Δημοσιεύτηκε στις 31 Ιανουαρίου 2024
Στις 22 και 23 Ιανουαρίου, ένα μαγικό μαγειρικό ραβδί αποκάλυψε κάτι που είχε ανάγκη η γαστρονομική σκηνή της Λεμεσού (και όχι μόνο). Τις πρώτες δύο βραδιές του Porto Hydra, γνωστοί food και lifestyle bloggers και influencers – καλεσμένοι της Workshop Creative Agency – είχαν το προνόμιο να δοκιμάσουν πρώτοι το εκλεπτυσμένο μενού και να βιώσουν από κοντά τη φινετσάτη ατμόσφαιρα ενός πολλά υποσχόμενου εστιατορίου.
![Porto-Ydra-34.jpg](/media/images/Porto-Ydra-34.width-800.jpg)
Το εστιατόριο, παρουσίασε το όραμά μέσα από μια μοντέρνα σκοπιά της ελληνικής κουζίνας, χρησιμοποιώντας αγαπημένα υλικά της θάλασσας της Μεσογείου. Οι παρευρισκόμενοι απόλαυσαν ένα ειδικά διαμορφωμένο μενού, το οποίο περιλάμβανε σύγχρονα πιάτα με θαλασσινά, με αναβαθμισμένες, αλλά ταυτόχρονα γνώριμες γεύσεις της ελληνικής παλέτας.
![Porto-Ydra-7.jpg](/media/images/Porto-Ydra-7.width-800.jpg)
Η εμπειρία ξεκίνησε με το Ιταλικό Prosecco Asolo, το οποίο «άνοιξε» την ατμόσφαιρα και προλόγισε εξαιρετικά τη βραδιά, δίνοντας το έναυσμα για την έναρξη όμορφων συζητήσεων και τον σχηματισμό μικρών παρεΐστικων ομάδων. Ο σεφ κέρδισε το ενδιαφέρον του κοινού από τα πρώτα κιόλας πιάτα, με το φρεσκοψημένο flatbread, την εξαιρετική τυροκαφτερή (η οποία γινόταν μαζικά refill σε όλα τα τραπέζια), το λεμονάτο χούμους και τις μαριναρισμένες ελιές.
![Porto-Ydra-2.jpg](/media/images/Porto-Ydra-2.width-800.jpg)
Η αφοσίωση του Porto Hydra στη χρήση ολόφρεσκων και εξαιρετικής ποιότητας πρώτων υλών έλαμψε, όταν σερβιρίστηκε το καρπάτσιο τόνου, η σαλάτα με το χταπόδι και η τρομερά εντυπωσιακή πιατέλα με raw θαλασσινά. Η μαγειρική ομάδα, απέδειξε τη δεινή γαστρονομική της ικανότητα και με τα επόμενα πιάτα, αφού το καλομαγειρεμένο orzo με θαλασσινά, οι γαρίδες σαγανάκι και ο εξαιρετικός «three way» αστακός, εντυπωσίασαν με τις γεύσεις και τις υφές τους.
![Porto-Ydra-3.jpg](/media/images/Porto-Ydra-3.width-800.jpg)
Η φράση «προσοχή στη λεπτομέρεια» είναι πολύ μικρή για να περιγράψει την πραγματικότητα, αφού οι ιδιοκτήτες επέλεξαν κάθε μικρή και μεγάλη λεπτομέρεια (όπως τα υπέροχα κουτάλια, οι κεντημένες πετσέτες κ.λπ.) μόνοι τους, με μεράκι και ενθουσιασμό.
![Porto-Ydra-11.jpg](/media/images/Porto-Ydra-11.width-800.jpg)
Μετά το δείπνο, οι καλεσμένοι δοκίμασαν τα signature cocktail του εστιατορίου, τα οποία μύριζαν Ελλάδα… with a twist, ενώ η ατμόσφαιρα έγινε ακόμα πιο χαλαρή και τα κομπλιμέντα άρχισαν να απονέμονται επάξια στους ιδιοκτήτες, τον σεφ και την ομάδα του.
![Porto-Ydra-4.jpg](/media/images/Porto-Ydra-4.width-800.jpg)
Το Porto Hydra κατάφερε κάτι μοναδικό. Κατάφερε να βάλει στο επίκεντρο την ελληνική κουζίνα, σε έναν μοναδικά σχεδιασμένο χώρο με απίστευτη φινέτσα. «Θέλουμε κάθε άτομο που έρχεται στον χώρο μας να νιώθει ότι έρχεται στο σπίτι μας» είπε ο ιδιοκτήτης στο καλωσόρισμά του και πραγματικά, το κατάφερε, αφού η διακόσμηση, η ανοικτή κουζίνα στο κέντρο του χώρου και η γενική ατμόσφαιρα αποπνέουν κάτι εξαιρετικά οικείο και γνώριμο.
Το Porto Hydra δεν έκανε απλά μια αξιοσημείωτη είσοδο στο γαστρονομικό τοπίο της Λεμεσού, αλλά μια εντυπωσιακή βουτιά! Το pre-opening event που διοργανώθηκε από τη Workshop Creative Agency, είμαστε σίγουροι ότι έκανε ένα σπουδαίο… ποδαρικό!
![Porto-Ydra-1.jpg](/media/images/Porto-Ydra-1.width-800.jpg)
Μάθε για το Porto Hydra
Το Porto Hydra, το πιο πρόσφατο γαστρονομικό addition της Λεμεσού, βρίσκεται σε ένα από τα καινούργια κτήρια της λεωφόρου Μακαρίου. Άνοιξε και επίσημα τις πόρτες του και λειτουργεί καθημερινά, Δευτέρα με Κυριακή, από τις 17:00 μέχρι τις 00:00 Το μενού περιλαμβάνει κυρίως θαλασσινά, ενώ οι γεύσεις του είναι εμπνευσμένες από την Ελληνική κουζίνα. Συνδυάζει φανταστικά την κομψότητα με μια πιο χαλαρή, funky ατμόσφαιρα.
Λεωφόρος Αρχιεπισκόπου Μακαρίου ΙΙΙ 181, Λεμεσός.
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα με Κυριακή 17:00 - 00:00.
Τηλέφωνο κρατήσεων: +(357) 95 117257
Instagram: portoydracyprus
Website: https://portoydra.com/
![Porto-Ydra-18.jpg](/media/images/Porto-Ydra-18.width-800.jpg)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου