Δημοσιεύτηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 2020
Ένα υπέροχο ρωσικό παραμύθι «Ο τσάρος με τη μακριά γενειάδα» που φέρει την υπογραφή της Κάρμεν Ρουγγέρη, παρουσιάζεται σε Λεμεσό και Λευκωσία, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Κύπρια 2020.
Με παραμυθένια σκηνικά και κοστούμια, πλημμυρισμένη με υπέροχες μελωδίες, τραγούδια και χορούς της Ρωσίας, μέσα από την οποία τα παιδιά θα γνωρίσουν τέσσερις Ρώσους συνθέτες, τους Α. Μποροντίν, Μ. Μουσόργκσκι, Π. Τσαϊκόφσκι και Ν. Ρίμσκι-Κόρσακοφ, η παράσταση θα μάς πάει σε δύο ξεχωριστούς τόπους: Στο ολόχρυσο βασίλειο της γης και στο καταγάλανο βασίλειο των νερών.
«Ο Τσάρος με τη μακριά γενειάδα» μας μεταφέρει σε μια εποχή με έναν κόσμο γεμάτο με μάγους και ξωτικά, ζώα με ανθρώπινη λαλιά, αλλά και ποτάμια μέσα στα οποία ήταν χτισμένα παλάτια με βασιλιάδες και βασίλισσες. Τότε, λοιπόν, σε ένα βασίλειο που ανήκε σε μια αυτοκρατορία, πολύ πιο πέρα από τις γαλάζιες θάλασσες και τα ψηλά βουνά, ζούσε ένας τσάρος που τον έλεγαν Γιεριμέι. Είχε μάλιστα και παρατσούκλι. Τον φώναζαν «Γεριμέι με τη μακριά γενειάδα», μια που είχε μια πολύ μακριά γενειάδα. Ο Γιεριμέι ζούσε με την τσαρίνα του, τη Λαρίσα, σ’ ένα όμορφο παλάτι.
Η ζωή τους κυλούσε ήρεμα μα βαρετά, μια που δεν είχαν παιδιά να τους δώσουν χαρά και ενδιαφέρον. Μια μέρα, συζητώντας με τους συμβουλάτορές του και τον γελωτοποιό του, ο Γεριμέι κατάλαβε ότι δεν κυβερνούσε καλά το βασίλειο του, μια που κανείς δεν ήξερε πόσοι ήταν οι κάτοικοι της χώρας, πόσα τα σπίτια, πόσα τα ζωντανά. «Να κάνουμε απογραφή», πρότεινε ο γελωτοποιός. Έτσι κι έγινε…
Κάπως έτσι ξεκινάει το παραμύθι, με ενδιαφέρουσα πλοκή, κωμικές στιγμές, ανατροπές και αγωνία, σε μια παράσταση με τσάρους και τσαρίνες, βογιάρους και μπάμπουσκες, πρίγκιπες και πριγκίπισσες, μέδουσες, αστερίες και άλλους ήρωες της θάλασσας, ντυμένους με πολύχρωμα κοστούμια, μέσα σε ολόχρυσα από τη μια και καταγάλανα από την άλλη σκηνικά, πλημμυρισμένη από υπέροχες μελωδίες, τραγούδια και χορούς της Ρωσίας, που θα κρατήσει αμείωτη την προσοχή μικρών και μεγάλων. Μια παράσταση φτιαγμένη με πολλή αγάπη και σεβασμό... για τα παιδιά.
Συντελεστές:
Κείμενο – Σκηνοθεσία: Κάρμεν Ρουγγέρη
Σκηνικά – Κοστούμια: Χριστίνα Κουλουμπή
Κίνηση – Χορογραφίες – Φωτισμοί: Πέτρος Γάλλιας
Μουσική επεξεργασία: Αντώνης Δελαπόρτας
Στίχοι: Ανδρέας Κουλουμπής
Διδασκαλία τραγουδιών: Λαρίσα Ερεμέγιεβα
Συντονισμός παραγωγής: Αντώνης Κοΐζας
Παίζουν και τραγουδούν: Χάρης Αγγέλου, Κωνσταντίνα Λιναρδάτου, Ιουστίνα Μάτσιασεκ, Έλενα Μιχαλάκη, Γιάννης Νικολάου, Ορφέας Τσαρέκας, Πολύκαρπος Φιλιππίδης, Ειρήνη Χρηστίδη.
>> Λεμεσός, Σάββατο 3 Οκτωβρίου, Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο, 6.30μ.μ.
>> Λευκωσία, Κυριακή 4 Οκτωβρίου, Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου, 4μ.μ. & 6.30μ.μ.
Διάρκεια: 90'. Εισιτήρια €15/€10 μειωμένο - €8 παιδικές παραστάσεις. Εισιτήρια πωλούνται στα γραφεία της ACS COURIER παγκύπρια και ηλεκτρονικά στο tickethour.com / τηλ: 77777040
-
Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο Λεμεσού
03 Οκτωβρίου 2020
-
Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου
04 Οκτωβρίου 2020
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας