Δημοσιεύτηκε στις 14 Νοεμβρίου 2022
Έργα από μελάνι σε χαρτί συνθέτουν την έκθεση «landscapes I / in vitro», της Μαρίας Κοφτερού, που θα παρουσιαστεί στην Isnotgallery ξεκινώντας από την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου στις 20:00.
Σύμφωνα με το λεξικό, in vitro είναι διαδικασία που λαμβάνει χώρα σε ένα δοκιμαστικόσωλήνα ή πιάτο καλλιέργειας, σε αντίθεση με in vivo που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τις διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα σε ζωντανούς οργανισμούς. O όρος φύση τυπικά χρησιμοποιείται για να εκφράσει τα φυσικά φαινόμενα τα οποία θα συνεχίσουν να υπάρχουν ανεξαρτήτως της παρουσίας του ανθρώπου πάνω στον πλανήτη. Όταν όμως αναφερόμαστε σε ένα τοπίο, εννοούμε το τρόπο με τον οποίο το αντιλαμβανόμαστε.
Σύμφωνα με τον Georg Simmel, αναφερόμαστε σε ένα “είδος ενότητας” το οποίο προκύπτει από μια ποικιλία φυσικών φαινομένων απλωμένων στο έδαφος. Τα συνεκτικά στοιχεία τα οποία χρωματίζουν την αντίληψη του θεατή αποτελούν τον “ψυχικό τόνο” [Stimmung] του τοπίου.
![invitro3.jpg](/media/images/invitro3.width-800.jpg)
Η σειρά αυτή αποτελεί μια διερεύνηση του τοπίου ως ένα ήσυχο χώρο, από τον οποίο απουσιάζει η αφήγηση σε σχέση με φυσικά τοπία της Κύπρου και σχεδίων με προσοχή στις χαοτικές ποιότητες και την αλληλεπίδραση ειδών και φαινομένων τα οποία συνιστούν ένα ενοποιημένο όλο με λεπτές μπλε γραμμές από μελάνι οι οποίες σβήνουν πάνω στο λευκό του χαρτιού.
Τα έργα ολοκληρώνονται μόνο όταν σφραγίζονται μέσα σε γυάλινες θήκες κατασκευασμένες με προσαρμογή τεχνικής βιτρώ μικρής κλίμακας η οποία αναπτύχθηκε από τον Louis Comfort Tiffany, για την διατήρησή τους.
![invitro4.jpg](/media/images/invitro4.width-800.jpg)
Η Μαρία Κοφτερού γεννήθηκε στην Κύπρο το 1986. Σπούδασε Ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας, κατά την διάρκεια των σπουδών της ολοκλήρωσε μαθητεία στην Σχολή Καλών Τεχνών Slade του Πανεπιστημιακού Κολεγίου του Λονδίνου. Επίσης σπούδασε Φιλοσοφία στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έχει λάβει μέρος σε εικαστικές εκθέσεις σε Κύπρο και το εξωτερικό όπως την Mirror Κάτοπτρο στις Αποθήκες Παπαδάκη στη Λεμεσό το 2020 και την Λευκαρίτικο Κέντημα, Τρόποι και Μετατροπίες στο Συμβούλιο της Ευρώπης στο Στρασβούργο η οποία οργανώθηκε από την UNESCO το 2017. Το 2021 συνεπιμελήθηκε μαζί με τον Άντρο Ευσταθίου την έκθεση Paper στην Is not gallery. Ασχολείται με το σχέδιο πάνω σε χαρτί, την εικονογράφηση, το χειροποίητο γυαλί, και την τοιχογραφία ως μέλος του συνεργείου Deltacron στην Λευκωσία όπου ζει και εργάζεται.
Διάρκεια Έκθεσης:
25 Νοεμβρίου - 10 Δεκεμβρίου 2022
Ώρες Λειτουργίας:
Τρίτη - Παρασκευή / 10:00-13:00 - 15:00-18:00
Σάββατο / 10:00 - 14:00
-
Is Not Gallery
25 Νοεμβρίου - 10 Δεκεμβρίου 2022
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης