Δημοσιεύτηκε στις 20 Σεπτεμβρίου 2022
Στην τελική ευθεία μπαίνουν οι ετοιμασίες για τον Διεθνή ποδηλατικό αγώνα ερασιτεχνών ποδηλατών L'Etape Cyprus by Tour De France ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο το τριήμερο 11-13 Νοεμβρίου.
Ο αγώνας ο οποίος διοργανώνεται στα πρότυπα και με τις προδιαγραφές του αυθεντικού Tour De France θα είναι συνολικής αγωνιστικής διάρκειας 7 ωρών. Η μεγάλη διαδρομή θα καλύψει απόσταση 137 χιλιομέτρων και θα περάσει μέσα από χωριά των Επαρχιών Πάφου και Λεμεσού.
Ακόμα, το Aphrodite Hills Resort ετοιμάζεται να υποδεχθεί τη διάσημη διεθνή σειρά ποδηλατικών εκδηλώσεων, καθώς η διοργάνωση L’Etape Cyprus by Tour de France θα ξεκινήσει στην καρδιά του Aphrodite Hills Resort, το Σάββατο 12 Νοεμβρίου με μια μέρα γεμάτη από Γαλλική κουζίνα, εμφανίσεις επαγγελματιών της ποδηλασίας, οικογενειακή ποδηλατική διασκέδαση και άλλα πολλά.
![A.S.O. DIDI THE DEVIL.jpg](/media/images/A.S.O._DIDI_THE_DEVIL.width-800.jpg)
Στην Κύπρο θα ταξιδέψει και η θρυλική μασκότ της Tour de France, Didi the Devil.
H επιλογή του χώρου φιλοξενίας δεν είναι καθόλου τυχαία, καθώς το Aphrodite Hills Resort, ο αθλητικός προορισμός της Ευρώπης, βρίσκεται στο ιδανικότερο σημείο για την εκκίνηση προς τις γραφικές ποδηλατικές διαδρομές του νησιού.
Πρεσβευτές του αγώνα είναι ο Πρωταθλητής Κύπρου Ανδρέας Μιλτιάδης και ο Γερμανός John Degenkolb, μέλος της Ολλανδικής Team DSM και νικητής του 2018 Tour de France, Stage 9. Στον ποδηλατικό γύρο θα λάβει μέρος μεγάλος αριθμός ερασιτεχνών ποδηλατών τόσο από την Κύπρο όσο και από το εξωτερικό. Ήδη συμμετοχή έχουν δηλώσει αθλητές από την Αγγλία, τη Γερμανία, την Ελβετία, τη Ρωσία, το Ισραήλ και την Ελλάδα.
Το L'Etape Cyprus by Tour de France είναι μία εμπειρία που έχει σχεδιαστεί με στόχο να προσκαλέσει τους ποδηλάτες σε μια διαδρομή συγκρίσιμη με ένα από τα θρυλικά στάδια Tour de France, τον πιο γνωστό ποδηλατικό αγώνα στον κόσμο. Το πρώτο L'Etape Cyprus θα ταξιδέψει τους ποδηλάτες σε μια γραφική διαδρομή η οποία περιλαμβάνει μια ειδυλλιακή περιήγηση στις επαρχίες Πάφου, Λεμεσού και την Περιφέρεια Τροόδους.
Οι διοργανωτές υπόσχονται στους συμμετέχοντες και παρευρισκόμενους μια αξέχαστη εμπειρία καθώς θα έχουν την ευκαιρία να επισκεφτούν το περιοδεύον μουσείο Tour de France, να γνωρίσουν τον γαλλικό πολιτισμό και να παρακολουθήσουν αποσπάσματα του Ποδηλατικού Γύρου Γαλλίας. Κατά τη διάρκεια της ημέρας του αγώνα, βραβεία όπως ο Βασιλιάς και η Βασίλισσα του Βουνού καθώς και κλασικά έπαθλα θα απονεμηθούν στους ποδηλάτες με τους καλύτερους συνολικούς χρόνους. Όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν αναμνηστικό μετάλλιο συμμετοχής, επίσημο T-Shirt του αγώνα, ψυχαγωγικές δραστηριότητες, φωτογραφίες και άλλα.
Οι συμμετέχοντες θα μπορούν να επιλέξουν μεταξύ δύο αποστάσεων και να ζήσουν την πλήρη διαδρομή των 136 χιλιομέτρων με περισσότερο από 3000 μέτρα υψόμετρο ή τη σύντομη διαδρομή των 62 χιλιομέτρων και συνολικό υψόμετρο τα 1200 μέτρα.
Ο αγώνας τελεί υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Τουρισμού και της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Λευκωσία, και πραγματοποιείται σε συνεργασία με την Εταιρεία Τουριστικής Ανάπτυξης Λεμεσού και της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.
Η διοργανωτρια εταιρεία, Mokapot Productions Ltd, η οποία έχει αναλάβει τη διεξαγωγή του L'Etape Cyprus by Tour De France και για τα επόμενα τρια χρόνια, έχει ως στόχο τη προώθηση της Κύπρου ως Διεθνή αθλητικού τουριστικού προορισμού και τη, κατά συνέπεια, επέκταση της τουριστικής σεζόν στους χειμερινούς μήνες.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τη σελίδα www.cyprus.letapebytourdefrance.com και https://www.aphroditehills.com/.
![letape.jpg](/media/images/letape.width-800.jpg)
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/Si1eUVdV5aKKHbzKjHhsczBGa_E=/106767/fill-450x330/YOGA.jpg)
Γιόγκα με οινική επίγευση
Πρωινές και απογευματινές συνεδρίες γιόγκα για όλα τα επίπεδα, με καθοδήγηση από την πιστοποιημένη Yoga Instructor Vanessa Morton
![](/wagtail-images-serve/C7i2mcdiG3P0-ZLqCkbXm9bI5-A=/106668/fill-450x330/image00001_1.png)
![](/wagtail-images-serve/bgSHvfFgZxS-v_ivJs-9IkQ9yuo=/106634/fill-450x330/festival_mYPMMNn.jpg)
Το χωριό Σαλαμιού διοργανώνει καλοκαιρινές εκδηλώσεις και γιορτή παλουζέ
Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων
![](/wagtail-images-serve/juHXsRA2tM5w6lLU1JxMIr5_VIE=/106431/fill-450x330/zampras.jpg)
Ο Έλληνας stand up comedian Θωμάς Ζάμπρας έρχεται για μίνι περιοδεία στην Κύπρο
Με την άκρως επιτυχημένη παράστασή του “Απόφοιτος Λυκείου”
![](/wagtail-images-serve/qhZJvf6RdmCgAbeapS6QEd_CyXc=/106266/fill-450x330/45620-sitesdefaultfiles5_76.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Η Ανώγυρα ανακοίνωσε το πρόγραμμα των εκδηλώσεών της για το καλοκαίρι
Θέατρο και μουσική δωρεάν στην πλατεία του χωριού
![](/wagtail-images-serve/snCIA4_WZopxik3A_tCqXPzJCxs=/105989/fill-450x330/39685-sitesdefaultfilesmakropoulo.2e16d0ba.fil.width-800_cg5lcep.jpg)
9 ημέρες γεμάτες με καλοκαιρινές εκδηλώσεις στην Πάχνα
Με συναυλία του Νίκου Μακρόπουλου, τόμπολα, Street Food Festival και άλλα
![](/wagtail-images-serve/ZfrYRiCNiKK107UBB9w9xq8xmQM=/105828/fill-450x330/343604292_719796436564136_3996988.2e16d0ba.fill-1200x630_OzlFFS2.jpg)
Έρχονται 18 υπέροχες εκδηλώσεις φέτος στην Κυπερούντα
Ένα πλούσιο πρόγραμμα ετοίμασε και φέτος το μεγαλύτερο ορεινό χωριό της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/oqTVBN9D3jixseLk23X9aSU3UfA=/105824/fill-450x330/download_EeMzFhi.jpg)
Διασκεδάζουμε και φέτος στο Colour Festival που μας πάει στο χωριό!
Πάμε στοYouth Colour Festival 2024, για να απολαύσουμε μια μέρα γεμάτη χρώματα
![](/wagtail-images-serve/BzUZpg-2sGLVrx4VCo5HGjcE-GI=/105810/fill-450x330/241661825_254612056666425_8161664734609503293_n.jpg)
4 ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις έρχονται τον Ιούλιο στην Πάφο
Θερινό σινεμά, μουσική, υδατοσφαίριση και οι 100 καλύτερες ταινίες του κόσμου
![](/wagtail-images-serve/e4oZoUXcSmfndhrb3Euzk15U-MQ=/105733/fill-450x330/BANNER_2.png)
Ο Πρωταράς φιλοξενεί το πρώτο Cyprus Street Soccer
Το 1ο Cyprus Street Soccer Powered by Cablenet είναι εδώ
![](/wagtail-images-serve/Jffin7mVoqd8bNcqRrxQEgq_tpE=/105668/fill-450x330/FotoJet_4_ZpCkybn.jpg)
Χρίστος Χριστοδούλου και Χρύσω Λέφου μας φτιάχνουν δωρεάν εδέσματα με λεοντόψαρο και πετρομπάρμπουνο
Μία όμορφη εκδήλωση με γεύσεις βυθού στο Αλιευτικό Καταφύγιο Λάρνακας