Δημοσιεύτηκε στις 06 Φεβρουαρίου 2024
Μετά από τη sold out εμφάνιση τους με τον John Malkovich στο Ηρώδειο το 2022, το διάσημο, μουσικό χιουμοριστικό ντουέτο Igudesman & Joo έρχεται στην Κύπρο για μία παράσταση.
Ο Aleksey Igudesman και ο Hyung-ki Joo έχουν κατακτήσει τον κόσμο με τις μοναδικές, ξεκαρδιστικές θεατρικές παραστάσεις τους που συνδυάζουν το χιούμορ με την κλασική αλλά και την ποπ μουσική, συγκεντρώνοντας πάνω από 35 εκατομμύρια επισκέψεις στο YouTube. Μέσα από τα πανέξυπνα "mash-ups", οι δυο βιρτουόζοι μουσικοί, ο βιολιστής Igudesman και ο πιανίστας Joo, αναμειγνύουν μουσικά είδη και στυλ, με χορταστικές δόσεις χιούμορ και θεατρικότητας.
Το κοινό θα απολαύσει ένα πρόγραμμα που περιλαμβάνει έργα όπως: «Από τον Μότσαρτ με αγάπη», «Ο Ραχμάνινοφ μόνος του» και «Ένας πολύ γαλάζιος Δούναβης», δοσμένα μέσα από τη χαρακτηριστική, χιουμοριστική οπτική των δύο μουσικών.
Ο Aleksey Igudesman και ο Hyung-ki Joo, έχουν εμφανιστεί ως ντουέτο και ως σολίστ με ορχήστρες δωματίου και συμφωνικές ορχήστρες σε πολλές από τις μεγαλύτερες σκηνές του κόσμου και σε διεθνή φεστιβάλ. Μια πλειάδα των μεγαλύτερων ονομάτων της κλασικής μουσικής όπως οι: Emanuel Ax, Joshua Bell, Janine Jansen, Gidon Kremer, Mischa Maisky, Viktoria Mullova και Julian Rachlin, έχουν συμμετάσχει στα μουσικά τους σκετς. Έχουν συνεργαστεί επίσης με ηθοποιούς όπως ο John Malkovich και ο Sir Roger Moore.
Ο Aleksey Igudesman συνεργάστηκε με σπουδαίους μουσικούς όπως ο βραβευμένος με Όσκαρ συνθέτης Hans Zimmer και ο πολυβραβευμένος με Grammy τραγουδιστής Bobby McFerrin, ενώ ο Hyung-ki Joo, συνεργάστηκε με τον Βαγγέλη Παπαθανασίου (Vangelis) και επιλέχθηκε από τον Billy Joel για να ενορχηστρώσει και να ηχογραφήσει τις κλασικές συνθέσεις του CD που έφτασαν στο No.1 των Billboard Charts.
«Εξαιρετικά αστείοι, ιδιαίτερα πρωτότυποι και δεξιοτέχνες» John Malkovich
![Igudesman & Joo_ Photo Credits Julia Wesely.JPG](/media/images/Igudesman__Joo__Photo_Credits_Julia_Wesely.width-800.jpg)
Για την παράσταση “A little Nightmare Music”
Πάνω που πίστευες ότι όλα τελούσαν υπό ασφάλεια… ξεκινά η συναυλία. Η μουσική είναι θαυμάσια. Ούτε μια καρφίτσα δεν θα τολμούσε να πέσει. Ξαφνικά, χτυπάει ένα κινητό και αρχίζει η τρέλα. Ο πιανίστας χάνει το χέρι του, ο βιολιστής, καθώς κουρδίζει, αποκοιμιέται και αργότερα ξυπνά στη μέση ενός αυτοκινητόδρομου, μεταμορφωμένος σε χορευτή Riverdance. Όταν ο πιανίστας επιστρέφει, το πιάνο είναι κλειδωμένο και του ζητά να χρησιμοποιήσει την πιστωτική του κάρτα. Στο μεταξύ, ο βιολιστής χάνει το δοξάρι του μέσα σε μια ηλεκτρική σκούπα και ο συνεργάτης του μιλάει στο τηλέφωνο ενώ διαβάζει ένα χαρτί, τρώει και παίζει πιάνο ανάποδα. Την ίδια στιγμή. Αυτοί και πολλοί άλλοι «εφιάλτες» ξετυλίγονται μπροστά στα μάτια και στα αυτιά του κοινού.
Η παράσταση “A little Nightmare Music”, είναι μια μοναδική, αριστοτεχνική παράσταση γεμάτη μαγευτική μουσική και εξωφρενικό χιούμορ. Προσφέρεται για κοινό ηλικίας 8 έως 88 ετών. Αυτό το σόου, είναι βέβαιο ότι θα σας συναρπάσει και θα σας ξεσηκώσει είτε είστε λάτρης της κλασικής μουσικής είτε λατρεύετε τις διασκευές και μόνο στο άκουσμα του Μότσαρτ.
“A little Nightmare Music”
Πέμπτη, 11 Απριλίου στις 20.30, στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας
Εισιτήρια: www.soldoutticketbox.com
Διατίθεται περιορισμένος αριθμός early bird εισιτηρίων μέχρι την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου.
-
Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας
11 Απριλίου 2024
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας