Δημοσιεύτηκε στις 12 Νοεμβρίου 2021
Το "Κουκούτσι" είναι μια γλυκύτατη κοινωνική κωμωδία με πολύ και αβίαστο γέλιο αλλά και γνήσια συγκίνηση!
Ένα ανθρώπινο έργο με χαρακτήρες που όσο κι' αν μπορεί να μοιάζουν σε πρώτη ανάγνωση ασυνήθιστοι και ανοίκειοι, είναι ουσιαστικά τόσο γνώριμοι σε όλους που αποτελούν κομμάτια του κοινωνικού παζλ και μπορούν να στήσουν καθρέφτη στον σημερινό παρανοϊκό τρόπο ζωής, ένα καθρέφτη παραμορφωτικό και σατιρικό.
Είναι το "Κουκούτσι" μια πικρή κωμωδία ή ένα κωμικό δράμα; Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα απολαυστικό και ανθρώπινο έργο που αφήνει την αίσθηση του γλυκόπικρου που μας δίνει η ζωή παρά το αβίαστο γέλιο που προσφέρει στους θεατές του.
Με το προσωπικό στυλ γραφής του Χρήστου Γρηγοριάδη, το έργο είναι τρομακτικά σημερινό και αντιπροσωπευτικό της νεοκυπριακής πραγματικότητας-αναγάγει σε πρωταρχικό στόχο την επικοινωνία με χιούμορ και ειλικρίνεια, των κωμικών και φαρσικών στοιχείων καθώς και την αλληλουχία των δραματικών στιγμών.Μια γρήγορη κωμωδία, ατακαδόρικη, με ανάγλυφους τους ανάλαφρους χαρακτήρες του αλλά και μετρημένες δόσεις ωραίου ελεγχόμενου μελό. Το κοινό ταυτίζεται, ή αναγνωρίζει γνωστές καταστάσεις και γνώριμους χαρακτήρες, ή αποστασιοποιείται, μα σε κάθε περίπτωση γελάει με τα χάλια μας, προβληματίζεται και ενίοτε συγκινείται. Το έργο δεν ρητορεύει, δεν μας κουνάει το δάχτυλο μα έντεχνα και υπογείως στέλνει τα μηνύματα του, ταρακουνά, καταγγέλνει, ευαισθητοποιεί.. έχουμε όλοι εγκλωβιστεί σε μια εικονική πραγματικότητα, γίναμε υπηρέτες του ψεύδους, του επίπλαστου, του γρήγορου κέρδους και ζούμε για να τρέφουμε τη ματαιοδοξία και τις αυταπάτες μας..
ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ του έργου, ένας διαφημιστής του οποίου η ζωή φαίνεται να τα έχει όλα(επαγγελματική καταξίωση, λεφτά, επιτυχίες και ένα εικονικά επιτυχημένο γάμο), δεν μπορεί να αντέξει άλλο το ψέμα που ζει και υπηρετεί μέσω των διαφημίσεων που φτιάχνει και προωθεί. Έτσι δημιουργεί διαφημιστικές καμπάνιες που πλασάρουν ωμά και ξεκάθαρα την αλήθεια! Γράφει όσα οι καταναλωτές δεν θα ήθελαν ποτέ να ξέρουν.. Ο αδίστακτος εργοδότης του, τον στέλνει μετά από μια νευρική κρίση, σε μία ιδιωτική ψυχιατρική κλινική. Εκεί υπάρχουν κάποιοι τρόφιμοι τους οποίους η κοινωνία μας ονόμασε «περιθωριακούς» για να μπορεί να τους απομονώσει και να τους κρύψει από την καθημερινότητα μας.Οι σχέσεις μεταξύ των τροφίμων και οι σχέση του διαφημιστή μαζί τους δημιουργούν κωμικοτραγικές καταστάσεις και επιφυλάσσουν απρόσμενες εξελίξεις και ανατροπές..
Την παράσταση υπογράφει ο Χρήστος Γρηγοριάδης που σκηνοθετεί το έργο του, κάνει τη μουσική επιμέλεια και παίζει έναν από τους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Τα σκηνικά και τα κοστούμια είναι της Μόνικας Χατζηβασιλείου και ο φωτιστικός σχεδιασμός του Βασίλη Πετεινάρη. Τους ρόλους ερμηνεύουν οι ηθοποιοί: Μαρίνος Ξενοφώντος, Χρήστος Γρηγοριάδης, Ιωάννα Σιαφκάλη, Έλια Ιωαννίδου, Νικόλας Πέτρου, Έλενα Ολυμπίου και ο Γιώργος Τζωρτζής.
Η ζωγραφική εκτέλεση σκηνικού είναι του Martin Maeson.
Το μακιγιάζ είναι της Γιώτας Τσιολάκκη.
ΦΩΤΟΣ: Παντελής Χατζημηνάς
ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΑΛΑ, 2 & 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (ΠΕΜΠΤΗ & ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ)
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 20:30 / ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ 19:50
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ ΑΠΟ SoldOut Tickets / ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ STEFANIS
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΕΑΤΡΟ ΑΝΕΜΩΝΑ: 70007721
****Στις παραστάσεις θα τηρούνται αυστηρά όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα αντιμετώπισης του κορωνοιού.
Η είσοδος θα επιτρέπεται μόνο με την επίδειξη safepass- η είσοδος επιτρέπεται και σε όσους προσκομίσουν αρνητικό αποτέλεσμα εξέτασης ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (rapid test) με τη δειγματοληψία να έχει πραγματοποιηθεί εντός 72 ωρών.
-
Παττίχειο Θέατρο Σκάλα (πρώην Αττικό)
02 Δεκεμβρίου - 03 Δεκεμβρίου 2021
Σχετικά
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας