Δημοσιεύτηκε στις 02 Νοεμβρίου 2020
Μια έκδοση του European Museum Academy από τους παγκοσμίου φήμης μουσειολόγους Dirk Houtgraaf και Massimo Negri, με τη στήριξη των διεθνών ινστιτούτων: Cultural Heritage Agency – Ministry of Education, Culture and Science της Ολλανδίας, Reinwardt Academy – Amsterdam University of Arts στο Άμστερνταμ, Master Erasmus Mundus, Forum of Slavic Cultures και Λεβεντείου Πινακοθήκης.
Οι εκθέσεις είναι πάντοτε δημοφιλείς και προσελκύουν το ευρύ κοινό. Μια έκθεση ωστόσο, αποτελεί μια από τις πιο περίπλοκες και ακριβές μορφές μέσων για τη δημιουργία και τη διάδοση μιας ιστορίας, για την οποία απαιτείται ένα ευρύ φάσμα ειδικών. Η δημιουργία και ο συντονισμός μιας έκθεσης είναι επομένως μια μεγάλη πρόκληση και ίσως απαιτεί και ένα είδος «τρέλας».
Η έκδοση Developing Exhibitions: There is a method in this madness προσφέρει μια μεθοδολογία για την ανάπτυξη μιας έκθεσης -ή ενός μουσείου- σε οποιονδήποτε συμμετέχει σε αυτήν την περιπέτεια, με βάση μια σταθερή πρακτική εμπειρία. Η μεθοδολογία περιγράφεται σε δομικά στοιχεία και μπορεί να εφαρμοστεί είτε στο σύνολό της, είτε μεμονωμένα.
Το βιβλίο είναι στην αγγλική γλώσσα, με έγχρωμες απεικονίσεις και πλειάδα σαφών διαγραμμάτων. Προορίζεται κυρίως για επαγγελματίες μουσείων, αλλά μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί σε μαθήματα προπτυχιακού και μεταπτυχιακού επιπέδου.
Περισσότερες πληροφορίες για την αγορά της έντυπης έκδοσης ή απόκτησης της δωρεάν ηλεκτρονικής μορφής: https://developingexhibitions.info/.
Οι συγγραφείς:
Ο Dirk Houtgraaf εργάστηκε για πολλά χρόνια ως διευθυντής της ομάδας δημιουργίας εκθέσεων του νέου μουσείου Naturalis στην Ολλανδία, όπου έγινε διευθυντής Δημοσίων Υπηρεσιών, αντιπρόεδρος και αναπληρωτής πρόεδρος στη συνέχεια. Εποπτεύει τις μόνιμες εκθέσεις του μουσείου, ενώ έχει επίσης εποπτεύσει 150 και πλέον προσωρινές εκθέσεις. Αυτή τη στιγμή εργάζεται στο Γραφείο Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ολλανδίας, το οποίο υπάγεται στο Ολλανδικό Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Επιστημών.
Ο Massimo Negri είναι ο Επιστημονικός Διευθυντής και Executive Master στην Ευρωπαϊκή Μουσειολογία στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Γλωσσών και ΜΜΕ IULM του Μιλάνου. Διδάσκει Μουσειογραφία στο Μάθημα Erasmus Mundus για τη Βιομηχανική Κληρονομιά στο Τμήμα Ιστορίας, Σχολή Γραμμάτων και Φιλοσοφίας του Κρατικού Πανεπιστημίου της Πάδοβα. Είναι επίσης ο Επιστημονικός Διευθυντής της Ευρωπαϊκής Μουσικής Ακαδημίας.
Το European Museum Academy είναι μια ανεξάρτητη, διεθνής ομάδα Ευρωπαίων εμπειρογνωμόνων επαγγελματιών μουσείων που ιδρύθηκε το 2009. Είναι ένα μεγάλο δίκτυο που αποτελείται από μεμονωμένους και οργανωτικούς εταίρους σε όλη την Ευρώπη και δραστηριοποιείται σε διάφορους τομείς θεμάτων που σχετίζονται με τα μουσεία.
Ως ακαδημία, λειτουργεί ως think-tank για την πρακτική και το μέλλον των μουσείων. Αυτό περιγράφεται τόσο στα βραβεία European Museum Academy, όσο και στις διαλέξεις, δημοσιεύσεις, ορισμένα ευρωπαϊκά προγράμματα και διδασκαλία. Καθώς τα περισσότερα μέλη του εργάζονται σε μουσεία και πανεπιστήμια, η θεματολογία του συνδέεται στενά με την πρακτική και τις λειτουργίες στο μουσειολογικό πεδίο.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/csRsvRmI7rwe28XTGbmaY5Y4KB4=/104452/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_23ZkPhp.jpg)
Ένας σπανιότατος Πολ Γεωργίου κι ένας αριστουργηματικός Νικηφόρος Λύτρας σε δημοπρασία της CYPRIA στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων μέχρι την 19η Ιουνίου στην Γκαλερί Κ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.