Δημοσιεύτηκε στις 05 Μαρτίου 2024
Η ταβέρνα Κλόκκος στην Ξυλοφάγου της επαρχίας Λάρνακας έπειτα από 15 ολόκληρα χρόνια λειτουργίας, μας ανακοίνωσε το περασμένο καλοκαίρι την απόφαση των ιδιοκτητών της να ολοκληρώσουν τον κύκλο της! Έναν κύκλο που ξεκίνησε το 2008, κερδίζοντας το κοινό της χάρη στην παραδοσιακή φιλοξενία και το καλό φαγητό της. Κι όταν μιλάμε για καλό φαγητό, εννοούμε αυθεντικές κυπριακές συνταγές και σπιτικούς μεζέδες. Στα συν βάλε και τις πολύ καλές τιμές της, που ικανοποιούσαν κάθε βαλάντιο, καθώς και τις ειδικές προσφορές που ανακοίνωνε πολύ συχνά, όπως το all you can eat!
Tα καλά νέα λοιπόν είναι ότι επιστρέφει. Και τα ακόμη καλύτερα είναι ότι αυτή η επιστροφή φέρνει μαζί της κι ένα ανανεωμένο όνομα, νέα ιδιοκτησία, και νέο μενού, πράγμα που σημαίνει νέες γαστρονομικές εμπειρίες!
Το μαγαζί πλέον θα ονομάζεται "Ταβέρνα Ντίνος 563", θα επαναλειτουργήσει τη Δευτέρα 11 Μαρτίου, και το μενού της θα αποτελείται από καθαρές κυπριακές γεύσεις.
Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση, τα ηνία της οποίας θα έχει ο σεφ Κωνσταντίνος, ο οποίος ύστερα από χρόνια στις κουζίνες ξενοδοχείων και εστιατορίων της Αγίας Νάπας, θέλησε μαζί με τη σύζυγό του Μύρια, να υλοποιήσουν το όνειρό τους, φτιάχνοντας τη δική τους ταβέρνα!
Ο χώρος, όπως μας ανέφερε η Μύρια, έχει υποστεί μικρές αλλά εμφανείς αλλαγές, στη διαμόρφωση αλλά και στα χρώματα, όπου κυριαρχεί το μαύρο, ενώ μελλοντικά σκοπεύουν να αλλάξουν περισσότερα πράγματα!
Το μενού, θα περιλαμβάνει κυρίως κυπριακούς μεζέδες, φτιαγμένους με ντόπια υλικά από παραγωγούς της περιοχής, τους οποίους οι νέοι ιδιοκτήτες αποφάσισαν να στηρίξουν εξ ολοκλήρου. Στόχος ωστόσο είναι στο άμεσο μέλλον να προστεθούν επιπλέον πιάτα, λίγο διαφοροποιημένα.
H ταβέρνα θα λειτουργεί καθημερινά (εκτός Τρίτης) από τις 17.30-24.00 ενώ τις Κυριακές θα φιλοξενεί εκδηλώσεις όπως γενέθλια, βαφτίσεις, αρραβώνες κ.λπ. Την Παρασκευή 15 Μαρτίου θα φιλοξενήσε και το πρώτο της live με τους Σόνια Παράσχου και Άγγελο Μιχαήλ!
(99 547547) Φρίξου Παναγιώτου 8, Ξυλοφάγου.
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου