Δημοσιεύτηκε στις 06 Απριλίου 2024
Με πολύτιμο αρωγό φέτος, την BrainRocket, μια εταιρία με ηγετική παρουσία στην παροχή IT υπηρεσιών που εδρεύει στην Κύπρο, τα Λεμέσια υπόσχονται να χαρίσουν και φέτος στο κοινό θέαμα υψηλού επιπέδου και μεγάλες συγκινήσεις.
Στη διάρκεια Συνέντευξης Τύπου για την εξαγγελία της επίσημης έναρξης των «Λεμεσίων by BrainRocket» ο Δήμαρχος Λεμεσού κ. Νίκος Νικολαΐδης, ανέφερε ότι τα Λεμέσια έχουν καθιερωθεί πλέον ως η μαζικότερη αθλητική εκδήλωση στον τόπο μας, συμβάλλοντας για περισσότερο από 2 δεκαετίες, στην ενδυνάμωση του αθλητικού κινήματος. Φέτος το πρόγραμμα των «Λεμεσίων by BrainRocket» υπογράμμισε ο κ. Νικολαΐδης, περιλαμβάνει μια εντυπωσιακή αλυσίδα αθλητικών εκδηλώσεων υψηλών προδιαγραφών, οι οποίες περιέχουν πέραν του αθλητικού στοιχείου και το στίγμα του πολιτισμού, αλλά και της κοινωνικής προσφοράς.
Ο Πρόεδρος της Επιτροπής Νεολαίας και Αθλητισμού κ. Λοΐζος Μαυρουδής εξέφρασε την ικανοποίηση του για το γεγονός, ότι ο θεσμός των Λεμεσίων έχει πλέον καθιερωθεί ως η μεγαλύτερη αθλητική γιορτή στο νησί μας, έχει αγκαλιαστεί από το κοινό, με τη συμμετοχή των πολιτών χρόνο με το χρόνο να αυξάνεται. Ο αθλητισμός ενώνει, καλλιεργεί κουλτούρα, είναι πολιτισμός και υγεία υπέδειξε ο κ. Μαυρουδής, γι΄αυτό και στόχος μας είναι οι συμπολίτες μας να τον κάνουν βίωμά τους, συμμετέχοντας στις αθλητικές δράσεις που διοργανώνει η πόλη.
Η κα Μαρίνα Βασιλείου, External Projects & CSR Manager της εταιρείας BrainRocket, η οποία είναι και ο Πλατινένιος Χορηγός των Λεμεσίων, ανέφερε ότι η BrainRocket είναι υπερήφανη που στηρίζει τη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση της Κύπρου. Άλλωστε, όπως είπε η κυρία Βασιλείου, στο επίκεντρο του DNA και του προγράμματος εταιρικής κοινωνικής ευθύνης της BrainRocket βρίσκεται η υποστήριξη του αθλητισμού, η ανάδειξη ενός υγιεινού τρόπου ζωής αλλά και η προώθηση δράσεων της τοπικής κοινότητας που στόχο έχουν τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών. Στην BrainRocket ανέφερε η κυρία Βασιλείου, παροτρύνουμε τους εργαζόμενους μας, να ασχολούνται με τον αθλητισμό, να συμμετέχουν σε αθλητικές δραστηριότητες, υιοθετώντας έναν υγιή τρόπο ζωής.
Στη διάρκεια των «Λεμεσίων by Brain Rocket» το κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει αλλά και να συμμετάσχει, μεταξύ άλλων, σε αθλήματα όπως τον ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού, Τοξοβολία, το Limassol Sports Festival, το ΟΠΑΠ Limassol 3on3 Basketball, το Limassol Triathlon 2024 , το Διεθνές Τουρνουά Fudokan Shotokan Παραδοσιακό Karate, τον Deloitte Ποδηλατικό Γύρο Λεμεσού, και τον Grand Prix - 26ο Διεθνή Αγώνα Δρόμου «Μάριος Αγαθαγγέλου».
Στο πρόγραμμα των «Λεμεσίων by Brain Rocket» φέτος εντάσσονται και νέα αθλήματα όπως το 2ο Διεθνές Beach Sprint Rowing, το Heat Wave Fitness Festival, το 4χ4 Τουρνουά Ποδοσφαίρου, το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Padel και το Τουρνουά Beach Soccer
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/PIOER00U40wEsyXPBJReOLqwhzU=/107014/fill-450x330/saturdaynightfever_1-1600x900-c-default.jpg)
3ο Καλοκαιρινό Φεστιβάλ «Πολιτισμός στο Κύμα» στο Μόλο Λεμεσού
Μια εβδομάδα με μουσική, θέατρο και κινηματογράφο θα προσφέρει ο Δήμος Λεμεσού
![](/wagtail-images-serve/e60RRTgn2P8S6V9mrr1AcC4CBmo=/106863/fill-450x330/Fremont_still2_72dpi.webp)
Θερινό σινεμά σε μια όμορφη αυλή, κάτω από τον έναστρο ουρανό
Μια βραβευμένη ταινία έρχεται στην Λάρνακα
![](/wagtail-images-serve/Si1eUVdV5aKKHbzKjHhsczBGa_E=/106767/fill-450x330/YOGA.jpg)
Γιόγκα με οινική επίγευση
Πρωινές και απογευματινές συνεδρίες γιόγκα για όλα τα επίπεδα, με καθοδήγηση από την πιστοποιημένη Yoga Instructor Vanessa Morton
![](/wagtail-images-serve/C7i2mcdiG3P0-ZLqCkbXm9bI5-A=/106668/fill-450x330/image00001_1.png)