Δημοσιεύτηκε στις 04 Σεπτεμβρίου 2019
Στον Λορεντζάτσιο, η δράση εξελίσσεται στη Φλωρεντία και τη Βενετία του 1537. Ο Φλωρεντινός πρίγκηπας, Λορέντζο των Μεδίκων, ένας νέος με μεγάλη μόρφωση και θαυμασμό για τους ήρωες της ελληνικής και της λατινικής αρχαιότητας, ονειρεύεται την αποκατάσταση της Δημοκρατίας στη Φλωρεντία που έχει καταλυθεί από τον ξάδελφό του Αλέξανδρο των Μεδίκων. Το εγχείρημα, όμως, είναι εξαιρετικά δύσκολο, αφού ο Αλέξανδρος έγινε Δούκας της Φλωρεντίας με τη στήριξη του Γερμανού Αυτοκράτορα και του Πάπα.
Έτσι ο Λορέντζο, για να επιτύχει το σκοπό του, γίνεται ο πιστός συνοδός του Δούκα, ο έμπιστός του κι ο σύντροφος των οργίων του, κερδίζοντας απ’ το λαό το υποτιμητικό παρατσούκλι Λορεντζάτσιο. Ο ίδιος θα γίνει τυραννοκτόνος, δολοφονώντας τον Δούκα και υπογραμμίζοντας έτσι την απραξία των μεγάλων δημοκρατικών οικογενειών, που δεν κατορθώνουν να πάρουν την εξουσία, ούτε μετά το θάνατο του Αλέξανδρου. Η αποτυχία του Λορέντζο μοιάζει προδιαγεγραμμένη, αφού κανένας δεν πιστεύει πως θα κάνει πράξη αυτήν την πολιτική δολοφονία, για να σώσει τη Φλωρεντία.
Το έργο Λορεντζάτσιο, γράφτηκε από τον κορυφαίο Γάλλο συγγραφέα Αλφρέντ ντε Μυσσέ (1810-1857) το 1834, όταν ήταν ακόμα 23 χρονών. Ο μύθος του έργου βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα όπως αυτά περιγράφονται στο χρονικό της Αναγέννησης για την Ιστορία της Φλωρεντίας του 16ου αιώνα, από τον Μπενεντέτο Βάρκι. Το έργο πρωτοανέβηκε στα 1896, στο Παρίσι, με τη Σάρα Μπερνάρ στο ρόλο του Λορέντζο. Το 1952, πραγματοποιήθηκε η πρώτη ερμηνεία του ρόλου από άντρα ηθοποιό, τον Ζεράρ Φιλίπ, στο Εθνικό Λαϊκό Θέατρο της Γαλλίας, σε σκηνοθεσία Ζαν Βιλάρ. Από τότε έχει ανέβει στις μεγαλύτερες σκηνές όλου του κόσμου, όπως είναι η Κομεντί Φρανσαίζ, το Νάσιοναλ Θήατερ-Λώρενς Ολίβιε του Λονδίνου, το Θέατρο Ζα-Μπράνου της Πράγας, και το Σαίξπηρ Θήατερ της Ουάσιγκτον, από πολύ διάσημους σκηνοθέτες. Έγινε, επίσης, δύο φορές ταινία, το 1935 και το 1951.
Στην Ελλάδα ανέβηκε για πρώτη φορά στο Εθνικό Θέατρο, το 1965, σε σκηνοθεσία Ζαν Τασσό, με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Χορν, στη μνήμη του οποίου αφιερώνεται η παράσταση.
Ο Γιάννης Ιορδανίδης γεννήθηκε στο Κάϊρο της Αιγύπτου. Σπούδασε Θέατρο στην Ελλάδα (Δραματική Σχολή Κωστή Μιχαηλίδη) και στη Γαλλία, με υποτροφία της γαλλικής κυβέρνησης (Πανεπιστήμιο της Σορβόννης: Ινστιτούτο Θεατρικών Σπουδών και Νεοελληνικής Φιλολογίας). Σε μια πορεία 35 χρόνων, έχει ανεβάσει πάνω από 100 παραστάσεις σε Ελλάδα, Γαλλία, Γερμανία, Κύπρο και έχει συμμετάσχει σε Διεθνή Θεατρικά Φεστιβάλ. Σκηνοθέτησε έργα των σημαντικότερων θεατρικών συγγραφέων του κλασικού και σύγχρονου δραματολογίου, συνεργαζόμενος εκτός από τις Κρατικές Σκηνές και με το ελεύθερο θέατρο. Παράλληλα, έχει σκηνοθετήσει κατ’ επανάληψη παραστάσεις όπερας στην Εθνική Λυρική Σκηνή και άλλους οργανισμούς, ενώ συνεργάστηκε ως καθηγητής υποκριτικής με κρατικές και ιδιωτικές δραματικές σχολές στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Έχει ασχοληθεί, επίσης, με τη μετάφραση κλασικών και σύγχρονων θεατρικών έργων. Για τη σκηνοθετική του δουλειά τιμήθηκε στη Γαλλία με το Χρυσό Μετάλλιο Σκηνοθεσίας από τη Διεθνή Ακαδημία του Παρισιού και στην Ελλάδα για το σύνολο της προσφοράς του στο θέατρο και τον πολιτισμό με πολλές διακρίσεις και βραβεία, μεταξύ των οποίων το βραβείο Μέγας Αλέξανδρος.
Συντελεστές:
Σκηνοθεσία: Γιάννης Ιορδανίδης
Απόδοση - Δραματουργική επεξεργασία: Γιάννης Ιορδανίδης
Σκηνικά - Κοστούμια: Σταύρος Αντωνόπουλος
Μουσική: Χριστίνα Γεωργίου
Φωτισμοί: Καρολίνα Σπύρου
Βοηθός σκηνοθέτη: Κωνσταντίνος Δημητρίου
Β’ Βοηθός σκηνοθέτη: Φώτης Φωτίου
Βοηθός σκηνογράφου-ενδυματολόγου: Κατερίνα Ττάκκα
Παραγωγή: Θέατρο Διόνυσος”
Καλλιτεχνική Διεύθυνση Θεάτρου Διόνυσος: Χρήστος Γιάγκου
Διανομή (με σειρά εμφάνισης):
Αλέξανδρος των Μεδίκων: Χάρης Κκολός
Λορέντζο των Μεδίκων: Νεκτάριος Θεοδώρου
Τζιόμο / Μόρις / Βεντούρι / Γκαλεάτσο / Σκορονκονκόλο / Τζιοβάνι: Λουκάς Ζήκος
Μάφιο / Λέων Στρότσι / Τεμπαλντέο: Φώτης Φωτίου
Βαλόρι / Πιερφραντσέσκο των Μεδίκων / Μαντέλα / Καλόγερος: Μανώλης Μιχαηλίδης
Καρδινάλιος Τσίμπο: Κώστας Δημητρίου
Τζούλιο των Μεδίκων / Πέτρος Στρότσι / Νικολίνι: Γιώργος Αναγιωτός
Φίλιππος Στρότσι: Χρύσανθος Χρυσάνθου
Κόζιμο των Μεδίκων: Κωνσταντίνος Δημητρίου Φωνές: Δ. Μπεμπεδέλη, Στ. Καυκαρίδης, Β. Κυριαζής, Γ. Μουαΐμης, Α. Τσουρής
ΛΕΥΚΩΣΙΑ
18 & 19.09.2019 @ 20.30
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΙΙΙ (ΣΧΟΛΗ ΤΥΦΛΩΝ)
ΛΕΜΕΣΟΣ
22.09.2019 @ 20.30
ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΟΥΡΙΟΥ
ΔΕΡΥΝΕΙΑ
24.09.2019 @ 20.30
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ
90’ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
Ηλικία: 15+
-
Αμφιθέατρο Αρχ. Μακάριου Γ (Σχολή Τυφλών)
18 Σεπτεμβρίου - 19 Σεπτεμβρίου 2019
-
Αρχαίο Θέατρο Κουρίου
22 Σεπτεμβρίου 2019
-
Δημοτικό Αμφιθέατρο Δερύνειας
24 Σεπτεμβρίου 2019
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας