Δημοσιεύτηκε στις 08 Απριλίου 2024
Σε ένα από τα πιο όμορφα και γραφικά χωριά της ορεινής Λάρνακας, πολύ κοντά τόσο στη Λεμεσό, όσο και στη Λευκωσία αλλά και στη Λάρνακα, μια παραδοσιακή ταβέρνα έχει καταφέρει να τραβήξει την προσοχή, τόσο των ντόπιων όσο και των επισκεπτών της περιοχής. Ο λόγος δεν είναι άλλος από την αυθεντική κουζίνα της και τα νόστιμα πιάτα της, αλλά και την ίδια την τοποθεσία της, στολισμένη με ανθισμένες αμυγδαλιές, οι οποίες μάλιστα της χάρισαν και το όνομά της.
![DJI_0769--.jpg](/media/images/DJI_0769--.width-800.jpg)
Ο κύριος Μιχάλης, εξάλλου, που ανέλαβε τον χώρο πριν από μερικούς μήνες, είναι ιδιαίτερα γνωστός και πολύ αγαπητός στο κοινό, μίας και για 30 και πλέον χρόνια μάς υποδεχόνταν στο διπλανό Κάτω Δρυ, στον Πλάτανο, ετοιμάζοντάς μας εκεί τα μεζεδάκια του.
![IMG_9960--d.jpg](/media/images/IMG_9960--d.width-800.jpg)
Στο κέντρο του πανέμορφου χωριού Βάβλα (που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τη Χοιροκοιτία) λοιπόν και κυριολεκτικά μέσα στη φύση κάτω από μεγάλα δέντρα που, ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες, προσφέρουν σκιά και δροσιά, θα βρεις την ταβέρνα «ταβέρνα Πλάτανος- Εστιατόριο Αμυδγαλιές». Το εσωτερικό της, με καρό τραπεζομάντηλα, μας θυμίζει παραδοσιακό χωριό. Εκεί θα απολαύσεις κρεατικά και πεντανόστιμα μαγειρευτά, φτιαγμένα όλα με αυθεντικές παραδοσιακές συνταγές, αλλά και άψογη φιλοξενία.
![CHP_0569---.jpg](/media/images/CHP_0569---.width-800.jpg)
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Το εστιατόριο θα το βρεις απέναντι από την αρχαία εκκλησία και το 120 χρόνων σχολείο. Στεγάζεται σε ένα πετρόκτιστο ολοκαίνουργιο κτήριο, το οποίο απολαμβάνει απρόσκοπτα τη θέα της περιοχής!
![IMG_9995--.jpg](/media/images/IMG_9995--.width-800.jpg)
Εκεί θα σε υποδεχθούν θερμά τόσο το προσωπικό του μαγαζιού, όσο και ο ίδιος ο κ. Μιχάλης αλλά και τα μέλη της οικογένειάς του, φιλοξενώντας σε στο "σπιτικό" τους σαν να σε ξέρουν χρόνια. Και φυσικά θα σου προτείνουν να απολαύσεις τα λαχταριστά τους μεζεδάκια, που φτιάχνονται καθημερινά στην κουζίνα τους, είναι ολόφρεσκα και ζεστά. Εξάλλου, το φαγητό παραμένει ψηλά στις προτεραιότητες τους και σταθερή αξία στο μαγαζί.
![IMG_9968.jpg](/media/images/IMG_9968.width-800.jpg)
Εκείνη πάντως την Κυριακή που το επισκεφθήκαμε εμείς... είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε καθαρές γεύσεις, εκτιμώντας για μια ακόμη φορά το μεγαλείο της απλότητας και της καλής πρώτης ύλης.
Για αρχή μας έφεραν μία φρεσκοκομμένη σαλάτα, με φέτα, αλοιφές όπως ταχίνι, τζατζίκι, γιαούρτι και παντζάρια, αλλά και φρεσκοζυμωμένο καρβέλι ψωμί, για να συνοδεύσει τα ορεκτικά.
![piata vavla.jpg](/media/images/piata_vavla.width-800.jpg)
Πολύ σύντομα έφτασαν στο τραπέζι και τα επόμενα πιάτα... Πεντανόστιμες πατάτες φούρνου και παστίτσιο για να γλείφεις τα δάχτυλά σου, κουπέπια όπως της γιαγιάς, κολοκάσι, κοφτό μακαρονάκι, ραβιόλες και πλιγούρι. Ακόμα, ξεχωριστός είναι και ο αυθεντικός λευκαρίτικος ταβάς που σερβίρει, το κλέφτικο που λιώνει στο στόμα, για το οποίο αξίζει πραγματικά να πας μέχρι εκεί.
![kleftiko vavla.jpg](/media/images/kleftiko_vavla.width-800.jpg)
Νωρίς έφτασε και η πιατέλα κρεατικών, η οποία περιελάμβανε παραδοσοσιακή σούβλα αρνίσια και από κοτόπουλο, καλοφτιαγμένες σεφταλιές και σουβλάκια.
![kreatika.jpg](/media/images/kreatika.width-800.jpg)
Για το τέλος, μας σέρβιραν μπουρέκια αναρής σε φλογέρες, τα οποία έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την επίσκεψή μας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχει παιδότοπος για τα παιδιά. Ενώ ο χώρος διατίθεται και για σχολικές εκδρομές, εκδηλώσεις, όπως πάρτι, γενέθλια και βαφτίσεις, αλλά και γάμους μέχρι 800 άτομα, ενώ δίπλα ακριβώς από το μαγαζί υπάρχει κηποθέατρο για εκδηλώσεις.
![1000028793 (1).jpg](/media/images/1000028793_1.width-800.jpg)
Επιπλέον μάθε ότι κοντά στο εστιατόριο βρίσκεται η Παναγιά της Αγάπης και το μοναστήρι του Αγίου Μηνά, στα οποία μπορείς να κάνεις στάση για προσκύνημα.
(24342160 & 99688761) Βάβλα, επ. Λάρνακας.
Facebook: Platanos Amygdalies
![DJI_0772.JPG](/media/images/DJI_0772--.width-800.jpg)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου