του μέγεθος άρα και τον ψυχισμό του. Τα πράγματα αναζητούν, καταλαμβάνουν και απολαμβάνουν θέσεις από μόνα τους ή σε συσχετισμό με άλλα, ενώ ταυτόχρονα προβάλλουν όψεις τους και δείχνονται μέχρι και απροκάλυπτα.
Η πρακτική οικειοποίησης, επανα-διάθεσης και διαχείρισης αυτού του είδους πρώτης ύλης - στο πλαίσιο ενός καθαρά δημιουργικού εγχειρήματος - προϋποθέτει δεξιότητες και εμφορεί προθέσεις που σε πρώτη εντύπωση, μοιάζουν απλές, αβίαστες, ακόμα και αθώες. Παρόλα αυτά, παρατηρώντας τις σχέσεις που υφαίνονται ανάμεσα στα μεγάλης κλίμακας έργα της έκθεσης και τον Τιτάνα, αντιλαμβάνεται κανείς την οντολογική του υπονόμευση. Ο άνθρωπος “μικραίνει”. Μέσα στο σάστισμα και την κατάπληξη που το μεγάλο μέγεθος του προκαλεί, επινοεί θέσεις και χειρονομίες, υποστηρικτικές του ήθους και της ρωμαλεότητας, που για τον ίδιο κρίνονται αδιαμφισβήτητες και ανυποχώρητες. Κομίζοντας το Όλον, ο ίδιος εξωθείται σε μιαν εκφραστική υπεροχής ενώ συνάμα μοιάζει να μετουσιώνει την ορμή του σε κάτι πλήρες, γόνιμο και σφαιρικό.
-
Ο Σάββας Χριστοδουλίδης (γ.1961, Πάφος, Κύπρος) ζει και εργάζεται στη Λευκωσία. Σπούδασε στην Εθνική Σχολή Καλών Τεχνών της Τουλούζης (1981-86) και στο Πανεπιστήμιο της Προβηγκίας από όπου έλαβε το διδακτορικό του από τη σχολή Τεχνών και Γραμμάτων (2000-2006).
Έχει συμμετάσχει σε πολλές εκθέσεις, όπως η Μπιενάλε της Βενετίας (1996), η Μπιενάλε της Αθήνας (2009) και η Μπιενάλε του Σάο Πάολο (2012). Η τελευταία του ατομική έκθεση πραγματοποιήθηκε στην Eins Gallery, Λεμεσός τον Μάρτιο του 2021.
Έχει δημοσιεύσει κείμενα για την τέχνη. Το 2016 επιμελήθηκε τον τόμο Ανδρέας Χρυσοχός – Κείμενα για την Τέχνη και το 2016 τον τόμο Αγαπητέ μου κουμπάρε / 12 επιστολές του Χριστόφορου Σάββα στον Κώστα Οικονόμου. Τον Μάρτιο του 2021 εξέδωσε τον τόμο Σκέψεις για τα χρώματα – Με αφορμή την ποίηση του Μιχάλη Πασιαρδή.
Τον Ιανουάριο του 2017 επιμελήθηκε την έκθεση Τοπία – Επιλογή της Κρατικής Πινακοθήκης στο Κέντρο Ευαγόρα Λανίτη στη Λεμεσό και τον Απρίλιο του 2017 την έκθεση Rooms to contemplate στο Πολιτιστικό Ίδρυμα Τράπεζας Κύπρου στη Λευκωσία. Τον Μάιο του 2019 επιμελήθηκε την έκθεση Πενταδάκτυλος - Contemporaries στη Λεβέντειο Πινακοθήκη στη Λευκωσία.
Διδάσκει τέχνη και θεωρία της τέχνης και αρχιτεκτονικής στη Σχολή Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Frederick, Λευκωσία.
ΤΙΤΑΝΑΣ
17 Μαΐου - 28 Ιουνίου 2024
Εγκαίνια: Παρασκευή, 17 Μαΐου 2024, 19.00 - 22.00
eins gallery, Θέμιδος 28, Λεμεσός
Μέρες και ώρες λειτουργίας:
Τετάρτη - Παρασκευή, 16.00-20.00
Σάββατο 11.00 - 14.00 ή με ραντεβού στο 99 522977
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης