Δημοσιεύτηκε στις 23 Σεπτεμβρίου 2022
Η Gallery K θα φιλοξενήσει την πρώτη ατομική έκθεση του ταλαντούχου νέου καλλιτέχνη Κυπριανού Δημοσθένους με τίτλο Badly Scripted μεταξύ 28 Σεπτεμβρίου και 28 Οκτωβρίου 2022 στο χώρο της γκαλερί στη Λευκωσία. Την έκθεση θα εγκαινιάσει η Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων Αννίτα Δημητρίου την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου στις 7:30 μ.μ.
«’Εχοντας μόλις ζήσει μια παγκόσμια πανδημία που εμπόδισε την ανάπτυξη και τις ευκαιρίες για πολλούς ανθρώπους των τεχνών, προσπαθούμε εμφαντικά να βοηθήσουμε τους καλλιτέχνες μετά από αυτή την δύσκολη παύση και την απώλεια που βίωσαν» αναφέρει η κυρία Δημητρίου στο Εισαγωγικό της Σημείωμα στον Κατάλογο της Έκθεσης. «Είναι επιτακτική ανάγκη να διασφαλίσουμε ότι το χάρισμα που μπορεί να έχει ένας νέος Κύπριος καλλιτέχνης θα μπορέσει να αξιοποιηθεί στο μέγιστο των δυνατοτήτων του.»
![41.Badly scripted play 70 x 70 cm.jpg](/media/images/41.Badly_scripted_play_70_x_70_cm.width-800.jpg)
Η Έκθεση
Η έκθεση συγκεντρώνει περισότερα από 60 συναρπαστικά έργα οργανωμένα σε διαφορετικές θεματικές ενότητες. Ο επιμελητής της έκθεσης Λευτέρης Ιωαννίδης αναφέρει: «Ο Κυπριανός κινείται ελεύθερα από το γκροτέσκο στο συναρπαστικό συνδυάζοντας επιδέξια διαφορετικά στοιχεία από την κινηματογραφική κουλτούρα, τη μυθολογία, τον σουρεαλισμό και τα δεινά του πολέμου. Προσφέρει έτσι μια τολμηρή θέαση της ανθρώπινης κατάστασης την οποία καλείται να ερμηνεύσει ο θεατής.»
Επί της ουσίας ο Κυπριανός εστιάζει το καλλιτεχνικό του πάθος στην ανθρώπινη φιγούρα την οποία αποδίδει μέσα από διαφορετικούς ρόλους και ταυτότητες. Όπως λέει ο ίδιος, ένα από τα θέματα που τον απασχολούν είναι η δυαδικότητα της ανθρώπινης ύπαρξης, στοιχείο ιδιαίτερα έντονο στα έργα Witness και Alex για τα οποία θα μπορούσε κανείς να πει ότι διερευνούν την υπέρβαση από τα καθιερωμένα φύλα και την σχέση των τελευταίων με τα παραδοσιακά πολιτιστικά πρότυπα.
Αυτή η έντονη «αταξία» ανάμεσα σε καθιερώμενες ταυτότητες, η οποία απορρέει από την μεγάλη συζήτηση του 21ου αιώνα για τον επανακαθορισμό της ταυτότητας των φύλων γίνεται επίσης εμφανής στο έργο Badly Scripted, το οποίο έχει δώσει το όνομα του στην Έκθεση. Στο σουρεαλιστικό αυτό έργο, η ταυτότητα επαναπροσαρμόζεται μέσα από μεταμορφωτικές διαδικασίες και συμβολισμούς επιτυγχάνοντας μια αρμονική συνύπαρξη με τον περιβάλλοντα χώρο και διαμορφώνοντας μια σύγχρονη εννοιολογική πρόταση.
![1.Alex 25 X 20 cm.jpg](/media/images/1.Alex_25_X_20_cm.width-800.jpg)
Ο Καλλιτέχνης
Badly Scripted είναι η πρώτη ατομική έκθεση του Κυπριανού Δημοσθένους ο οποίος ζει στο Λονδίνο. Ο καλλιτέχνης γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1996. Αποφοίτησε με πτυχίο Καλών Τεχνών από το Πανεπιστήμιο Δημιουργικών Τεχνών του Canterbury το 2019 και είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου (Distinction) στις Θεατρικές Τέχνες από το Πανεπιστήμιο του Middlesex. Διαθέτει επίσης Πιστοποιητικό Κινηματογραφίας από την Ακαδημία Κινηματογράφου του Λονδίνου.
Ο ίδιος λέει για το έργο του:
“Εξερευνώ σκοτεινές πλευρές της ανθρώπινης φύσης και της δυαδικότητας της ενώ παράλληλα ταυτίζομαι και με το σουρεαλιστικό κίνημα. Ταυτόχρονα, στα έργα που αποτυπώνουν τη σκληρότητα του πολέμου προβάλλω τους δικούς μου φόβους και αγωνίες.»
![28.The Witness 60 x 90 cm.jpg](/media/images/28.The_Witness_60_x_90_cm.width-800.jpg)
Ο Κατάλογος
Την Έκθεση συνοδεύει εκτενής εικονογραφημένος κατάλογος με τον σχεδιασμό των Εκδόσεων Εν Τύποις υπό την καλλιτεχνική επιμέλεια του Λευτέρη Ιωαννίδη και κείμενα της Προέδρου της Βουλής Αννίτας Δημητρίου και της Art Editor Μαρίνας Manzhosoff Στεφανίδη. Ο κατάλογος της Έκθεσης βρίσκεται αναρτημένος στον ιστότοπο της Gallery K, www.gallerykcyprus.com
Ημερομηνία και ώρες λειτουργίας
28 Σεπτεμβρίου – 28 Οκτωβρίου
Τρίτη, Πέμπτη & Παρασκευή, 9 π.μ. – 2 μ.μ. & 4 μ.μ. – 7 μ.μ.
Τετάρτη, Σάββατο, 9 π.μ. – 5 μ.μ.
Δευτέρα & Κυριακή κλειστά
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/SRYaYmBXMFRuPgSebvRcY7SdPpA=/106565/fill-450x330/449164347_772856801681560_2796742641414579872_n.jpg)
Κύπρος, Νήσος, Ιστορία-Μνήμη-Πραγματικότητα: Έκθεση σε πέντε πράξεις από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου.
Η έκθεση, την οποία επιμελούνται οι Δρ. Γιάννης Τουμαζής και Δήμητρα Ιγνατίου, διερευνά τον διαχρονικά ενιαίο πολιτισμικό χαρακτήρα της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/anRKkhZv8v0Qwnv6R7AkZf1MvSw=/106158/fill-450x330/Ammohostos-1024x525.webp)
Φωτογραφική έκθεση για την Αμμόχωστο έρχεται στο λιμάνι Λεμεσού
Η έκθεση φέρει τον τίτλο «Όταν το όμορφο παρελθόν, συναντά το τραγικό παρόν»
![](/wagtail-images-serve/NdmM0h-MmwwrH4aT6vXRpKzfnF8=/105528/fill-450x330/toihografia-seth-strovolos-1024x768.webp)
Η τοιχογραφία του διεθνούς φήμης Γάλλου καλλιτέχνη SETH αποκαλύπτεται στον Στρόβολο
Στις τοιχογραφίες του SETH απεικονίζονται παιδιά ως μάρτυρες των προκλήσεων και των διαιρέσεων του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/HiYCvYyPpFko_iqBHCfGe3VbLU4=/105282/fill-450x330/FotoJet_4_fy4meMz.jpg)
Ανοικτή Πρόσκληση για συμμετοχή στο πρόγραμμα μεταναστών και προσφύγων «Face Forward… into my home»
Διοργανώνουν η Λευκωσία 2030 και το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας 2024
![](/wagtail-images-serve/KQAOfssowXa3qHgtUPV2vX1PXlQ=/105126/fill-450x330/les-elles-des-jeuxg.webp)
Δρόμος προς το Παρίσι: Η νέα έκθεση στη Λεβέντειο Πινακοθήκη
Από τις 29 Ιουνίου σε συνεργασία με την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή και την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Κύπρο.
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/pKRg1GIUDCqFbBngAGW-itTtDp8=/104432/fill-450x330/75._George_Pol_GEORGHIOU.jpg_6-11-2024_QNfMAwN.jpg)
Έργα των Πολ Γεωργίου και Νικηφόρου Λύτρα σε δημοπρασία της Cypria στη Λευκωσία
Παρουσίαση των έργων προσφέροντας μια σπάνια ευκαιρία σε λάτρεις της τέχνης
![](/wagtail-images-serve/7NeNez4vxkJ5X_-JNQp24MfmfH0=/103953/fill-450x330/enis.jpg)
Η Κύπρος συμμετέχει στην έκθεση σύγχρονης τέχνης Liste Art Fair Basel
Με μια ατομική παρουσίαση από τη Ραΐσσα Αγγελή.
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/a8uxa5yqOGzyEVAZPrS98TXBSpY=/103870/fill-450x330/ChAMPIS_-_KYPROS_ME_PEZOYNIA_Linografia_1986_.jpg)
«Η Κύπρος του Χαμπή»: Αναδρομική έκθεση χαρακτικής του Χαμπή Τσαγγάρη
Τα εγκαίνια θα τελέσει ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης