Δημοσιεύτηκε στις 05 Ιουνίου 2019
Το βιβλίο - λεύκωμα Graphic Stories - Γραφιστορίες [Λευκωσία 2019, σ. 256] της σχεδιάστριας οπτικής επικοινωνίας και συγγραφέως Αγγελικής Αθανασιάδη συγκεντρώνει 62 θεωρητικά άρθρα σχετικά με τις Γραφικές Τέχνες και την Οπτική Επικοινωνία, καθώς και 28 συνεντεύξεις σημαντικών επαγγελματιών του χώρου, και των τεχνών, από το εξωτερικό, την Ελλάδα και την Κύπρο.
Οι Γραφιστορίες είναι ένας πλήρης ελληνόγλωσσος «οδικός χάρτης» της σύγχρονης γραφιστικής καθώς περιλαμβάνει κάθε βασική πτυχή της οπτικής επικοινωνίας και της γραφιστικής. Στόχος της συγγραφέως είναι να μυήσει και να εξοικειώσει τον αναγνώστη με τη βασική θεματολογία της οπτικής επικοινωνίας και του design, τις σημαντικότερες αρχές, θεωρίες, σχολές, τάσεις και παραμέτρους που σχετίζονται με αυτή, προκαλώντας όχι μόνο την περιέργειά του, αλλά και αποτελώντας το έναυσμα για περαιτέρω μελέτη και αναζήτηση εκ μέρους του αναγνώστη.
Οι Γραφιστορίες δεν απευθύνονται μόνο σε επαγγελματίες σχεδιαστές και σπουδαστές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στον τομέα των Γραφικών Τεχνών και της Οπτικής Επικοινωνίας, αλλά και σε μαθητές, καθώς και σε οποιονδήποτε αναζητεί έναν ολοκληρωμένο οδηγό για τον δημιουργικό κόσμο των σύγχρονων εικαστικών τεχνών.
Οι Γραφιστορίες μπορεί να θεωρηθούν ως ένας σύγχρονος οδηγός αναφοράς, ο πρώτος και μοναδικός στο είδος του, για τις γραφικές τέχνες και την οπτική επικοινωνία τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Κύπρο.
Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου:
Γραφιστορίες... γράψαµε πολλές!
Όλα ξεκίνησαν από µια ιδέα. Η ιδέα έγινε όραµα και µε πολλή αφοσίωση και αγάπη έγινε πραγµατικότητα. Χωρίς αρχικό πλάνο, χωρίς στρατηγική. ∆εν µπήκαν χρονικά όρια, µα ούτε και όρια προσφοράς, δεν έγιναν δεύτερες σκέψεις. Όπως ο «έρωτας µε την πρώτη µατιά». Αυτός που σε κάνει να ονειρεύεσαι, να αγωνιάς, να δίνεις και να δίνεσαι, χωρίς να περιµένεις αντάλλαγµα, γιατί το έχεις ήδη. Είναι το συναίσθηµα που σε πληµµυρίζει, είναι το πάθος να δηµιουργήσεις.
Μια ιδέα που πήρε σάρκα και οστά, οι γραφιστορίες µοιάζουν σαν ένα παιδί που µεγαλώνει! Έγινε εβδοµαδιαία στήλη εφηµερίδας, έγινε συνάντηση, έγινε συνέδριο, έγινε ταξίδι. Ένα ταξίδι από τον Σίσυφο στον Γουτεµβέργιο και από την ψυχολογία της Gestalt στο κίνηµα του Bauhaus. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά ενός επιτυχηµένου λογοτύπου; Και τελικά «Τις Πταίει;», αν όχι ο δαίµων του τυπογραφείου. Τι σχέση έχουν ο Albert Camus, o Erich Fromm και ο Jean-Paul Sartre µε την αποπλάνηση της κουλτούρας και την αµφισβήτηση της αντίληψης;
Ξετυλίγοντας τον µίτο της Αριάδνης και αφήνοντας πίσω τον φόβο του κενού, το Λεύκωµα που κρατάτε στα χέρια σας, επιχειρεί να συνδυάσει λέξεις και εικόνες, δηµιουργικότητα και πρωτοτυπία, µε µια διάθεση για κριτική και αυτοκριτική, αλλά πάντα, όπως αρµόζει σ’ έναν σχεδιαστή οπτικής επικοινωνίας, µε πνεύµα εξωστρέφειας, να ανακαλύψει ίσως το µυστικό πίσω από το αβγό του Κολόµβου.
Θέατρο του παραλόγου ή Σουρεαλισµός; Generation X και Grunge τυπογραφία, αλλά πολλές φορές και το αίσθηµα της προµνησίας, οδήγησαν στο να ανοίξει το κουτί της Πανδώρας και το πολύχρονο ταξίδι να γίνει βιβλίο... Βιβλίο ή λεύκωµα; Λεύκωµα, που φυλάει µέσα στις 256 σελίδες του το καλύτερο άρωµα όλων αυτών των ετών!
Τις καλύτερες στιγµές που έγραψαν τη δική τους [γραφ]ιστορία!
Η έκδοση υποστηρίχτηκε από το Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής Τηλεπικοινωνιών και Ενηµέρωσης της Ελλάδος και την εταιρία γραμματοσειρών Parachute Typefoundry.
Τις Γραφιστορίες μπορείτε να προμηθευτείτε από τα βιβλιοπωλεία:
Για Κύπρο: Public, Meres, Soloneion, Parga, Agrotis, το βιβλιοπωλείο του Παν/μίου Λευκωσίας Uniplex και από την Σχολή Καλών κι Εφαρμοσμένων Τεχνών Αιγαία
Για Ελλάδα: Public, Ιανός και την εταιρία γραμματοσειρών Parachute Typefoundry
ή online μέσα από την ιστοσελίδα: www.graphicstoriescyprus.com/store
Επικοινωνία: graphicstoriescyprus@gmail.com
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/fgZiehiRbZJZmpAPiE5Dj0ScBZU=/107396/fill-450x330/Pic5.jpg)
KING OF KITE 2024: Το πιο συναρπαστικό θαλάσσιο γεγονός του καλοκαιριού έρχεται για να καθηλώσει
Για 11η χρονιά διοργανώνεται το κυπριακό πρωτάθλημα αετοσανίδας
![](/wagtail-images-serve/ltH0GO8jD2CtqbcGqW7ph1fxU9s=/107366/fill-450x330/anna-demianenko-X912jiy57JU-unsplash_1.jpg)
36 υπέροχα πράγματα για να κάνεις το σαββατοκύριακο στην Κύπρο
Μια ποικιλία από φεστιβάλ, θέατρο, μουσική, τέχνες και θερινό κινηματογράφο
![](/wagtail-images-serve/YPtIpWAXLFYHALvYZ6-acFn_Znc=/107306/fill-450x330/padel_2.png)
Padel: 10 χώροι για να μάθεις τη νέα αθλητική τάση που σαρώνει και στην Κύπρο
Ένα από τα νέα αναπτυσσόμενα αθλήματα παγκοσμίως κατακτά και το νησί μας
![](/wagtail-images-serve/bf3FEc7vgMYJ_SgsRvtZumz1WEk=/107207/fill-450x330/AGI_1345-1.jpg)
Στο χωριό Λεμύθου το φετινό καλοκαίρι θα είναι ξεχωριστό
Τόμπολα, παζαράκι, περπάτημα, διαγωνισμοί, μουσική και άλλα πολλά, κάτω από τη δροσιά των δέντρων
![](/wagtail-images-serve/Pnw5JjKZuZTkLsqlPc_MI1x0zA0=/107205/fill-450x330/open_air.png)
Θερινό σινεμά με κρασί σε παραλία κάτω από τα αστέρια
Μια μαγική βραδιά με καλοκαιρινή διάθεση, κρασί και ταινία
![](/wagtail-images-serve/Fy8lNV7qAvu5ZZm765gdPrDqAqE=/107190/fill-450x330/saranti.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Καλοκαιρινό πρόγραμμα ετοίμασαν τα χωριά Σαράντι και Λαγουδερά
Μονοήμερες εκδρομές σε δύο όμορφα χωριά της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/qG5-bk-3cW_38_3ExhE9cJN1A4s=/107182/fill-450x330/DRAMA_QUEEN_1.jpg)
«DRAMA QUEEN!»: Έρχεται το πρώτο stand-up cabaret show στην Κύπρο!
Με 150 μοναδικά κοστούμια, 16 εξαιρετικούς χορευτές υπό την καθοδήγηση του ταλαντούχου χορογράφου Konstantin Koval
![](/wagtail-images-serve/NnoYqYyruyOyXB0RdgylFSE2o_M=/107179/fill-450x330/130604130_3870523379647388_8721428123600485005_n.jpg)
Η Αθηένου διοργανώνει "Αυγουστιάτικες αποδράσεις" στο δημοτικό μουσείο
Δες αναλυτικά το πρόγραμμα
![](/wagtail-images-serve/VQtIPB1CxP8BowWk7uSSpTVFaOw=/107168/fill-450x330/198323e9b4679eb3aba927753d9379b4_XL.jpg)
Ο Πεδουλάς ετοίμασε ένα πλούσιο πρόγραμμα για το καλοκαίρι
Με τόμπολα, θερινό σινεμά και ρεμπέτικη βραδιά
![](/wagtail-images-serve/-nAliNXK3QtYt7ZXvxMlLqdXwqA=/107117/fill-450x330/418235338_819111720022969_3147851241082126385_n.jpg)
Μια νόστιμη συνεργασία έρχεται στην παλιά Λευκωσία
Ένα event με ψαγμένα σάντουιτς, μπίρες και κρασί
![](/wagtail-images-serve/7rdgy-E3Cq7fBwCqD8inTNv2ml4=/107092/fill-450x330/stand_up_comedy_show.png)
"The Stantar Suspects": Μια βραδιά γέλιου με αγαπημένους κωμικούς
Πάμε σε ένα ακόμη stand up comedy show τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/OfP966cVLT3fj4oPlPiS4zJ0aSI=/107061/fill-450x330/kalathia_amorgos01.jpg)
Αγαπημένη τραγουδίστρια θα βρεθεί στο 11ο Φεστιβάλ Καλαθοπλεκτικής και Παραδοσιακής Κουλτούρας
Πάμε για να φτιάξουμε καλάθια και να κεραστούμε παλουζέ