Δημοσιεύτηκε στις 23 Ιουνίου 2023
Όταν ο Xαράλαμπος, και οι συνεργάτες του σε διάφορα πρότζεκτ, οι οποίοι έχουν αναλάβει την επιμέλεια τόσο του χώρου όσο και του μενού της νέας άφιξης, βρήκαν τον χώρο στο Αυγόρου, φλέρταραν για λίγο με την ιδέα ενός εστιατορίου. Αλλά θες η αγάπη τους για τα τοπικά προϊόντα, θες η παράδοση της περιοχής στις αυθεντικές συνταγές, θες οι γαστρονομικές τους γνώσεις, δεν πήρε πολύ να στρίψουν το τιμόνι. Και εγένετο Ψωμί κι Ελιά. Ένα πραγματικά προσεγμένο ταβερνάκι με τραπέζια μοιρασμένα στην ατμοσφαιρική τους σάλα, που έχει κάτι από Κύπρο και κάτι από Ελλάδα, κάτι από παλιό και κάτι από σύγχρονο.
![DSC00192-Edit.jpg](/media/images/DSC00192-Edit.width-500.jpg)
Τη νέα παραδοσιακή ταβέρνα του νησιού θα τη βρεις στην καρδιά του χωριού Αυγόρου, σε ένα χώρο που άλλοτε φιλοξενούσε ένα σουβλατζίδικο παλιάς κοπής. Όσο για το μενού της, αυτό συνδυάζει την κυπριακή κουζίνα με την ελληνική. Η δε φιλοσοφία τους είναι βασισμένη στο να χρησιμοποιούνται μόνο φρέσκα τοπικά προϊόντα άριστης ποιότητας. Αυτό σημαίνει πως το μενού διαμορφώνεται ανάλογα με την εποχικότητα. Πολλά από τα πιάτα βασίζονται σε παραδοσιακές κυπριακές συνταγές, που μεταφέρονται από γενιά σε γενιά, ενώ τα πιάτα που έχουν χαρακτηριστικά ελληνικά, είναι επίσης αυθεντικά και νόστιμα.
![DSC08755.jpg](/media/images/DSC08755_HhwtkQc.width-1024.jpg)
Για παράδειγμα... η Καλαμάτα και η Μάνη, έχουν μεγάλη και μακριά παράδοση στις δίπλες. Τώρα έχει και το Αυγόρου. Το πιο εμβληματικό πιάτο της Κέρκυρας είναι αναμφίβολα η παστιτσάδα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε Κερκυραία νοικοκυρά έχει τη δική της συνταγή για παστιτσάδα, αλλά και ευρύτερα όλα τα νοικοκυριά. Πλέον παστιτσάδα θα δοκιμάσεις και στο Αυγόρου υπογεγραμμένη μάλιστα από τον σεφ και άκρως απολαυστική!
![DSC08766.jpg](/media/images/DSC08766_qjSaGRX.width-1024.jpg)
Πρωταγωνιστής ωστόσο του μενού είναι ο πλούσιος κυπριακός μεζές, για τον οποίο μάλιστα καταφθάνουν, όπως μας ανέφεραν "Έχουμε γίνει γνωστοί, αν και σε σύντομο χρονικό διάστημα, για τον πλούσιο μεζέ μας και οι πελάτες μας είναι κυριολεκτικά από όλη την Κύπρο, κάτι το οποίο μας εξέπληξε ευχάριστα αλλά και μας δίνει κίνητρο να συνεχίζουμε να προσφέρουμε ό,τι πιο ποιοτικό μπορούμε. Το μενού μας ανανεώνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα".
![DSC00265.jpg](/media/images/DSC00265.width-800.jpg)
Δοκίμασε σιεφταλιές, καραόλους, σπετσοφάι, παραδοσιακό και νοστιμότατο, χαλούμι, υπογεγραμμένο από τον σεφ, με κρούστα, σουσάμι άσπρο-μαύρο και γνήσιο μέλι, εκλεκτά κρεατικά, πατάτες φρέσκες Αφκορίτικες, κολοκυθοκεφτέδες βασισμένους σε παραδοσιακή συνταγή, με πρωτότυπη όμως εκτέλεση που τους χαρίζει μοναδική νοστιμιά. Θέλεις κι άλλα; Τότε έφυγες κατευθείαν για Αυγόρου!
![DSC08773.jpg](/media/images/DSC08773.width-800.jpg)
Σημείωσε ακόμα ότι τα παραδοσιακά ακούσματα εμπλουτίζουν το ηχόχρωμα της ταβέρνας ενώ η πλούσια γκάμα ποτών (με μεγάλους σταρ την παγωμένη μπίρα και το ούζο) είναι η καλύτερη συντροφιά για το φαγητό σου.
(96 099609) Δημοκρατίας 7, Αυγόρου, ελ. επ. Αμμοχώστου.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου