Δημοσιεύτηκε στις 01 Μαΐου 2024
Αθήνα, 1982. Κάπου ανάμεσα σε Κυψέλη, Πατήσια και Εξάρχεια, γεννιέται η Creep Records.
Στον βραχύχρονο αλλά πλούσιο κατάλογό της, έκαναν το δισκογραφικό τους πέρασμα μερικές από τις σημαντικότερες μπάντες της εγχώριας new wave, post punk και dark wave σκηνής. Σε διάστημα τεσσάρων μόλις χρόνων, η Creep κυκλοφόρησε μια σειρά από εμβληματικούς δίσκους, οι οποίοι έως σήμερα αποτελούν μουσικά έργα ανεκτίμητης συναισθηματικής και ιστορικής αξίας.
Μέσα από τις προσωπικές αφηγήσεις του ιδρυτή της, Μπάμπη Δαλίδη, αναδύεται ένα ντοκιμαντέρ για μια από τις πρώτες και επιδραστικότερες ανεξάρτητες δισκογραφικές εταιρείες στην Ελλάδα που έδωσε στέγη σε αρκετές underground μπάντες των 80’s, όπως οι Yell-Ο-Yell και άλλοι πολλοί.
Το έργο πλαισιώνουν μέλη των συγκροτημάτων που δισκογράφησαν στην Creep, όπως οι Angelo & His Egos, Art of Parties, Clown, Cpt Nefos, Headleaders, Metro Decay, Rehearsed Dreams, The Reporters, South of No North, Villa 21 και The Vyllies.
Λίγους μήνες μετά την παγκόσμια πρεμιέρα του στο Punkfilmfest Berlin στο Βερολίνο, όπου απέσπασε το βραβείο κοινού, και αμέσως μετά την συμμετοχή του στα Διεθνή Κινηματογραφικά Φεστιβάλ Αθήνας (Νύχτες πρεμιέρας) και Μπράουνσβαϊγκ, το "Return Οf Τhe Creeps" πραγματοποιεί την έξοδό του στις κινηματογραφικές αίθουσες.
Από τον δημιουργό του Music For Ordinary Life Machines, Νίκο Χαντζή, ένα νέο μουσικό ντοκιμαντέρ ξετυλίγεται στο άσπρο πανί και έρχεται να σας διηγηθεί κάτι από τα αθηναϊκά σκοτεινά μουσικά 80’s. Ιστορίες 33 και 45 στροφών, ιστορίες με κειμήλια και εικόνες που μένουν σε κόντακ χαρτί.
Τετάρτη 8 Μαΐου, για μία προβολή στον Κινηματογράφο Πάνθεον. Ώρα Έναρξης 20:30.
Σχετικά
7 πολυαναμενόμενες ταινίες έρχονται στο θερινό σινεμά του Nicosia Mall
Μοναδικές προβολές στην πρωτεύουσα κάτω από τον έναστρο ουρανό της πόλης
![](/wagtail-images-serve/VuYjdFdxfqaoEhpGTi4fuQS_0fI=/106934/fill-450x330/DSCF3099_1.jpg)
Στην τελική ευθεία το μεγαλύτερο Φεστιβάλ Θερινού Κινηματογράφου στον Πρωταρά
Οι ταινίες που θα δούμε αυτή την εβδομάδα
![](/wagtail-images-serve/YCZ6B3f8f85d2JlyR3vnftlifDY=/106888/fill-450x330/s_for_summer_3.png)
Ένα αλλιώτικο open air cinema "πάνω" στο κύμα, με εκπλήξεις και ωραίες ταινίες
Το μοναδικό θερινό σινεμά με ταυτόχρονη προβολή δύο γλωσσών
![](/wagtail-images-serve/IvOtQDmgPby5fW12NdsGnSLndIM=/106722/fill-450x330/MV5BMDU1ZTA5NjktY2E2Ni00MGM0LTlhZDYtMmNhNzUyMDI3ZjU3XkEyXkFqcGdeQXVyMTI3Nj.jpg)
![](/wagtail-images-serve/_hftnekbSoEoIA_tLIj3EzW3bcI=/106562/fill-450x330/bun_1.png)
Βραδιά θερινού κινηματογράφου με κρασί και πανοραμική θέα
Tο Starlit Screens ετοιμάζει θερινή βραδιά κινηματογράφου σε οινοποιείο
![](/wagtail-images-serve/Z5N8hswbAvPdQsLRagCsYHweqfY=/106583/fill-450x330/fonissa-1_ftsoM9Y.jpg)
"Η Φόνισσα" προβάλλεται αυτή την εβδομάδα στον Μαραθώνιο Θερινών Προβολών του Κωνστάντια
Οι ταινίες που θα δούμε αυτή την εβδομάδα
![](/wagtail-images-serve/p5lF64IC3grwUqIQKAK8Ra4n9yI=/106575/fill-450x330/dune-2-release.webp)
To "Dune: Part Two" έρχεται στο 10ο Protaras Summer Film Festival με ελεύθερη είσοδο
Οι ταινίες που θα δούμε αυτή την εβδομάδα
![](/wagtail-images-serve/nSZM2R6iOF3scQVTZ9sbiDXUE_k=/106380/fill-450x330/BLACKPINK_-_IMAGE_6.jpg)
Born Pink: H περιοδεία του Κ-pop συγκροτήματος από τη Νότια Κορέα BLACKPINK στο Πάνθεον Λευκωσίας
Η περιοδεία τους που μάγεψε το κοινό έρχεται στη μεγάλη οθόνη
![](/wagtail-images-serve/O7QDxq7CPsAe_t2r_CvC4p9886A=/106160/fill-450x330/0473_Eleven_Feature_DM_05781_r-H-2024.webp)
![](/wagtail-images-serve/Rxalur2Ig9nukf-FGxKnCWYxtT4=/106153/fill-450x330/maxresdefault_4.jpg)
![](/wagtail-images-serve/zDeohDjpZLzz5DkxQjdI_JIKJ_8=/105797/fill-450x330/1426671_maxxxine_290213.jpg)
MaXXXine
Το τελευταίο φιλμ της δημοφιλούς τριλογίας τρόμου του Ti West με πρωταγωνίστρια τη Mia Goth
![](/wagtail-images-serve/iEwgNatcT1C-GgPvabed-F-guAM=/105795/fill-450x330/f.elconfidencial.com_original_b80_1bd_f88_b801bdf886c20ebe0efafc86d9d8a4c7.jpg)