Δημοσιεύτηκε στις 23 Φεβρουαρίου 2024
Ένα θερμό καλωσόρισμα στην Άνοιξη με μια έκθεση ζωγραφικής που μας ταξιδεύει σε εξωτικά μέρη, που μας φωτίζει το μυαλό με τα εκρηκτικά κραυγαλέα χρώματα και που αποτελεί ύμνο προς την Κυπριακή ύπαιθρο.
Το θέμα φαίνεται κοινότυπο, συνηθισμένο “το τοπίο”. Όμως μέσα από την παλέτα και την ερμηνεία της Ανθής Χαραλάμπους, το τοπίο αυτό περνά σε άλλη διάσταση! Τα μονοπάτια της φύσης με έντονα περιγράμματα οδηγούν σε άγνωστους προορισμούς ανηφορίζουν σε άλλους κόσμους. Οι κοιλάδες με τις ώχρες και τα μωβ βουνά, μας ταξιδεύουν σε θάλασσες κυματιστές ταξίδι και πάλι ο στόχος. Βαθιά σκούρα μπλε, κοβαλτί, τιρκουάζ και πινελιές κίτρινου συνθέτουν ισορροπημένους δομημένους χώρους γεμάτους λυρισμό
Η ζωγράφος αποτυπώνει επί τόπου τα έργα της μέσα σε υπαρκτούς χώρους και προχωρά ένα βήμα πάρα πέρα επαναπροσδιορίζοντας τις εικόνες της μέσα από προσωπική της παρέμβαση. Ο τόπος μας, πηγή παντοτινής έμπνευσης, το κελάηδημα των πουλιών, ο αέρας, η πρωϊνή δροσιά που αντανακλά το φως και όλα τα χρώματα.
![εκθεση .jpg](/media/images/ekthesi_.width-800.jpg)
Δεν είναι μόνο αυτό, όμως! Υπάρχουν και άλλοι τόποι εσωτερικοί χώροι της ψυχής που και αυτοί διεκδικούν την παρουσία τους, στο έργο της Ανθής. Κάπου λοιπόν ανάμεσα στο γήινο, το ρεαλιστικό, το αληθινό, συνυπάρχει και το μεταφυσικό το απώτερο, το άγνωστο….. Μέσα σ’ αυτούς τους δύο κόσμους η καλλιτέχνης βρίσκει την πηγή απ’ όπου αναβλύζουν οι εικόνες της.
Η φύση παρέχει μια γαλήνια ισορροπία χρωμάτων και σχημάτων. Η παρέμβαση της Ανθής, παρέχει ένταση μέσα από τα τολμηρά και εκρηκτικά χρώματα, η επιτηδευμένη στρογγυλοποίηση σχημάτων, δέντρων, βουνών, δεμάτων, η βελούδινη υφή που προσδίδει στους σκληρούς βράχους είναι τα στοιχεία που ίσως μας μεταφέρουν σ΄ αυτόν τον απώτερο κόσμο.
![εκθεση 4.jpg](/media/images/ekthesi_4.width-800.jpg)
“Το τοπίο μου ανάμεσα σε δύο κόσμους” όπως η ίδια ονομάτισε την νέα της πρόταση, αποδίδει κυριολεκτικά το νόημα της δουλειάς της πατά σε δύο πλάνα και αφήνει ελευθερία στο έργο να οδηγηθεί από μόνο του στην κατάληξη του. Έχει στο ενεργητικό της ατομικές εκθέσεις στην Κύπρο (2002) και στο εξωτερικό (2008) ενώ έχει συμμετάσχει και σε πολλές ομαδικές, μεταξύ των οποίων είναι και η συμμετοχή στην Ομαδική Έκθεση “Young Cypriot Women Artists” Genava Art Museum Ελσίνκι Φιλανδίας (2004)
Σπούδασε ζωγραφική στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας, ενώ παράλληλα παρακολούθησε και μαθήματα Αγιογραφίας στο εργαστήριο Τέχνης Φορητών Εικόνων. Την Τετάρτη στις 28 Φεβρουαρίου 2024, η γκαλερύ μας θα ανοίξει την τρίτη ατομική έκθεση της Ανθής, η οποία πραγματοποιείται μετά από πολλά χρόνια απουσίας στα καλλιτεχνικά δρόμενα.
![εικονα 33.jpg](/media/images/eikona_33.width-800.jpg)
-
Αποκάλυψη
28 Φεβρουαρίου - 16 Μαρτίου 2024
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης