Δημοσιεύτηκε στις 09 Οκτωβρίου 2023
Το Θέατρο «ΣΚΑΛΑ» συνεχίζει με το δεύτερο έργο της θεατρικής περιόδου 2023/2024 και με το οποίο θα δώσει επίσημη πρεμιέρα το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023, ώρα 08:30 μ.μ στο Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο «ΣΚΑΛΑ».
«Το τελευταίο τρένο» Είναι μια έγκυρη καλή δραματουργία αριστοτεχνικά δομημένη από τον Φιτζέραλντ Κους, ο οποίος θεωρείται από τους μεγαλύτερους σύγχρονους Γερμανούς δραματουργούς με πολλά έργα και αρκετές διακρίσεις στο ενεργητικό του.
Η οικουμενικότητα και διαχρονικότητα του έργου σε μια εποχή που ο άνθρωπος έχει παλέψει με πολλά σκοτάδια, σχεδόν πάντα μόνος του, με συντροφιά την μοναξιά του, την γενικότερη αποξένωση, τις απογοητεύσεις και τα προδομένα του όνειρα και τα αδιέξοδα που τον περιβάλλουν καταστούν το έργο επίκαιρο όσο ποτέ άλλοτε.
Περίληψη του έργου
Δύο μεγαλοκοπέλες, αδελφές…Στη μεταπολεμική Γερμανία…Με έντονα ψυχολογικά προβλήματα… Προφανώς και οι δύο…
Δύο γυναίκες αναθρεμμένες σε μεγαλοαστική οικογένεια, καλομαθημένες και καλοζωισμένες, βιώνουν τον Πόλεμο με μεγάλες απώλειες. Ο πατέρας – στήριγμα τους χάνεται ξαφνικά και οι ίδιες παγιδεύονται σε συντρίμμια, στο βομβαρδισμό του Βερολίνου. Η τύχη τις κρατά στη ζωή. Δέσμιες όμως η μια της άλλης (από την άλλοτε άλκιμη νεότητά τους) και – δυστυχώς –δέσμιες αυτού του ισχυρού παρελθόντος τους με όρκους δυνατούς και ακλόνητους. Εν τούτοις, οι σύγχρονες ανάγκες τους δεν επιτρέπουν άλλες καθυστερήσεις.
Συνυπάρχουν (ή μάλλον δεν συνυπάρχουν) σ’ ένα βαγόνι τρένου, που δε θα τις οδηγήσει σε κάποιον προορισμό, παρά μόνο στη λύτρωση. Μια απλή βόλτα με τρένο… Μια ευκαιρία…Ένα ταξίδι ζωής, της δικής τους ζωής… Κλασική ευκαιρία για αναμνήσεις, αναπολήσεις, σκέψη και σκληρή κριτική. Ο χώρος και ο χρόνος ενδείκνυνται για μετωπικές συγκρούσεις κι εναντιώσεις. Διαρκής ανταλλαγής πικρών, καυστικών σχολίων και κατηγοριών με σύντομες αλλά χαριτωμένες διασκεδαστικές στιγμές. Οι ίδιες τσεκάρουν διαρκώς τις αντοχές τους, προσπαθώντας να βρουν τελικά τις ισορροπίες τους.
Δύο αδελφές ταξιδεύουν σ’ ένα βαγόνι τρένου από το Μπαϊρόιτ στο Λιντάου της Βαυαρίας, προκειμένου να επισκεφτούν έναν άντρα που αγαπούν και οι δύο, σ’ ένα ταξίδι αυτογνωσίας και εσωτερικού ξεκαθαρίσματος. Αντίπαλες στην αγάπη, σύμμαχοι στο μίσος και στην αγάπη μαζί, οι δύο αδελφές έχουν άραγε πάρει το σωστό τρένο; Είναι τελικά αυτή η σωστή διαδρομή; Το μαγαζί της πεθαμένης μητέρας, σημείο αναφοράς, για να ανοιχτούν οι ασκού του Αιόλου στη διάρκεια αυτής της διαδρομής.
‘Ένα έργο όπου την αγάπη και το γέλιο, διαδέχεται η ένταση, η πίκρα και η τραγικότητα της ζωής για να ξαναεπιστρέψει για λίγο ξανά η αγάπη και έπειτα πάλι ο πικρός λυρισμός, λες και το ταξίδι από το Μπαϊρόιτ» που ζουν στο Λιντάου είναι το ταξίδι στα τούνελ της ψυχής, σ’ ένα αδιέξοδο. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, άβυσσος και το ταξίδι σ’ έναν προορισμό που δεν έχει πια τόση σημασία. Όσο το ίδιο το ταξίδι που φέρνει αντιμέτωπες αντίπαλες και σύμμαχες, την αγάπη με το μίσος, το παρελθόν με το παρόν, κι ένα μέλλον που δε διαγράφεται καν…
Που θα καταλήξει τελικά το τελευταίο τραίνο; Κανείς δε μας λέει, και ποτέ δε θα μάθουμε, γιατί πάντοτε εμείς θα γράφουμε το τελευταίο κεφάλαιο της ζωής μας, της κάθε μιας μέρας.
Συντελεστές
Μετάφραση: Πέτρος Μάρκαρης
Σκηνοθεσία: Μόνικα Μελέκη
Σκηνικά Κοστούμια: Σοφία Χατζήπαπα
Μουσική: Κωνσταντίνος Λεμέσιος
Movement Picture: Petya Tsvetkova
Βιντεοπροβολές: Ντέμη Εγγλέζου
Φωτισμοί/Ηχητικά: Κωνσταντίνος Φρίξου
Μακιγιάζ: Λίτσα Ιωαννίδου
Βοηθός σκηνοθέτη: Μαριαλένα Παπαδοπούλου
Ερμηνεύουν: Έλενα Χριστοφή, Έλια Ιωαννίδου
Παραστάσεις:
Πρεμιέρα: Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023, ώρα 08:30 μ.μ
Τακτικές παραστάσεις: Κάθε Σάββατο, 08:30 μ.μ και κάθε Κυριακή, 06:30 μ.μ (Μέχρι 12 Νοεμβρίου), στο θέατρο «ΣΚΑΛΑ»
Στη Λευκωσία: Δευτέρα 30 και Τρίτη 31 Οκτωβρίου, ώρα 08:30 μ.μ, στο θέατρο WhereHaus 612.
Πληροφορίες στα τηλέφωνα: 24652800 και 99490102
Προπώληση εισιτηρίων: tickethour.com.cy/ACS Courier και στο ταμείο του θεάτρου τις μέρες των παραστάσεων.
-
Παττίχειο Θέατρο Σκάλα (πρώην Αττικό)
14 Οκτωβρίου - 15 Οκτωβρίου 2023
21 Οκτωβρίου - 22 Οκτωβρίου 2023
28 Οκτωβρίου - 29 Οκτωβρίου 2023
-
Wherehaus 612
30 Οκτωβρίου - 31 Οκτωβρίου 2023
Σχετικά
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας