Δημοσιεύτηκε στις 30 Δεκεμβρίου 2020
Παρά την άσχημη επιδημιολογική εικόνα της Θεσσαλονίκης, η οποία από την αρχή της πανδημίας του κορωνοϊού, μαζί με την Αττική, ήταν το επίκεντρο αναφορικά με τα θετικά κρούσματα, εντούτοις υπάρχουν άτομα που «αναποδογυρίζουν» τα συναισθήματα και τα κάνουν πιο ζεστά.
Σήμερα, από τις 19:00 έως τις 21:45 τα μέλη της «Πρωτοβουλίας της Γειτονιάς Αλεξάνδρου Σβώλου», στη Θεσσαλονίκη, ετοιμάζουν μια διαμπαλκονική συναυλία με άρπες, τρομπέτες, ντραμς και πιάνο καλώντας τον κόσμο να βγει στα μπαλκόνια και να απολαύσει τη μουσική.
Σύμφωνα με το sputniknews.gr τα μέλη της «Πρωτοβουλίας Γειτονιάς Αλεξάνδρου Σβώλου» υπόσχονται να «σπάσουν» τη μονοτονία και την απομόνωση που προκαλεί το lockdown.
Η 24 ετών παιδαγωγός Δομινίκη Βαγιάτη, μέλος της Πρωτοβουλίας μιλώντας στο Sputnik για την σημερινή «διαμπαλκονική συναυλία» όπως την χαρακτήρισε, τόνισε ότι «σκεφτόμασταν να κάνουμε μια γιορτινή δράση και μετά την πρόταση της Άννας Γαλοπούλου και του Αλέξανδρου Ιωάννου το διοργανώσαμε».
Εξήγησε ότι «θέλουμε να στηρίξουμε τη γειτονιά και τους καλλιτέχνες οι οποίοι βιώνουν τις επιπτώσεις της πανδημίας, οικονομικά αλλά και ψυχικά -όπως και πολλοί άλλοι βέβαια- και με την συναυλία θα έχουν την ευκαιρία να παίξουν τη μουσική που τους ευχαριστεί» είπε η κυρία Βαγιάτη προσθέτοντας ότι οι μουσικοί που συμμετέχουν στη συναυλία είναι όλοι τους κάτοικοι της περιοχής και στα μπαλκόνια των διαμερισμάτων τους θα στηθούν οι μουσικές σκηνές.
Οι μουσικοί με σειρά εμφάνισης είναι οι:
Κατερίνα Κίτσου, άρπα
Μανώλης Τσιαούσης, τρομπόνι
Παύλος Μέτσιος, τρομπέτα
Χρήστος Δάνης, κλαρινέτο
Δάνης Κουμαρτζής, κοντραμπάσο
Κώστας Βόμβολος, ακορντεόν
Χρήστος Κοσμάς, ηλεκτρική κιθάρα
Αλέξανδρος Ιωάννου, ντραμς
Άντζελα Κωτίδου- Πέτα, πιάνο και Ανίλα Τέλλη - Σοπράνο
Σύμφωνα με το sputniknews.gr, η «Πρωτοβουλία Γειτονιάς Αλεξάνδρου Σβώλου» γεννήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 2013 με στόχο κάτοικοι της περιοχής να δραστηριοποιηθούν επ’ ωφελεία της γειτονιάς. Μια από τις ξεχωριστές δράσεις τους είναι το «Δείπνο της άνοιξης» όπου οι κάτοικοι τρώνε και γλεντούν όλοι μαζί αλλά και η δημιουργία ενός πάρκου τσέπης που το έφτιαξαν κυριολεκτικά μόνοι τους.
Στην πανδημία τα μέλη της Πρωτοβουλίας δραστηριοποιήθηκαν ακόμη περισσότερο μέσα από την «ομάδα αλληλοβοήθειας covid-19» συλλέγοντας τρόφιμα τα οποία μοίρασαν σε όσους δυσκολεύονται οικονομικά, ενώ φροντίζουν ηλικιωμένους και ευπαθή άτομα που δεν μπορούν να πάνε στο σούπερ μάρκετ και σε άλλα καταστήματα πηγαίνοντας τους οι ίδιοι τα ψώνια.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ZcrwpQEDeu9GRch4Zc2vukP2jLE=/107405/fill-450x330/eleytheria.png)
Η Ελευθερία Ελευθερίου έρχεται να μας ξεσηκώσει στον Πρωταρά
Σε έναν καινούργιο χώρο διασκέδασης
![](/wagtail-images-serve/H0k44U9ATSTsl70_TS0pCmnzWgA=/107404/fill-450x330/kampakakis.png)
Ο Ηλίας Καμπακάκης έρχεται για ένα live στον Πρωταρά
Μια βραδιά γεμάτη μουσική και διασκέδαση
![](/wagtail-images-serve/l5acBM749qA8PdwN1R2eV7ta-vE=/107402/fill-450x330/img_0039.jpg)
Ο Δωδέκατος Πίθηκος γιορτάζει στην Κύπρο τα 20 χρόνια της δισκογραφίας του
Ο καλλιτέχνης της ελληνικής ραπ σκηνής έρχεται στο νησί μας
![](/wagtail-images-serve/dpMeeEuvqPC3Xzq09ZZ9ONCwkzE=/107392/fill-450x330/kelekidou_kelly.jpg)
Μουσική βραδιά με την Κέλλυ Κελεκίδου στην Κύπρο
Μαζί της ο Νικόλας Ντίμας και η Γεωργία Βρανά
Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου-Συμφωνική Ορχήστρα Νέων: Το πρόγραμμα της νέας σεζόν
Εμπνευσμένες σειρές συναυλιών με εμπνευσμένα προγράμματα
![](/wagtail-images-serve/LvSGVdpvnLopOe4jeCndjcEjO-k=/107294/fill-450x330/nega_1_9oJi6WU.png)
Δεκαπενταύγουστος με την Γιώτα Νέγκα
Πάμε σε ένα όμορφο χωριό να ακούσουμε αγαπημένα ελληνικά τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/cMDaAux5KvhJihE-5-8p129P6n8=/107143/fill-450x330/FotoJet_46_e0ceT07.jpg)
Η Γλυκερία και ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδούν για τα 50 χρόνια εισβολής και κατοχής
Με τη Λαϊκή Ορχήστρα του Μίκη Θεοδωράκη
![](/wagtail-images-serve/ZL_VeLdhpv3_TxCvcge2Cw7AlRA=/107142/fill-450x330/6f1f8194-makropoulos2.jpg)
11 χωριά της Κύπρου φιλοξενούν 17 γνωστούς Έλληνες καλλιτέχνες τον Αύγουστο
Πάμε στα χωριά μας να ακούσουμε γνωστές φωνές και τραγούδια
![](/wagtail-images-serve/SwT5fDxZ8MbKUrNcfutS79TIFbA=/107099/fill-450x330/christos.2e16d0ba.fill-1375x729_1.png)
Ο Χρήστος Μενιδιάτης έρχεται για μια ανεβαστική εμφάνιση
Μια βραδιά με μουσική, τραγούδι, φαγητό και ποτό
![](/wagtail-images-serve/BoDQmBoQWhtTQaMmOSKAVmzpgx0=/107076/fill-450x330/38767189_1843833572368756_8469832656270393344_n_1.jpg)
Ένα Αυγουστιάτικο φεστιβάλ με παραδοσιακή μουσική και χορούς για 22η χρονιά
Μια Κυριακή γεμάτη παράδοση θα ζήσουμε και φέτος
![](/wagtail-images-serve/z9auZj1mECuzq3dIT7kQKrSedL4=/107072/fill-450x330/paradosi_3.4_Easter_dancing.jpg)
Παραδοσιακό γλέντι σε μια όμορφη πλατεία παραθαλάσσιου χωριού
Πάμε να χορέψουμε και να γλεντίσουμε με παραδοσιακή μουσική
![](/wagtail-images-serve/-3N1krTWJsIt7_82zKlUeZq9j9I=/107068/fill-450x330/festivalkonion2023.2e16d0ba.fill-1375x729_ASu.width-1920.png)
Πάμε στην Αργάκα για μια μουσική βραδιά με την Άντρη Καραντώνη και τον Μιχάλη Χατζημιχαήλ
Με φαγητό, ποτό, μουσική και χορό