Δημοσιεύτηκε στις 27 Οκτωβρίου 2021
΄Ηταν ένα τριήμερο γιορτή του καφέ! Γνωρίσαμε από κοντά κορυφαία roasteries του εξωτερικού και ξανασυστηθήκαμε με τα αγαπημένα μας τοπικά brands. Σε ένα καλοκαιρινό τοπίο, δίπλα στη θάλασσα στη Μαρίνα Λεμεσού, ταξιδέψαμε γευστικά στην Κόστα Ρίκα, στον Παναμά, Βραζιλία, Ονδούρας και Γουατεμάλα για να συνεχίσουμε στην Αφρική: Κένυα, Αιθιοπία και Ουγκάντα καταλήγοντας στην Ινδονησία. Καφέδες απ’ όλο τον κόσμο ψημένοι στην Κύπρο, στην Ελλάδα, στην Ρωσία, Ιταλία και Ουκρανία. Μιλήσαμε στους καλύτερους roasters & barista και μάθαμε τόσα πολλά! Είδαμε τους πρώτους διαγωνισμούς στην Κύπρο με κριτές από το εξωτερικό και καταλάβαμε ότι εδώ γίνεται κάτι σημαντικότερο από ένα απλό Φεστιβάλ: χτίζεται η μοντέρνα κουλτούρα του καφέ.
Tο Limassol Coffee Festival μας συστήνεται!
Οι επαγγελματίες βρήκαν τους συνεργάτες τους, ο κόσμος της Κύπρου το αγκάλιασε και οι καλεσμένοι πρωταθλητές barista λάτρεψαν τη Λεμεσό! Η συνέχεια δίνεται στο Nicosia Coffee Festival σε ένα διήμερο που αυτήν τη φορά την τιμητική τους θα έχουν οι home barista και ο κόσμος που θέλει να μάθει περισσότερα για τον καλό καφέ: από τις χώρες παραγωγής στον μακρύ δρόμο που κάνει ο καφές μέχρι τα χέρια του barista! Σύντομα θα μοιραστούμε μαζί σας περισσότερες λεπτομέρειες για τα Cyprus Coffee Festivals, προς το παρόν ας δούμε τι ακριβώς έγινε στο Limassol Coffee Festival!
20 εκθέτες και οι καλεσμένοι τους από το εξωτερικό ετοίμαζαν με μεράκι τους αγαπημένους τους καφέδες... συνολικά δοκιμάσαμε για πρώτη φορά 6 roasters από την Ελλάδα, 2 από τη Ρωσία και έναν από Ουκρανία! Ένα εντυπωσιακό ταξίδι γευσιγνωσίας που όχι μόνο αντιληφθήκαμε τις διαφορές μεταξύ των χωρών προέλευσης αλλά και το ότι ο κάθε roaster τονίζει τα χαρακτηριστικά που θέλει σε αυτούς τους καφέδες. Αγαπήσαμε τα παγωμένα εσπρέσο τόνικ και τα ζεστά κρεμώδη latte ενώ οι καφέδες που ξεχώρισαμε ήταν Αιθιοπία και Ονδούρας!
Φυσικά, οι καθημερινές μας αγαπημένες συνήθειες ήταν εκεί! Μια ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά τους ανθρώπους πίσω από τα καφέ που επισκεπτόμαστε στα πρωινά μας! Ρωτήσαμε και μάθαμε τα μυστικά του καλού καφέ από τους αγαπημένους μας barista και περάσαμε όμορφα δίπλα στη θάλασσα!
Είδαμε τα πρώτα πρωταθλήματα Βarista της Κύπρου! Κριτές προσηλωμένοι να κρατούν σημειώσεις και όμορφοι διαγωνιζόμενοι να προετοιμάζουν γι’ αυτούς εσπρέσο, καπουτσίνο και τα δικά τους signature drinks με βάση τον καφέ! Μια διαδικασία που φάνηκε ότι το επάγγελμα του barista είναι πιο βαθύ απ’ ό,τι νομίζαμε! Γνώσεις και δεξιοτεχνία, ξεχωριστές ιστορίες που συνόδευσαν τα ποτά που δημιουργήθηκαν. Οι νικητές, είναι οι πρεσβευτές του καλού καφέ στην Κύπρο: ο Μαρίνος από το Bike and Bean της Λεμεσού στον διαγωνισμό Barista και η Χάρις από τα Coffee Island στα Δεκέλεια στον διαγωνισμό Brewers Cup -φίλτρου.
Μιλήσαμε με πάνω από 10 ξένους πρωταθλητές Barista που επισκέφτηκαν την Κύπρο για το Limassol Coffee Festival! Από Ελλάδα, Ρωσία και Ουκρανία ήταν εκεί είτε σερβίροντας τους αγαπημένους τους καφέδες είτε ως Κριτές στους δικούς μας διαγωνισμούς! Μία διεθνής κοινότητα του καφέ που με ενθουσιασμό στήριξε την Κύπρο στα πρώτα της πρωταθλήματα barista, στο πρώτο της διεθνές φεστιβάλ καφέ.
Αρωγοί στην προσπάθεια αυτή ήταν οι χορηγοί του Φεστιβάλ, καταξιωμένες εταιρείες που είναι πάντα υποστηρικτές της κοινότητας του καφέ σε διεθνές επίπεδο: Τα φίλτρα νερού Pentair Everpure από την Aquacrystal, οι μηχανές εσπρέσσο La Marzocco από την Equipme ltd, τα grinders Mazzer, η διαδικτυακή πλατφόρμα εκπαίδευσης Barista Hustle, ο πάγος Party Ice, τα γάλατα barista gold Νουνού, o καφές των διαγωνισμών Samba και η διαδικτυακή πλατφόρμα αγοράς πράσινου καφέ sensible coffee.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ