Δημοσιεύτηκε στις 25 Οκτωβρίου 2022
Ένα έργο γραμμένο από την Φρόσω Χατόγλου τη δεκαετία του '80. Πρόκειται για ένα παιδικό έργο διαχρονικό. Βγαλμένο από τη ζωή όπου με έντεχνο και χιουμοριστικό τρόπο περνάει τα μηνύματα της δημοκρατίας, της αλληλεγγύης και της συνεργασίας! Τα ίδια τα παιδιά κατά την διάρκεια της παράστασης «νιώθουν» την αδικία και ουσιαστικά βοηθούν να επαναστατήσουν τα ψαράκια ενάντια στον Ψαροτρομάρα και τα σχέδια του να φτιάξει ένα μεγάλο παλάτι γκρεμίζοντας τα σπίτια τους στον βυθό της Ψαροχώρας.
Το λυθρίνι, το μπαρμπούνι και η γόπα μαθαίνουν τα σχέδια του Ψαροτρομάρα. Μόνα τους ψάχνουν να βρουν μία λύση αλλά ο φόβος ότι θα τους κάνει μια χαψιά τα απογοητεύει ακόμα περισσότερο. Ώσπου στο δρόμο τους θα βρεθεί η γοργόνα. Θα τους βοηθήσει και θα τους παροτρύνει να ψαρέψουν τον Ψαροτρομάρα! Όλα τα ψαράκια στο βυθό θα κάνουν μία μεγάλη διαδήλωση στο βυθό βροντοφωνάζοντας με όλα τα παιδιά «Κάτω Ο Ψαροτρομάρας»!
![o psarotromaras3.jpg](/media/images/o_psarotromaras3.width-800.jpg)
Εκεί θα τα κρυφακούσει όλα η σουπιά και θα τα μαρτυρήσει στον Ψαροτρομάρα όπου εκείνος θα φυλακίσει τη Γοργόνα που βοήθησε να χαλάσουν τα σχέδιά του. Ακόμα και ο δικαστής παροτρύνει τα ψαράκια να μην κάνουν τίποτα και να μείνουν στα σπίτια τους. Ούτως ή αλλιώς ο Ψαροτρομάρας υποσχέθηκε ότι θα δώσει στα ψαράκια δουλειά! Μα οι μικροί μας φίλοι του βυθού, έχουν σπάσει πλέον τον φόβο τους, θα ψαρέψουν μαζί με την βοήθεια των παιδιών τον Ψαροτρομάρα και τη Σουπιά και θα ελευθερώσουν την Γοργόνα..!
Διάρκεια: 60' Κατάλληλο έως και έκτη Δημοτικού.
![o psarotromaras4.jpg](/media/images/o_psarotromaras4.width-800.jpg)
Στις παραστάσεις μας χρησιμοποιούμε την τεχνική του μαύρου θεάτρου. Πρόκειται για μία πρωτοποριακή τεχνική όπου σε συνδυασμό με την τεχνική του ζεστού φωτισμού εξαφανίζεται τελείως ο ανθρώπινος παράγοντας και οι κούκλες, μαζί με τα έντονα χρώματα, δείχνουν στα μάτια των θεατών να κινούνται μαγικά.
Πρόκειται για επαγγελματικές κουκλοθεατρικές παραστάσεις με μεγάλες κούκλες και πρωτότυπα σκηνικά.
Σάββατο 3 Δεκεμβρίου στο Pantheon Theater, Λευκωσία
Κυριακή 4 Δεκεμβρίου στο Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο, Λεμεσός
Προπώληση εισιτηρίων: https://www.soldoutticketbox.com
-
Πάνθεον
03 Δεκεμβρίου 2022
-
Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο Λεμεσού
04 Δεκεμβρίου 2022
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/mjQsWa4ZvP9yS7doQWx1PQDdxRQ=/107359/fill-450x330/playmobil-fees-le-chateau-des-fees-5873.webp)
Το Mall of Cyprus θα γεμίσει με ιππότες, πριγκίπισσες, δράκου και υπέροχα παιχνίδια της Playmobil
Μία αξέχαστη περιπέτεια που θα ξετρελάνει μικρούς και μεγάλους
![](/wagtail-images-serve/8136B8k5pqSTjF8bohD7y3cG0aw=/107042/fill-450x330/pexels-ketchumcommunity-1518836.jpg)
Ένα παιδικό φεστιβάλ θα γίνει αφορμή για εξόρμηση στο βουνό
Μία μέρα με πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα και πολλές εκπλήξεις
![](/wagtail-images-serve/q6iwFpO9j3_2H_nk2PouLKsGruk=/106560/fill-450x330/honey-4770245_1280.jpg)
Το μαγευτικό Μελένιο Παιδικό Φεστιβάλ στο χωριό ανακοίνωσε ημερομηνία
Η πιο γλυκιά εκδήλωση έρχεται και φέτος στη Μελίνη
![](/wagtail-images-serve/O4MO-lx7BqElcQyYicmiq3eb0wA=/105702/fill-450x330/Paradox4.jpg)
Paradox Museum Limassol: Ο Ιδανικός Προορισμός για Καλοκαιρινές Αποδράσεις
Το Paradox Museum Limassol, στη Μαρίνα Λεμεσού, εδώ και ένα χρόνο, ταξιδεύει μικρούς και μεγάλους στο μαγικό κόσμο των οπτικών ψευδαισθήσεων
![](/wagtail-images-serve/PAMDSRxP7QmmOFx5x7GwJrNUPEM=/104389/fill-450x330/pexels-beyondthedream-8188037.jpg)
Οι μικροί μας φίλοι γίνονται αρχαιολόγοι για μια μέρα
Στo πλαίσιo των δράσεων για τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Αρχαιολογίας
![](/wagtail-images-serve/GpnNkRNJjAWa-mo5GsMKPeYknPY=/103570/fill-450x330/kids_noUv8bs.jpg)
Την Κυριακή η Αγία Νάπα κερνά παγωτό όλα τα παιδιά
Ο Δήμος Αγίας Νάπας διοργανώνει στην Κεντρική Πλατεία το 30ο Παιδικό Φεστιβάλ και το 16ο Καλοκαιρινό Φεστιβάλ Παιδιού για να τιμήσει την Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού
![](/wagtail-images-serve/njmhCuGuRPWnzaq2LQdB0JAMNMY=/103367/fill-450x330/giu-vicente-Ng2n54lAKcs-unsplash.jpg)
10 ξεχωριστές δραστηριότητες που θα λατρέψουν τα παιδιά αυτό το σαββατοκύριακο
Φεστιβάλ, παιχνίδι, εργαστήρια, ψυχαγωγία και παιδικές παραστάσεις
![](/wagtail-images-serve/JbLwlviXvnR_mN8jg4aHfEEanGE=/102815/fill-450x330/image000050006.png)
Τελευταία παράσταση της σεζόν για το παιδικό έργο ''Ελβις και Μέριλιν''
Την Κυριακή 19 Μαίου στις 12:00 στο δημοτικό θέατρο Λατσιών
![](/wagtail-images-serve/JNK6Q_y61L8mWAqwZJq0Noj_Lz8=/102590/fill-450x330/paidia_VhXYG5U.jpg)
Στην Ανώγυρα θα στηθεί ένα υπέροχο φεστιβάλ για τα παιδιά
Γεμάτο παιχνίδια και δραστηριότητες!
![](/wagtail-images-serve/fxvIMU_qNIAkMz6uPaiSdwBkyag=/102584/fill-450x330/EDUCATIONAL_GAMES.jpg)
Εορτασμός για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Natura 2000
Θα περιλαμβάνει διάφορες δραστηριότητες για μικρούς και μεγάλους.
![](/wagtail-images-serve/C9xq4R9lu-uFma1HcpGwR6C73pA=/102582/fill-450x330/panigiri_MCbooUW.jpg)
Ο Δημόσιος Κήπος Λεμεσού θα γεμίσει παιχνίδια και παιδιά
Ένα υπέροχο πανηγύρι χαράς με πολλές δραστηριότητες