Δημοσιεύτηκε στις 11 Αυγούστου 2023
«Bring your own chair», λέει η πρόσφατη ανάρτησή τους στο Instagram με την οποία παρακινούν τον κόσμο να πάρει τη δική του καρέκλα. Απ’ αυτό και μόνο αντιλαμβάνεσαι πως δεν πρόκειται για μια ακόμα πιτσαρία, ή έναν ακόμα νέο χώρο γενικότερα.
Αγαπάμε την πίτσα – ποιος μπορεί να πει «όχι» άλλωστε – πόσω μάλλον όταν πρόκειται για αυθεντικές, ιταλικές, με λεπτό φύλλο και έμφαση στο topping. Ήταν φυσικό επόμενο πως το Guido & the Goose θα βρισκόταν ψηλά στη λίστα μας με τις νέες αφίξεις που πρέπει να επισκεφτούμε.
Φτάνεις στη Στασάνδρου, στην αρχή της, κοντά στην ένωσή της με Μακαρίου, και αντικρίζεις κάτι απρόσμενο. Πρώτα παρατηρείς την χαρακτηριστική ριγέ τέντα μπροστά από τον πάγκο. Είναι, ας πούμε, σαν «καντίνα» που λατρεύει τις πίτσες – μια εκ των ιδιοκτητών έχει καταγωγή από την Ιταλία, κι αυτό φαίνεται – που σε κάνει να νιώθεις τόσο οικεία.
Μπροστά ένα μεγάλο τραπέζι που συγκεντρώνει τις παρέες, γύρω λίγα τραπεζάκια και στο πλάι μικροί πάγκοι για φαγητό στα όρθια. Τα λαμπάκια στο πλάι σου δημιουργούν την πρώτη αίσθηση πως εδώ τα vibes είναι «πάρτι με φίλους» και όσο μένεις το αντιλαμβάνεσαι καλύτερα. Στον μαυροπίνακα αναγράφονται οι επιλογές, περιορισμένες και εκλεκτές, και μέσα στον μικρό εσωτερικό χώρο γίνεται η δουλειά. Από τη μία οι πίτσες να ψήνονται στον φούρνο και από την άλλη οι παραγγελίες να πηγαινοέρχονται.
Καταλήξαμε στις Napoletana και Pesto Mortadella επειδή «πάμε να δοκιμάσουμε μία μόνο πίτσα» δεν είπε κανένας ποτέ. Η μία, η Napoletana, πιο κοντά στις κλασικές γεύσεις, με μαρινάρα και ρικότα. Η δεύτερη είναι μια πανδαισία γεύσεων που σίγουρα θα σε συνεπάρει αν ψάχνεις κάτι διαφορετικό. Pesto Mortadella και πέραν αυτών, περιλαμβάνει μπουράτα και φιστίκια. Χωρίς δεύτερη σκέψη, όποια κι αν παραγγείλεις αυτή σίγουρα πρέπει να είναι στα must-try σου. Έχεις, ωστόσο επιλογή και για Margherita και Spicy Salami, για να απολαύσεις με ροζέ ή λευκό κρασί, pilsner ή αναψυκτικό.
Όσο περνά η ώρα, η μουσική σου ανεβάζει τη διάθεση, ο κόσμος αυξάνεται, το πεζοδρόμιο γεμίζει και μπαίνεις αυτόματα στο πιο καλοκαιρινό mood γιατί ανεξάρτητα αν στέκεσαι ή κάθεσαι, περνάς καλά! Τα λαμπάκια στο πλάι δημιουργούν ατμόσφαιρα, ο κόσμος χαλαρός – με τις δικές του καρέκλες και όχι μόνο – με μωρά και σκύλους, καλή διάθεση υπάρχει άφθονη απ’ όλους, σαν πάρτι της γειτονιάς με σήμα κατατεθέν τις νόστιμες πίτσες.
Αν επεξεργαστείς τον λογαριασμό τους στο Instagram, στο bio τους γράφουν «we’re just a pizza parlour». «Όχι», δεν είναι απλά μία ακόμα πιτσαρία, είναι αυτό που έλειπε από την πρωτεύουσα, ένα χαλαρό στέκι με πεντανόστιμες πίτσες, που θα πας με την πιο ωραία διάθεση, για να αράξεις τα βράδια του καλοκαιριού (από τις 19:00 μέχρι τις 23:00), είτε πάρεις την καρέκλα σου είτε όχι.
Συντάκτης: Νάκης Αντωνίου
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου