Δημοσιεύτηκε στις 10 Ιανουαρίου 2024
Θέλοντας να τιμήσει αλλά και να στηρίξει τους συντελεστές της εγχώριας θεατρικής δημιουργίας, επικυρώνοντας παράλληλα την ποιότητα του καλλιτεχνικού τους έργου, ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου ανακοινώνει με χαρά τα ονόματα των βραβευθέντων/εισών δημιουργών, αλλά και όσων ξεχώρισαν κατά το περσινό έτος.
Μεγάλο Βραβείο ΘΟΚ
Το Μεγάλο Βραβείο ΘΟΚ για το έτος 2023 απονέμεται στον ηθοποιό Σταύρο Λούρα. Χαρισματικός και δοτικός καλλιτέχνης, με αδιαμφισβήτητο κωμικό ταμπεραμέντο, που κατορθώνει ισόρροπα να συνδυάζει τον ρεαλισμό, προσδίδοντας στους δραματικούς του ρόλους πηγαία ειλικρίνεια και ευαισθησία, ο Σταύρος Λούρας υπηρετεί αταλάντευτα, εδώ και πενήντα χρόνια, το κυπριακό θέατρο. Με ευγένεια, αφοσίωση και ευσυνειδησία έχει έως σήμερα διαγράψει μια ζηλευτή πορεία στο θεατρικό σανίδι με πολυάριθμους σημαντικούς ρόλους. Κατά την υπό κρίση περίοδο ξεχώρισε για την ερμηνεία του ως Άλφρεντ Ιλ στην παράσταση «Η επίσκεψη της γηραιάς κυρίας» του Φρήντριχ Ντύρενματ, σε σκηνοθεσία Νεόφυτου Ταλιώτη (παραγωγή ΘΟΚ). Η υπαρξιακή αγωνία του Ιλ αποδόθηκε με έξοχη εσωτερικότητα, αίσθηση του μέτρου και ιδιαίτερη ευαίσθητη χροιά, καταφέρνοντας να συμπυκνώσει όλες τις σημαίνουσες παύσεις, σιωπές και εντάσεις ενός τραγικού ήρωα που οδεύει προς τον θάνατο.
*Συνοδεύεται από πρόταση συνεργασίας με τον ΘΟΚ και χρηματικό έπαθλο 5.000 ευρώ.
![Πάρις Ερωτοκρίτου.jpg](/media/images/Paris_Erotokritoy.width-800.jpg)
Βραβείο Δημιουργού της Χρονιάς
Απονέμεται στον σκηνοθέτη Πάρι Ερωτοκρίτου, για τις εργασίες του στα έργα «Λυσσασμένη γάτα» του Τέννεσση Ουίλλιαμς (παραγωγή ΘΟΚ) και «Η τελευταία μαγνητοταινία του Κραπ» του Σάμιουελ Μπέκετ (παραγωγή Fresh Target Theatre Ensemble). Πολυπράγμων καλλιτέχνης, ο Πάρις Ερωτοκρίτου απέδειξε πως είναι εξαίρετος ενορχηστρωτής ενός πολύφωνου και πολύσημου θεάτρου: διαμορφωτής μεγάλων ή μικρών χώρων, που χωρούν το ονειρικό και το πραγματικό, το παράδοξο και την αλήθεια, δημιουργός οπτικών συνθέσεων και άρτιων εικαστικών καθώς και ηχητικών τοπίων που αφομοιώνουν τις τεχνολογικές δυνατότητες τόσο στη σκηνή όσο και στην κινηματογραφική οθόνη, αναδεικνύοντας έτσι τη σωματική ετοιμότητα και τη λεκτική ακρίβεια των ηθοποιών. Η σκηνοθετική ματιά του Πάρι Ερωτοκρίτου είναι ανήσυχη, ασυμβίβαστη και γεμάτη εκπλήξεις, προσφέροντας στους θεατές μια νέα οπτική στη θεατρική πράξη.
*Συνοδεύεται από πρόταση συνεργασίας με τον ΘΟΚ και χρηματικό έπαθλο 3.000 ευρώ.
Η λίστα υποψηφίων συμπεριλαμβάνει τους/τις δημιουργούς Αλεξία Παπαλαζάρου (Σκηνοθέτρια), Κατερίνα Λούρα (Ηθοποιός, Σκηνοθέτρια), Ειρήνη Ανδρέου, Γιάννη Καραούλη, Ελένη Μολέσκη (Καλλιτεχνικοί επιμελητές των Δράσεων 2023-2024 Νέ@ σε έρημο νησί).
Βραβείο Νέου Δημιουργού της Χρονιάς
Απονέμεται στη μουσικό περφόρμερ Aναστασία Δημητριάδου (Nama Dama). Για το υπό κρίση έτος, η δημιουργός ξεχώρισε για τις επί σκηνής μουσικές ερμηνείες της στις παραγωγές του ΘΟΚ «Λυσσασμένη γάτα» του Τέννεσση Ουίλλιαμς, σε σκηνοθεσία Πάρι Ερωτοκρίτου και «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη, σε σκηνοθεσία Μάριου Μεττή. Η Αναστασία Δημητριάδου αποδείχθηκε εξαιρετική μουσική συνομιλήτρια της εν συνόλω δράσης και των ηθοποιών στις δύο παραγωγές, αναλαμβάνοντας τη μουσική διδασκαλία, αλλά και εμπλουτίζοντας τόσο με τις φωνητικές της δυνατότητες όσο και τη σκηνική της παρουσία τη μουσική κουλτούρα της «Λυσσασμένης γάτας» και την ποπ δυναμική της «Λυσιστράτης».
*Συνοδεύεται από πρόταση συνεργασίας με τον ΘΟΚ και χρηματικό έπαθλο 3.000 ευρώ.
Η λίστα υποψηφίων συμπεριλαμβάνει τις δημιουργούς Άνθη Κάσινου (Ηθοποιός), Ελένη Ιωάννου (Σκηνογράφος-Ενδυματολόγος) και Μυρσίνη Χριστοδούλου (Ηθοποιός).
Σημειώνεται ότι την Κριτική επιτροπή Βραβείων Θεάτρου για το έτος 2023 αποτέλεσαν:
Πρόεδρος
Αντιγόνη Παπαφιλίππου, Πρόεδρος ΔΣ ΘΟΚ
Μέλη
Κυριακή Αργυρού, Θεατρολόγος ΘΟΚ
Άντρη Ευμήδου, Θεατρολόγος, ηθοποιός
Μαρία Καυκαρίδου, Θεατρολόγος, φιλόλογος
Γιώργος Παπαγεωργίου, Συνθέτης
Λεπτομέρειες για την τελετή απονομής θα ανακοινωθούν αργότερα.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας