Δημοσιεύτηκε στις 22 Απριλίου 2020
Δεν είναι μόνο ένας σεφ... αλλά και πολλοί περισσότεροι, όπως και bartenders, και είναι όλοι τους λάτρεις της δημιουργίας, του πρωτοποριακού και της καινοτομίας. Ανήσυχα πνεύματα... αυτό είναι τα παιδιά πίσω από αυτήν τη "φάση" στη Λευκωσία, που άρχισε σαν ιδέα πολύ πριν από τη νέα τάξη πραγμάτων που δημιούργησε ο κορωνοϊός!
Ο λόγος για τους "Hangry Ghosts", τον Ανδρέα, τον Κωνσταντίνο, τον Διαμαντή, τον Ντίνο και τον Χριστόδουλο, τα burger και τους φίλους τους. Άνθρωποι, δοσμένοι στους γευστικούς τους κάλυκες, μίας και πίσω από τα ήδη δημοφιλή μαγαζιά τους, σηκώνουν τα μανίκια και κερδίζουν τις εντυπώσεις!
Μιλάμε βασικά για ένα εγχείρημα των ομάδων των εστιατορίων Rokoko και Tocayo και του μπαρ Lost + Found, οι οποίες αποφάσισαν να ενώσουν (για ακόμα μία φορά!) τις δυνάμεις τους με τον άκρως δημιουργικό σεφ Ανδρέα Ανδρέου και να κάνουν μαζί τα μαγικά τους, προχωρώντας στο επόμενο επαγγελματικό τους βήμα, σε μία ομολογουμένως περίεργη περίοδο για την εστίαση! Από ό,τι όμως φαίνεται, ο σκοπός τους επετεύχθη και με το παραπάνω, μιας και από το πρώτο κιόλας βράδυ, τα burgers τους έγιναν ανάρπαστα (sold out)!
Οι "Hangry Ghosts" δανείζονται, λοιπόν, για λίγο την κουζίνα του Τοcayo, και στήνουν εκεί ένα pop up εστιατόριο, που εξυπηρετεί μόνο κατ'οίκον παραγγελίες, το οποίο μάλιστα θα λειτουργεί για όσο η καρνατίνα θα μας κρατά κλεισμένους στα σπίτια μας!
Ο βραβευμένος ως Σεφ της Χρονιάς 2017 Ανδρέας Ανδρέου υλοποιεί το μενού, το οποίο βασίζεται στη φιλοσοφία του street food, και περιλαμβάνει προς το παρόν 2 λαχταριστά burger και τα ανάλογα συνοδευτικά του! Αυτό θα είναι το βασικό μενού, ενώ κάθε βδομάδα θα προστίθενται κι άλλες λαχταριστές επιλογές.
Σημείωσε επίσης ότι όλα φτιάχνονται στο εστιατόριο. Η διαδικασία αρχίζει από νωρίς το πρωί, οπότε φτιάχνονται τα ψωμάκια (brionche buns), όλα φρέσκα καθημερινά, ενώ τα μπιφτέκια παρασκευάζονται με πολύ καλής ποιότητας αμερικανικό κρέας, επίσης αυθημερόν! Οι δε τιμές τους, είναι πέρα για πέρα λογικές!
Η ιδέα και η εξέλιξη...
Και μπορεί αυτό να κρατήσει μέχρι να ανοίξουν τα εστιατόρια, ωστόσο ο Σεφ Ανδρέας Ανδρέου μάς υποσχέθηκε ότι πολύ σύντομα (μέσα στη χρονιά), η πολύ νόστιμη ιδέα θα βρει και τη δική της "στέγη". Συγκεκριμένα, όπως μας ανέφερε ο ίδιος, βρίσκονται σε αναζήτηση του ιδανικού χώρου, όπου θα φιλοξενηθεί ένα πρωτόγνωρο concept για τα δεδομένα του νησιού μας, ένα πολύ funky, casual, street food, και με πολύ φίνες γεύσεις, όλες φτιαγμένες επιτόπου.
Δώσε την παραγγελία σου μέσω του deliveryman, της Wolt και του Bolt Food (από τις 18.30 κάθε βράδυ).
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου