Δημοσιεύτηκε στις 23 Φεβρουαρίου 2024
Την Κυριακή 3 Μαρτίου στις 11:30 π.μ. το αμφιθέατρο του Ινστιτούτου Νευρολογίας & Γενετικής Κύπρου θα πλημυρίσει και πάλι με πολλά παιδικά χαμόγελα, καθώς η αγαπημένη συγγραφέας Μαρία Κάνθερ επιστρέφει και φέτος με νέα διαδραστική μουσική παράσταση, για στήριξη του φιλανθρωπικού έργου του telethon Κύπρου.
Πρόκειται για την παράσταση «Ο Σκίουρος Φα Σολ σώζει το περιβάλλον» που θα ξυπνήσει το ενδιαφέρον των παιδιών, ταξιδεύοντας τα σε μια ιστορία γεμάτη περιπέτεια, γέλιο, διασκέδαση και σημαντικά διδάγματα.
Τι κοινό μπορεί να έχει ένας σκίουρος, μια καστανόπαπια και ένα κοράκι; Τη σωτηρία του περιβάλλοντος! Η ιστορία του σκίουρου Φα Σολ είναι ένας υπέροχος συνδυασμός μουσικής, περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και κοινωνικής ευαισθητοποίησης. Η ιστορία ενθαρρύνει τα παιδιά να εμπλακούν ενεργά στην προστασία του περιβάλλοντος και να κατανοήσουν την αξία της συνεργασίας και της ομαδικότητας, προάγοντας ταυτόχρονα τον σεβασμό προς τη διαφορετικότητα. Παράλληλα, η επιλογή των ζώων, ως κεντρικών χαρακτήρων (σκίουρος, καστανόπαπια, κοράκι) με μοναδικές ικανότητες και κοινή αποστολή για προστασία του περιβάλλοντος, αποτελούν έναν εξαιρετικό τρόπο για να παρουσιαστούν τα μηνύματα αυτά.
Μέσα από το χορό και τη μουσική, η παράσταση ενθαρρύνει τα παιδιά να εκφράσουν τον εαυτό τους και να εξερευνήσουν δημιουργικούς τρόπους συμμετοχής στην προστασία του περιβάλλοντος. Αυτός ο δυναμικός συνδυασμός δράσης, εκπαίδευσης και διασκέδασης καθιστά την παράσταση ιδανική για παιδιά δημοτικού, αλλά και εφήβους, διδάσκοντας με έναν ευχάριστο και αποτελεσματικό τρόπο τη σημασία της φροντίδας για το περιβάλλον.
Η τιμή του εισιτηρίου είναι 5 ευρώ και η διάρκεια της παράστασης 50 λεπτά χωρίς διάλλειμα. Όλα τα έσοδα θα στηρίξουν για ακόμη μια χρονιά τον φιλανθρωπικό θεσμό TELETHON Κύπρου και κατ’ επέκταση το έργο του Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής Κύπρου και του Συνδέσμου Μυοπαθών Κύπρου.
Την αφήγηση του παραμυθιού θα κάνει η ίδια η συγγραφέας Μαρία Κάνθερ, ενώ η ταλαντούχα ηθοποιός Τζούλη Γρηγορίου, θα ζωντανέψει τους χαρακτήρες με την υπέροχη ερμηνεία της. Στην παράσταση ακούγονται επίσης οι φωνές των Θανάση Δρακόπουλου, Μαρίας Κάνθερ, Στέλλας Γεωργίου και των παιδιών Γιώργος και Χρυσήλια Οικονομίδου. Τη μουσική της παράστασης υπογράφουν οι διακεκριμένοι συνθέτες Αντρέας Μιχαλόπουλος και Σταύρος Μακρής.
Για πληροφορίες και εισιτήρια καλέστε στο τηλέφωνο 22 392608 / 97 960280.
Μεγάλος Χορηγός του telethon είναι η ΟΠΑΠ Κύπρου
![φασολ.jpg](/media/images/fasol.width-800.jpg)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/mjQsWa4ZvP9yS7doQWx1PQDdxRQ=/107359/fill-450x330/playmobil-fees-le-chateau-des-fees-5873.webp)
Το Mall of Cyprus θα γεμίσει με ιππότες, πριγκίπισσες, δράκου και υπέροχα παιχνίδια της Playmobil
Μία αξέχαστη περιπέτεια που θα ξετρελάνει μικρούς και μεγάλους
![](/wagtail-images-serve/DYdGRfmEZqtvu8MrE0d5qg80tZ0=/106144/fill-450x330/369943857_833060982154472_5526080725409622196_n.jpg)
Το Φεστιβάλ Θεάτρου Λυμπιών ανακοίνωσε την επιστροφή του
Η 18η εκδοχή του φεστιβάλ περιλαμβάνει φέτος οκτώ θεατρικές παραστάσεις
![](/wagtail-images-serve/Zor50pt6p8XyOkJkwsXKlXACris=/105358/fill-450x330/ANTIGONI_META_TON_SOFOKLI_2.jpg)
«Αντιγόνη μετά τον Σοφοκλή»: μια site specific παράσταση στο Οθωμανικό Χαμάμ της Λάρνακας
Σε παραγωγή του θεάτρου Σκάλα και σκηνοθεσία Μαρίας Βαρνακκίδου
![](/wagtail-images-serve/BJr4Q4heLE_rSDyxgQvcwdGkIBc=/104998/fill-450x330/FotoJet_10_l5oVQBl.jpg)
Η Καλλιτεχνική Ομάδα Φωσφωνές παρουσιάζει το μουσικοθεατρικό αναλόγιο «Απ’ τη Σμύρνη ως την Πόλη»
Η παράστασή ανεβαίνει με αφορμή τη συμπλήρωση μισού αιώνα από την τραγωδία του ‘74 στην Κύπρο
![](/wagtail-images-serve/qKlm4NzBGU1ZJPvo9ruD_4ZvsiI=/104553/fill-450x330/4333.jpg)
H κωμωδία «Ο Ζηλιαρόγατος» με τους Ελένη Φιλίνη, Οδυσσέα Σταμούλη και Νέλλη Γκίνη στην Κύπρο
Στο πλαίσιο του καλοκαιρινού φεστιβάλ της Λάρνακας
![](/wagtail-images-serve/PAMDSRxP7QmmOFx5x7GwJrNUPEM=/104389/fill-450x330/pexels-beyondthedream-8188037.jpg)
Οι μικροί μας φίλοι γίνονται αρχαιολόγοι για μια μέρα
Στo πλαίσιo των δράσεων για τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Αρχαιολογίας
![](/wagtail-images-serve/cggNAnfLuthukwZ-dQ6RYB7fkTo=/104320/fill-450x330/PROVA-FOINISSES-3-GR-1024x768.webp)
Το ΘΕΠΑΚ ανεβάζει τις Φοίνισσες του Ευριπίδη σε μετάφραση Μιχάλη Πιερή
Η παράσταση του ΘΕΠΑΚ παρουσιάζεται στο πλαίσιο του 27ου Πολιτιστικού Φεστιβάλ Πανεπιστημίου Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/svcrv7VJ2Eo4BriJW2BiuihrbII=/103851/fill-450x330/o-kata-fantasian-asthenis-1140x570.jpg)
«Ο Κατά Φαντασίαν Ασθενής» του Μολιέρου με Χειλάκη, Μαξίμου, Αλικάκη στην Κύπρο
Μία κωμωδία του κλασικού ρεπερτορίου, για το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/GpnNkRNJjAWa-mo5GsMKPeYknPY=/103570/fill-450x330/kids_noUv8bs.jpg)
Την Κυριακή η Αγία Νάπα κερνά παγωτό όλα τα παιδιά
Ο Δήμος Αγίας Νάπας διοργανώνει στην Κεντρική Πλατεία το 30ο Παιδικό Φεστιβάλ και το 16ο Καλοκαιρινό Φεστιβάλ Παιδιού για να τιμήσει την Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού
![](/wagtail-images-serve/njmhCuGuRPWnzaq2LQdB0JAMNMY=/103367/fill-450x330/giu-vicente-Ng2n54lAKcs-unsplash.jpg)
10 ξεχωριστές δραστηριότητες που θα λατρέψουν τα παιδιά αυτό το σαββατοκύριακο
Φεστιβάλ, παιχνίδι, εργαστήρια, ψυχαγωγία και παιδικές παραστάσεις
![](/wagtail-images-serve/wpQ6wDTsZJGR8-Job1XlcAU-4CI=/102456/fill-450x330/436392516_839391898231627_2384897097154732800_n.jpg)
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ κάνει πρεμιέρα τον Ιούλιο
Σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα
![](/wagtail-images-serve/HKjod2wBaatGH4K75Qn6kcDqbDE=/103062/fill-450x330/162705843_10215028543146831_407956713548912705_n.jpg)
Η παράσταση "Το Μόνο Πράγμα που Χρειάζεται να Ξέρετε για τον Derrida" ανεβαίνει στην κόκκινη λίμνη της Σιας
Σε κείμενο Γιώργου Τριλλίδη και σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου