Δημοσιεύτηκε στις 17 Νοεμβρίου 2022
Oι συνήθεις "ύποπτοι", οι ιθύνοντες του boutique Alasia Hotel, οι οποίοι μας έχουν διδάξει την υψηλή γαστρονομία τα τελευταία χρόνια, δίνουν εκ νέου, σε λίγες μάλιστα μόνο μέρες, τα ρέστα τους, με ένα ρεσιτάλ μαγειρικής.
![chris port.jpg](/media/images/chris_port.width-800.jpg)
Ο βραβευμένος ως Best chef of the Year 2020 και executive chef του ξενοδοχείου, Χριστόδουλος Θεοφάνους φιλοξενεί για 2 βραδιά (30.11 & 1.12.22) τον βραβευμένο chef Luca Piscazzi. Μια Four Hands γαστριμαργική, υψηλού επιπέδου εμπειρία 10 σταδίων που σχεδιάζεται εδώ και πολλές βδομάδες από τους δύο βραβευμένους chefs, στην οποία θα πρωταγωνιστήσει, εκτός από την αγάπη για την μαγειρική τέχνη, η αριστεία των πρώτων υλών της ξηράς και της θάλασσας, η δημιουργικότητα σε όλες της, τις εκφάνσεις, ο πλουραρισμός των γεύσεων και των αρωμάτων, μα συνάμα, το μεγαλείο της απλότητας.
Οι πρωτοπόρες τεχνικές προετοιμασίας και παρασκεύης που θα χρησιμοποιηθούν, θα εντυπωσιάσουν ακόμη και τους ειδήμονες του επαγγέλματος, ενώ οι οινόφιλοι θα έχουν για ακόμη μια φορά την ευκαιρία να απολαύσουν στο avant-garde Polo restaurant τα οινογαστρονομικά παντρέματα του πολυβραβευμένου sommelier Σωτήρη Νεοφυτίδη (Best Balkan Sommelier 2022). Για περισσότερες πληροφορίες και κράτηση θέσεων, απευθύνεστε απ' ευθείας στο Alasia Hotel, στο τηλέφωνο 25 332000. Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.
![luca.jpg](/media/images/luca.width-800.jpg)
Chef Luca Piscazzi
Ό,τι και να γράψει κανείς για τον Ρωμαίο, έχοντας όμως και 30% ελληνικές ρίζες, chef Luca Piscazzi θα είναι πραγματικά λίγο. Ένας παγκόσμιος ταξιδευτής που γίνεται ένα με τη γαστρονομική κουλτούρα των χωρών στις οποίες εργάζεται, αφήνοντας σε κάθε μια το δικό του στίγμα. Ρώμη, Ισπανία, Πεκίνο, Hong Kong και Λονδίνο γίνονται το δεύτερό του σπίτι, με τον τελευταίο του σταθμό πριν μετακομίσει με την οικογένειά του στην Ελλάδα, το La Dame de Pic, να τον χαροποιεί ιδιαίτερα, εφόσον ως head chef, το εστιατόριο αποκόμισε 2 αστέρια Michelin.
Έξι μόνο μήνες μετά την ανάληψη της θέσης του head chef στο εστιατόριο Pelagos, του εμβληματικού Four Seasons Astir Palace στη Βουλιαγμένη, το εστιατόριο κατακτά το πρώτο του αστέρι Michelin. Η αγάπη για τη θάλασσα και τους καρπούς της, ο σεβασμός που τρέφει για την ιταλική και μεσογειακή κουζίνα, αλλά και το πάθος για τη αψεγάδιαστη γαλλική κουζίνα, αποτελούν το γαστρονομικό του DNA.
Συντάκτης: Δειπνολόγος
-
Alasia Boutique Hotel
30 Νοεμβρίου - 01 Δεκεμβρίου 2022
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου