Δημοσιεύτηκε στις 18 Απριλίου 2024
Γράφει ο Μιχάλης Χριστοδούλου
Πολλές φορές περνάς δίπλα από ένα χώρο εστίασης, τον γνωρίζεις, τον έχεις δει, πέρασες από εκεί αλλά δεν σκέφτηκες ποτέ να τον επισκεφτείς μη γνωρίζοντας περί τίνος πρόκειται. Μία τέτοια περίπτωση είναι και η πρόσφατη επίσκεψή μου στο Μαειρκό της Μέντρης, κυριολεκτικά στην καρδιά της Λευκωσίας.
![62fe7490-10c6-418e-afb4-d9caef05ee9c.jpg](/media/images/62fe7490-10c6-418e-afb4-d9caef05ee9c.width-1024.jpg)
Σίγουρα το έχεις ακούσει, δεν ξεχνάς εύκολα αυτό το όνομα και αναμφίβολα το ξέρεις εδώ και πολλά χρόνια αφού πρωτολειτούργησε το μακρινό πια 2006. Θα το βρεις στο πέρασμα μεταξύ των λεωφόρων Στασίνου, αφήνοντας πίσω σου την παλιά πόλη και της Μακαρίου, μπαίνοντας πια στη νέα πόλη. Το όμορφο μαγαζάκι της Μέντρης θα λέγαμε πως βρίσκεται κάτω από την σκιά του αγέρωχου κτηρίου Jean Nouvel και του παλαιότερου φημισμένου Μεγάρου Μιτσή, δύο κτήρια σήμα κατατεθέν πια της παλιάς και νέας πρωτεύουσας.
![eba6a262-d3f4-46d6-b9fd-06846c11a36c.jpg](/media/images/eba6a262-d3f4-46d6-b9fd-06846c11a36c.width-800.jpg)
Ποια είναι η Μέντρη;
Μόλις μπεις στο μικρό εστιατόριο της οδού Μέγαρο Μιτσή θα αντικρύσεις τον Φίλιππο να ψήνει στη σχάρα, χαμογελαστό, εγκάρδιο που θα σε καλωσορίσει, θα αστευτεί και θα σε κάνει να νιώσεις αμέσως ευπρόσδεκτος.
![19c45ed3-f44b-461e-ae3c-248b0f6543ed.jpg](/media/images/19c45ed3-f44b-461e-ae3c-248b0f6543ed.width-800.jpg)
Το μαγαζί ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2006 από την μητέρα του Φίλιππου, την κυρία Μέντρη η οποία σήμερα αν και έχει αποχωρήσει, εντούτοις κάποιες φορές βοηθάει στην κουζίνα. Σήμερα, ο Φίλιππος μαζί με την σύζυγό του Μόνικα διαχερίζονται το μαειρκό και βλέπεις δύο πολύ χαρούμενους ανθρώπους που αγαπούν πολύ αυτό κάνουν, κι αυτό θα το αντιληφθείς τρώγοντας τα πιάτα τους. Εξάλλου, όπως μου είπε και ο Φίλιππος: "Μόλις το 1% των ανθρώπων δηλώνει ευτυχισμένος με τη δουλειά που κάνει και ότι του αρέσει πολύ. Εγώ είμαι τυχερός διότι είμαι σε αυτό το 1%. Δεν θα ήθελα να κάνω τίποτε άλλο, αυτό μου αρέσει", μου εξομολογήθηκε και συνέχισε να ψήνει μία τεράστια χοιρινή μπριζόλα που θα ερχόταν σε λίγο μία πολύ καλή του πελάτισσα να την πάρει.
![a37a0429-2d34-4ab3-b5e8-cc876bebdeea.jpg](/media/images/a37a0429-2d34-4ab3-b5e8-cc876bebdeea.width-800.jpg)
Μία τραγουδίστρια του μεσοπολέμου
Το εστιατόριο λοιπόν πήρε το όνομα της μητέρας του, που λέγεται Μέντρη. Αναρωτήθηκα τι όνομα είναι αυτό και μου είπε πως οι παππούδες του αγαπούσαν πολύ την παλιά Ελληνίδα τραγουδίστρια του ελαφρού τραγουδιού, από τις σημαντικότερες του μεσοπολέμου με καταγωγή από την Κάλυμνο, την Κάκια Μέντρη. Έτσι, έδωσαν στην κόρη τους το όνομα Μέντρη, κι επειδή δεν μπορούσαν να την βαφτίσουν με αυτό το όνομα, βαπτίστηκε Μαρία, όμως, όλοι την φώναζαν και συνεχίζουν μέχρι σήμερα να την λένε Μέντρη.
Μία πολύ όμορφη ιστορία, ενα πρωτότυπο όνομα, μία οικογενειακή επιχείρηση με χαρούμενους ανθρώπους που όμως δεν άνοιξα ποτέ την πόρτα να μπω μέσα, αγνοώντας την νοστιμιά των πιάτων που δοκίμασα στη συνέχεια.
![98e1b9f2-ea99-4292-9383-7d68ba28e6e9.jpg](/media/images/98e1b9f2-ea99-4292-9383-7d68ba28e6e9.width-800.jpg)
Εδώ, θα φας κάθε μεσημέρι καθημερινά και το Σάββατο, νόστιμα μαγειρευτά πιάτα της ημέρας, μαμαδίστικες συνταγές, είδη σχάρας με εξαιρετικό κρέας, όσπρια και ό,τι φρέσκο βρίσκεται στην αγορά σε κάθε εποχή και περίοδο του χρόνου. Αρχικά, στο τραπέζι σου θα βρεις ελιές τσακιστές, ξυδάτα και αμέσως θα φτάσουν ψωμί και πίττες σε "καπήρες" με ρίγανη και ελαιόλαδο. Το φαγητό εδώ είναι πολύ προσεγμένο και value for money. Δεν δοκίμασα κάτι από τα πιάτα που έφτασαν στο τραπέζι που να βρω κάποιο ελάττωμα. Τίμιο, σπιτικό φαγητό που καθημερινά θα βρεις όλες σου τις επιλογές γραμμένες στον μαυροπίνακα.
![6b77bf50-f877-4e6a-9118-5859615cbf58.jpg](/media/images/6b77bf50-f877-4e6a-9118-5859615cbf58.width-800.jpg)
![e9a1c66a-3644-4257-80fc-524728f379a6.jpg](/media/images/e9a1c66a-3644-4257-80fc-524728f379a6.width-800.jpg)
![c100e338-ff5f-454b-bcf3-2b1d26b9d079.jpg](/media/images/c100e338-ff5f-454b-bcf3-2b1d26b9d079.width-1024.jpg)
Δοκίμασα πολύ καλό, μαμαδίστικο κολοκάσι με πολύ μαλακό και καλοψημένο χοιρινό κοκκινιστό, ρεθύθια με σπανάκι, ζουμερό σουβλάκι, ποιοτικά παϊδάκια, χαλλούμι στη σχάρα, φρεσκοκομμένες τηγανιτές πατάτες, εξαιρετικό συκώτι και ήταν όλα σε γενναιόδωρες μερίδες. Το μαειρκό της Μέντρης σε κερδίζει αμέσως με τον αξιαγάπητο ιδιοκτήτη του, τον Φίλιππο, που είναι ένας άνθρωπος έξω καρδιά όπως ακριβώς και η ευγενέστατη γυναίκα του Μόνικα. Το γεύμα μας έκλεισε με ένα καλοφτιαγμένο χαλβά κατσαρόλας με μπόλικη κανέλα που μας γλύκανε ακόμα περισσότερο το στόμα και την καρδιά μας αφού βρεθήκαμε σε ένα τόσο ατόφιο και αυθεντικό μαειρκό, με υπέροχο φαγητό και ανθρώπους.
Αν πρέπει να το επισκφτείς; 100% ναι! Και μην διστάσεις.
![cc0ceab1-f385-4e8f-abc1-b73c8a0a0f1f.jpg](/media/images/cc0ceab1-f385-4e8f-abc1-b73c8a0a0f1f.width-800.jpg)
(99149461/99182193) Μακαρίου 1, Μέγαρο Μιτσή 3, Λευκωσία. Δ-Σ 12:00-15:30.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου