Δημοσιεύτηκε στις 17 Ιουλίου 2015
Με κυπριακό άρωμα ολοκληρώνεται την Τρίτη 21 Ιουλίου το Rialto World Music Festival στην Πλατεία Ηρώων. Δύο πολύ αξιόλογα σχήματα που συνδιαλέγονται με την World Music ενώνουν δυνάμεις και δίνουν διαδοχικά το δικό τους στίγμα και χρώμα στο φεστιβάλ. Η Amalgamation Choir αρχίζει το πρόγραμμα στις 20:30 και οι Rumba Attack ακολουθούν στις 21.15.
Και τιμητική διάκριση για το φεστιβάλ
Το Rialto World Music Festival που τιμήθηκε φέτος με το βραβείο EFFE Label 2015-2016 και που από το 2011 έχει ενταχθεί στο European Forum of World Wide Music Festivals, είναι ένα φεστιβάλ που αγκαλιάστηκε από το κοινό, κτίζοντας με την πάροδο των χρόνων μια γερή βάση πιστών θεατών που παρακολουθεί συστηματικά τις παραστάσεις του. Ταυτόχρονα το φεστιβάλ παραμένει ανοικτό και υποδέχεται συνεχώς νέους θεατές, όλων των εθνικοτήτων, που απολαμβάνουν το άκουσμα των μουσικών του κόσμου στην όμορφη ατμόσφαιρα της Πλατείας Ηρώων, πάντα με ελεύθερη είσοδο.
Amalgamation Choir 20:30
Μια συναυλία - γιορτή της ανθρώπινης φωνής και των δυνατοτήτων της προσφέρει η Χορωδία Amalgamation. Μια ομάδα από γυναικείες φωνές που ερμηνεύει παραδοσιακότροπες πρωτότυπες συνθέσεις, όπως και διασκευασμένα παραδοσιακά τραγούδια υπό την καθοδήγηση της Βασιλικής Αναστασίου. Ένα ταξίδι που ισορροπεί μεταξύ του δροσερού Μεσογειακού ήχου, της ηχούς των βουνών των Βαλκανίων και των πλούσιων ηχοχρωμάτων της πολυφωνίας. Η Χορωδία Amalgamation δημιουργήθηκε εδώ και ένα χρόνο με αφορμή τη συνύπαρξή των συντελεστών της στο μουσικό χωριό Φέγγαρος.
www.theamalgamationproject.com
Rumba Attack 21:15
Το ρεπερτόριο των Rumba Attack περιλαμβάνει ποικιλία ρυθμών και μουσικών όπως World, Ethnic, Latin, Jazz, Flamenco και βεβαίως Rumba και Blues. Θα παρουσιάσουν δικές τους συνθέσεις, γνωστά παραδοσιακά Ελληνικά τραγούδια ενώ παρέα με δύο φιλοξενούμενους καλλιτέχνες θα μας ταξιδέψουν σε νέα έθνικ ακούσματα.
Τους Rumba Attack αποτελούν οι: Κωνσταντίνος Λύρας: Κιθάρα, Σάββας Θωμά: Καχόν, Κρουστά, Φωνή και Μέμνων Αρέστης: Κιθάρα. Στο μουσικό ταξίδι τους στο Rialto World Music Festival τους πλαισιώνουν η Ελισάβετ Θεοδώρου στο φλάουτο και η Έλλη Μιχαήλ στο σαξόφωνο.
-
Πλατεία Ηρώων
21 Ιουλίου 2015
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/9kPCLmO9RNSMDZcYrPRPhgglByY=/107021/fill-450x330/450909063_878094587679358_2832396283358799473_n.jpg)
Το Garden Day and Night γιορτάζει 10 χρόνια επιτυχίας με δύο βραδιές live μουσικής με τον Hovig
Πάμε για να γιορτάσουμε μαζί τα 10α γενέθλια του Garden Day and Night
![](/wagtail-images-serve/epC-_cBJN9Bv8HCViH_Tkyr_N4M=/106362/fill-450x330/Alkinoos_Ioannidis_photo_credits_Cristina_Alossi_7DZDHrx.jpg)
Συναυλίες Αλκίνοου Ιωαννίδη στην Κύπρο: Ξεκίνησε η προπώληση εισιτηρίων
Ο αγαπημένος μας ερμηνευτής για τέσσερις νέες συναυλίες στη γενέτειρά του
![](/wagtail-images-serve/WuwjQ7SIItlPjGlLx2GsMP-n474=/105805/fill-450x330/cover_photo_1.jpg)
Είστε έτοιμοι για μια κουβανέζικη νύχτα στο Le Sundeck Robuchon;
Ποιος είπε ότι πρέπει να διασχίσετε τον Ατλαντικό για να ζήσετε την απόλυτη Cuban Night;
![](/wagtail-images-serve/CAfIZyfpw06xtlHYNwbyoZadT5Q=/104894/fill-450x330/b_minthis_music_under_the_stars_kath.jpg)
Μουσική κάτω από τα αστέρια στο Minthis
Η LaimTee Art παρουσιάζει τους καλλιτέχνες της Sony Music για πρώτη φορά στην Κύπρο
![](/wagtail-images-serve/XIHdp3oUcmhG2muFZVVYhew_2LM=/104678/fill-450x330/maxresdefault_BWvVLOm.jpg)
Μουσική παράσταση “Το Κόκκινο Φεγγάρι” από την χορωδία του Δήμου Αραδίππου
Συμμετέχουν η σοπράνο Άντρια Προκοπά, ο τενόρος Χρήστος Τελεβάντος και η Μαρία Ερωτοκρίτου
![](/wagtail-images-serve/gLB8RIYr-RWSXKK6jJdXPWEWUx8=/103987/fill-450x330/FotoJet_Fy0YOof.jpg)
Τα Λύμπια υποδέχονται τους Κοινούς Θνητούς και τον Δημήτρη Μυστακίδη
Μια μίξη μουσικών ειδών και ηχοχρωμάτων
![](/wagtail-images-serve/9BFlK9MX3hzd_LyWVRy0tMPk4iI=/103285/fill-450x330/remos_1k8SYDD.jpg)
![](/wagtail-images-serve/KOv-kYfKrm1lkv63ij2OXGCV6H0=/103169/fill-450x330/people-2591959_1280.jpg)
15 σημαντικές μουσικές στιγμές για το φετινό καλοκαίρι με διεθνούς φήμης και όχι μόνο καλλιτέχνες
Τα 15 summer music live που δεν πρέπει να χάσεις
![](/wagtail-images-serve/kPQa0zSZJkShYbXdfJTudAoH8zo=/103123/fill-450x330/FotoJet_8_QGSSOvH.jpg)
Ο κήπος του Τεχνόπολις 20 θα γεμίσει ξανά με μουσικές
Καλωσορίζοντας έτσι τη θερινή μουσική σεζόν
![](/wagtail-images-serve/XTZjixhtoZUfeyK3MnRFg6vFkC0=/102469/fill-450x330/nava_5CX6yU9.jpg)
Από το Nava Seaside θα περάσουν και φέτος όλα τα μεγάλα ονόματα της ελληνικής μουσικής σκηνής!
Όλα όσα μάθαμε για τον απόλυτο καλοκαιρινό προορισμό
![](/wagtail-images-serve/BgcCAsmwl6p22qt3zV9-lTpoTY0=/101872/fill-450x330/lothis.jpg)
Η πιο feel good αυλή της πόλης, ανοίγει ξανά τις πόρτες της!
Ένα urban cocktail bar, με μία καταπράσινη αυλή
![](/wagtail-images-serve/RcEM-HjM-EQUYOCuQfitDdiCRok=/101195/fill-450x330/kalliris-1-main.jpg)
Ο υπέροχος Θάνος Καλλίρης για μια βραδιά στο Patio Cocktail Bar
Για ένα πάρτι με τραγούδια του χθες και του σήμερα