Δημοσιεύτηκε στις 29 Ιουνίου 2022
Ένα συγκλονιστικό χορόδραμα με θέμα τη βία κατά των γυναικών, παρουσιάζεται στις 10 Ιουλίου στο Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο Λεμεσού και στις 17 Ιουλίου στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου.
Το έργο «20 συν Μια», που εμπνεύστηκε μια ομάδα Κυπρίων καλλιτεχνών με αφορμή την έκρηξη μαρτυριών που προέκυψε από το κίνημα κατά της σεξουαλικής παρενόχλησης #MeToo, έρχεται να «ταρακουνήσει» και να ευαισθητοποιήσει την κυπριακή κοινωνία, αλλά συγχρόνως να στείλει ηχηρά μηνύματα συμπαράστασης και υποστήριξης σε όλες τις γυναίκες και κορίτσια, θύματα ενδοοικογενειακής και έμφυλης βίας.
Για πρώτη φορά στην Κύπρο 20 συν ΜΙΑ Γυναίκες όλων των ηλικιών από 18 μέχρι 65, επαγγελματίες χορεύτριες και ερασιτέχνες, ενώνουν δυνάμεις, ξεδιπλώνοντας μπροστά στους θεατές, μαρτυρίες, βιώματα και αληθινές ιστορίες έμφυλης βίας. 20 συν ΜΙΑ γυναίκες βρίσκουν το θάρρος και τη δύναμη να μιλήσουν μέσω χορού, έκφρασης και κίνησης… Όλες μαζί σαν μια γροθιά, γίνονται ΜΙΑ. ΜΙΑ ψυχή που εξιλεώνεται, ΜΙΑ γυναίκα που νιώθει πως η κάθαρσις έχει τελικά επέλθει.
20 συν ΜΙΑ γυναίκες διεκδικούν τη χαμένη αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια τους και παροτρύνουν κάθε γυναίκα, η οποία υφίσταται οποιαδήποτε μορφή βίας, σωματική, λεκτική, σεξουαλική ή ψυχολογική, να ζητήσει βοήθεια.
20 συν ΜΙΑ γυναίκες κάνουν το πρώτο βήμα απεγκλωβισμού τους, σπάνε την «αλυσίδα της σιωπής» για να φτάσουν επιτέλους στη λύτρωσή τους.
Η πρωτοποριακή παράσταση που σίγουρα θα καθηλώσει τους θεατές, έχει τεθεί υπό την αιγίδα της Προέδρου της Βουλής των Αντιπροσώπων κας Αννίτας Δημητρίου, ενώ πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, την πολύτιμη αρωγή και συμβολή του Μεσογειακού Ινστιτούτου Μελετών Κοινωνικού Φύλου και της Συμβουλευτικής Επιτροπής για τη Πρόληψη και Καταπολέμηση της Βίας στην Οικογένεια. Το έργο στηρίζουν επίσης το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, το American Medical Center, η Avaton Communications και το Dream Studio.
Πρωταγωνιστούν:
Ευαγγελία Νικολάου . Λένα Θεοδώρου . Στέφανη Παστελλά . Ξένια Νικολάου . Εύη Βασιλείου . Στυλιάνα Αριστείδου . Θέα Σταυρινού . Λουκία Αλεξιάδου . Παμπίνα Αριστείδου . Μαρία Ανδρέου . Ιωάννα Αντρέου . Μαρίνα Χαραλάμπους . Michelle Σταματάρη . Χρυσή Παρασκευοπούλου . Μυρτώ Νικολαΐδου . Άννα Κωνσταντίνου . Γεωργία Σάββα . Μαριλένα Χριστοδουλίδη . Έφη Παλάλα . Άντρεα Δημητρίου . Μέλανη Κωνσταντίνου
Παραστάσεις:
Κυριακή 10 Ιουλίου Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο Λεμεσού | 20:00
Κυριακή 17 Ιουλίου Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου | 20:00
Προπώληση Εισιτηρίων: Tickethour / τηλ: 77777040 και σε όλα τα καταστήματα ACS COURIER.
Πληροφορίες:96650593.
-
Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο Λεμεσού
10 Ιουλίου 2022
-
Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου
17 Ιουλίου 2022
Σχετικά
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας