Δημοσιεύτηκε στις 26 Οκτωβρίου 2020
Πρεμιέρα ετοιμάζεται να κάνει μεθαύριο Τετάρτη 28 Οκτωβρίου στο «θέατρο ένα» το έργο «Άμστερνταμ».
Το σύγχρονο, ανατρεπτικό, αντιρατσιστικό έργο της Μάγια Αράντ Γιασούρ παρουσιάζεται για πρώτη φορά στα ελληνικά και στην Κύπρο, σε σκηνοθεσία Διομήδη Κουφτερο και με αυτό αρχίζει η χειμερινή θεατρική σεζόν στο «θέατρο ένα».
Το έργο διαδραματίζεται το 2018: Μια νεαρή έγκυος βιολίστρια από το Ισραήλ ζει και εργάζεται σε μια όμορφη συνοικία του Άμστερνταμ. Ένας απλήρωτος λογαριασμός φυσικού αερίου την αναστατώνει. Η ημερομηνία του: 1944, μετά τη ναζιστική κατοχή, δεκαετίες πριν γεννηθεί η ίδια. Οι αρχές επιμένουν ότι αυτή έχει την ευθύνη για την πληρωμή του.
Με πειραματισμό και παιχνίδι, το έργο πραγματεύεται ένα έγκλημα πολέμου που δε μπορεί να τελειώσει ποτέ αν δεν αντιμετωπιστεί κατάματα, αν δεν αποδοθεί δικαιοσύνη.
Οι ηθοποιοί της παράστασης δημιουργούν τους χαρακτήρες της ιστορίας παίζοντας ένα παιχνίδι αφήγησης. Κάθε ένας προσθέτει εικόνες, διαλόγους, και σκέψεις στην καταιγιστική πλοκή, λύνοντας το παζλ της ιστορίας.
Η δράση μεταφέρεται μεταξύ της δεκαετίας του 1940 και του 2018: μεταξύ της ζωής των αρχικών ιδιοκτητών του διαμερίσματός, του Άουσβιτς και της ολλανδικής Αντίστασης, και της ζωής της βιολίστριας ως μετανάστριας σε μια ξένη χώρα, ως εγκύου που γεννά, ως καλλιτέχνη με το βάρος της ιστορικής ευθύνης, ως υπόλογου για τις πράξεις του Ισραήλ στη λωρίδα της Γάζας.
Ο σκηνοθέτης Διομήδης Κουφτερός λέει ότι επέλεξε το « Άμστερνταμ» γιατί πρόκειται για «ένα σύγχρονο, βαθειά πολιτικό κείμενο, ένα ανατρεπτικό, κοφτερό έργο, με χιούμορ».
Ο σκηνοθέτης προσθέτει ότι το έργο καταπιάνεται «με θέματα που με ενδιαφέρουν, που αντιμετωπίζουμε καθημερινά, όπως η ταυτότητα, η διαφορετικότητα, η δικαιοσύνη, ο ρατσισμός, η μάχη ενάντια στη μισαλλοδοξία και το φασισμό. Όσο και να φαίνεται απίστευτο, ο Δήμος του Άμστερνταμ έστειλε λογαριασμούς και χρεώσεις φόρων σε αυτούς που επιβίωσαν το Ολοκαύτωμα των Ναζί, ακόμα και αν κατά την περίοδο χρέωσης βρίσκονταν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Το έργο, λοιπόν, βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα, που για μένα είναι συγκλονιστικό».
Όπως δηλώνει ο κ. Κουφτερός, «το επίτευγμα της Maya Arad Yasur, με την οποία έχουμε στενή επικοινωνία, είναι ότι λέει μια επείγουσα ιστορία για την ανθρωπότητα, αλλά χωρίς μελόδραμα και συναισθηματισμό».
Σε ερώτηση για την σκηνοθετική προσέγγιση- πινελιά του, ώστε ένα τόσο ανατρεπτικό έργo να προσελκύσει το ενδιαφέρον του κοινού ο κ. Κουφτερός απάντησε:
«Παρ΄ όλο που καταπιάνεται με σοβαρά ζητήματα, είδαμε το « Άμστερνταμ», με τους ηθοποιούς, σαν ευκαιρία για παιχνίδι. Παίζουμε θεατρικά με τους διάφορους τρόπους αφήγησης: διάλογο, χιούμορ, ήχους, εικόνες, χορογραφία. Αντικείμενα ζωντανεύουν, τραγούδια της Eurovision και μουσικά score γνωστών ταινιών χορογραφούνται, και τεχνικές σωματικού θεάτρου επινόησης επιστρατεύονται, για να πούμε μια ιστορία επίκαιρη και επείγουσα.»
Τέλος, ο σκηνοθέτης δηλώνει γοητευμένος από τον άρτια αποδομημένο λόγο, τις ‘μετακινήσεις’ της δράσης από το 1944 στο 2018, αλλά και από το γεγονός ότι δύσκολα μπορεί κάποιος να κατηγοριοποιήσει αυτό το θεατρικό έργο. Η δουλειά της Maya Arad Yasur παρουσιάζεται για πρώτη φορά στη Κύπρο.
Συντελεστές:
Μετάφραση - Σκηνοθεσία: Διομήδης Κουφτερός
Σκηνικά - Κοστούμια: Σταύρος Αντωνόπουλος
Σχεδιασμός Φωτισμού: Αντρέας Χριστοδουλίδης
Ηθοποιοί: Βασιλική Ανδρέου, Κωνσταντίνος Γαβριήλ, Γιώργος Τζωρτζής
Πρεμιέρα: Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2020 στις 20:30
Τακτικές Παραστάσεις: Κάθε Πέμπτη και Παρασκευή στις 20:30 (μέχρι 27 Νοεμβρίου)
Εισιτήρια: €15 και €10ευρώ
Θέατρο ένα Λεωφόρος Αθηνάς 4, 1016 Λευκωσία
Πληροφορίες/ Κρατήσεις: 22348203.
-
Θέατρο Ένα Λευκωσία
28 Οκτωβρίου - 30 Οκτωβρίου 2020
05 Νοεμβρίου - 06 Νοεμβρίου 2020
12 Νοεμβρίου - 13 Νοεμβρίου 2020
19 Νοεμβρίου - 20 Νοεμβρίου 2020
26 Νοεμβρίου - 27 Νοεμβρίου 2020
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας