Δημοσιεύτηκε στις 09 Ιουλίου 2013
Δροσερός και χαλαρός ο μοντέρνος, λιτός χώρος, που είναι ντυμένος στα λευκά και "ζεσταίνεται" από το σκούρο πάτωμα, είναι ολάνοιχτος στη φρεσκαδούρα της θάλασσας, που βρίσκεται λίγα μέτρα μακριά. Το μενού που προτείνει, χωρίς να αρνείται τον αναμενόμενο κλασικισμό, διακρίνεται από μια ποικιλία γεύσεων, αποτελούμενη από μια ενδιαφέρουσα γκάμα μαγειρευτών, καθώς και αρκετή σχάρα -με ξένισε όμως λίγο το γεγονός ότι μια ταβέρνα δίπλα στη θάλασσα, με το όνομα "Ύφαλος", προσφέρει και κρεατομεζέ εκτός από ψαρικά. Μεγάλος ο κατάλογος, αλλά η κουζίνα "το 'χει"...É Πήραμε μια φιάλη μπίρα, μοιραστήκαμε πιτάκια με ρίγανη και mixed ελιές μαρινάτες στο βαζάκι, κάτι γευστικά ντιπάκια και πατάτες τηγανητές. Πολλές και γλυκύτατες είναι και οι διακοσμητικές λεπτομέρειες που δημιουργούν ένα "αθώο", νοσταλγικό και ταυτοχρόνως μοντέρνο περιβάλλον, με τους ανάγλυφους πελαργούς, που στολίζουν τους λευκούς τοίχους, να ολοκληρώνουν το σκηνικό. Η φέτα σαγανάκι, "έδεσε" με τη σάλτσα ναπολιτάν αναδεικνύοντας τα δυνατά της σημεία. Το χοιρινό σουβλάκι ήταν συμπαθέστατο, με ωραίο καραμελωμένο ψήσιμο. Το κοτόπουλο σουβλάκι δε, ήταν ζουμερό και τρυφερό σαν λουκουμάκι -το θεωρώ τη σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Το καλοψημένο λουκάνικο ωστόσο, το αδικούσε η ποιότητα της πρώτης ύλης. Ευτυχώς από το τραπέζι μας "παρέλασε" και το υπέροχο σεφταλί, το οποίο κέρδισε τις εντυπώσεις και αναπλήρωσε το χαμένο έδαφος. Ο "Ύφαλος" με τόσο καλή σχάρα και τόσο καλό τηγάνι μπορεί να διαπρέψει στον τομέα του! Γενικότερα, μπορώ να πω ότι πέρασα ένα γευστικά ευχάριστο κυριακάτικο μεσημέρι. Πληρώσαμε €20 το άτομο με μεζέδες και μπίρα. Η κάβα του αναλόγως μικρή για ένα εστιατόριο τέτοιου βεληνεκούς. Τα επιδόρπια - κέρασμα στο τέλος χρειάζονται ακόμη ψάξιμο, αλλά το σέρβις είναι αυθεντικό και αποτελεσματικό. Δεδομένου δε και του ότι εκτός από το καλό φαγητό, υπάρχει και το περιβάλλον που περιέγραψα, ο "Ύφαλος" άφοβα μπορεί να χαρακτηριστεί σαν μια ενδιαφέρουσα πρόταση, κατ' αρχάς για τους κατοίκους της περιοχής αλλά, γιατί όχι, και για αυτούς των μεγαλουπόλεων.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου