Δημοσιεύτηκε στις 08 Ιανουαρίου 2024
Με αφορμή τη φιλοξενία της παράστασης «Ερωτόκριτος» του Βιτσέντζου Κορνάρου του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος από το Διεθνές Φεστιβάλ Λευκωσίας την Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2024 και στο πλαίσιο της συνεργασίας του Φεστιβάλ με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, συνδιοργανώνεται ανοικτή συζήτηση με το κοινό με εισηγήτρια την καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κύπρου Δρα Μαίρη Ρούσσου.
Η συζήτηση θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του Παράλληλου Προγράμματος του Διεθνούς Φεστιβάλ Λευκωσίας... που δεν τελειώνει στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας (3ος όροφος) στις 19:30 και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.
![DR MAIRY ROUSSOU.jpg](/media/images/DR_MAIRY_ROUSSOU.width-800.jpg)
Η Δρ Μαίρη Ρούσσου γεννήθηκε στην Αθήνα. Είναι απόφοιτος της Ελληνο-γαλλικής Σχολής Μοναχών Ουρσουλινών και πτυχιούχος του Τμήματος Κλασικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Συνέχισε τις σπουδές της στο Πανεπιστήμιο του Μπέρμινχαμ στην Αγγλία, όπου απέκτησε μεταπτυχιακό δίπλωμα (MPhil), από το τμήμα Βυζαντινών, Οθωμανικών και Νεοελληνικών Σπουδών το 1990 και τον τίτλο του διδάκτορα (PhD), από το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας του ίδιου Πανεπιστημίου, το 2001. Έχει δημοσιεύσει ένα βιβλίο που εκδόθηκε στη σειρά των εκδόσεων του Κέντρου Επιστημονικών Ερευνών Κύπρου με τίτλο: Victorian Travellers in Cyprus: A Garden of their Own, to 2002 και άρθρα σε περιοδικά, συλλογικούς τόμους και Πρακτικά Συνεδρίων. Διδάσκει Νεοελληνική Λογοτεχνία στο Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου από το 2008. Είναι επιστημονική συνεργάτις στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα της Ιστορίας της Τέχνης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, στη Λεμεσό, όπου δίνει συχνά διαλέξεις και μεταπτυχιακά σεμινάρια. Συνεργάστηκε στο ερευνητικό πρόγραμμα Ζέφυρος, που έγινε με τη συνεργασία του Ιδρύματος Sylvia loannou Foundation και του Πανεπιστημίου Κύπρου, ως επόπτης ερευνητικής ομάδας φοιτητών, για την αποδελτίωση και ψηφιοποίηση περιηγητικών κειμένων στην αγγλική γλώσσα. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα της περιλαμβάνουν την ταξιδιωτική γραμματεία, συγκριτική φιλολογία, θεωρία της λογοτεχνίας, ιστορία των ιδεών, ποίηση και πεζογραφία του 19ου και του 20ου αιώνα, τις σχέσεις μεταξύ λογοτεχνίας και εικαστικών τεχνών.
Στις 20:30 θα ακολουθήσει η παράσταση του «Ερωτόκριτου» σε σύλληψη και σκηνοθεσία Αργυρούς Χιώτη, παλιάς γνώριμης του Διεθνούς Φεστιβάλ Λευκωσίας, όπου και παρουσίασε το 2019 την «Θεία Κωμωδία» του Δάντη, μια παραγωγή της Στέγης Ωνάση.
Ταυτότητα του Φεστιβάλ
Διοργανωτές: Δήμος Λευκωσίας, Nicosia For Art
Το Φεστιβάλ παρουσιάζει η εταιρεία ECOMMBX.
Θεσμικός χορηγός φεστιβάλ: Υφυπουργείο Πολιτισμού, Κυπριακή Δημοκρατία
Αργυρός χορηγός φεστιβάλ: Cyprus Public Transport
Χάλκινος χορηγός φεστιβάλ: Πρεσβεία της Ισπανίας στην Κύπρο, Deloitte Legal
Χορηγός φιλοξενίας: The Classic Hotel
Χορηγός επικοινωνίας: Εκδοτικός Οίκος Δίας και Τηλεόραση Σίγμα
Για εισιτήρια: http://bit.ly/NIF2023_tickets, καταστήματα Stephanis κι από το ταμείο του Δημοτικού Θεάτρου Λευκωσίας (Δευτέρα- Παρασκευή 10:00-13:00).
-
Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας
10 Ιανουαρίου 2024
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/k__NYwEOSySM5abAu7-lKVh0OVo=/107394/fill-450x330/skopeytirio.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
«Σκοπευτήριο»: Επιστρέφει στη σκηνή το έργο του Μιχάλη Παπαδόπουλου
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου – Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/9RqfwhFRXmdEPhgiZD9R3Mju-3s=/107328/fill-450x330/452109969_2252553158439146_7319419483406853204_n.jpg)
Το Σατιρικό Θέατρο συνεχίζει την καλοκαιρινή του περιοδεία με την κωμωδία «Πρόεδρος κατά παραγγελίαν»
Σε δήμους και κοινότητες της Κύπρου
![](/wagtail-images-serve/tGf_vltkYEAOXZRlBf3_OxjiIIM=/107290/fill-450x330/pexels-cottonbro-6896179.jpg)
«Μère» του Ουαζντί Μουαουάντ: Ακροάσεις για την παραγωγή της Νέας Σκηνής
Το έργο θα ανέβει σε σκηνοθεσία Μαρίας Μανναρίδου-Καρσερά
![](/wagtail-images-serve/417vsAnEChpze4V18NfVCoCPpYE=/107159/fill-450x330/i-kivotos-tou-noe-1024x539.webp)
Η νέα θεατρική παράσταση «Η Κιβωτός του Νώε» στο Τεχνόπολις 20
Σε σκηνοθεσία του Μάριου Ιωάννου
![](/wagtail-images-serve/c0IrrJQ3R63pYE1X0PEvG9kAZoU=/107105/fill-450x330/449445465_884520273718789_3390627645437595838_n.jpg)
«Φοίνισσες» του Ευριπίδη: Τρεις τελευταίες παραστάσεις της περιοδείας στην Πάφο, στη Λάρνακα και στη Δερύνεια
Η δράση του έργου τοποθετείται στην πολιορκημένη Θήβα
![](/wagtail-images-serve/chcSgeBeZh1W5QvXkGIKaQ5RPCs=/106779/fill-450x330/ThEATRO.png)
Η κωμωδία «Στους 2 τρίτος… χωρεί!» έρχεται από την Ελλάδα στην Κύπρο
Μια ξεκαρδιστική θεότρελη κωμωδία με συνεχείς εκπλήξεις και ανατροπές
![](/wagtail-images-serve/Z977VS--JGegVCOQJhPw0vNV3xk=/106653/fill-450x330/seferlis_Yx42ClA.png)
Ο Μάρκος Σεφερλής έρχεται για περιοδεία στην Κύπρο
Ο Έλληνας κωμικός θα σκορπίσει το γέλιο στο νησί μας με τη νέα του παράσταση "20 Χρόνια Δελφινάριο"
![](/wagtail-images-serve/4iTeI8wxieeRDub2zG1Ak_CM91o=/106614/fill-450x330/ThOK-FoinissesPaylos_Vryonidis-1764.jpg)
![](/wagtail-images-serve/JCUl6fP542h_NXcLYrkDbA7ZZfM=/106540/fill-450x330/satiriko.png)
«Πρόεδρος κατά παραγγελίαν (Ούλλα για την καρέκλαν)»: Το Σατιρικό Θέατρο περιοδεύει σε όλη την Κύπρο
Μια κυπριακή κωμωδία του Χάρη Πισία σε σκηνοθεσία Βασίλη Μιχαήλ
![](/wagtail-images-serve/zktpBdbD_uHrubhBVDhJqOEBivw=/105803/fill-450x330/peter-pan_981_14348517_type14006.2e16d0ba.fill-1375x729.jpg)
Θεατρικη Παρασταση Πητερ Παν και Messy and Sensory Play στη Λευκωσία
Μία παράσταση με επιβλητικά σκηνικά, πρωτότυπη μουσική και πολλές εκπλήξεις
Φοίνισσες του Ευριπίδη: Δόθηκε η πρώτη παράσταση την Τετάρτη 10 Ιουλίου από τον ΘΟΚ
Η παραγωγή του ΘΟΚ εντάσσεται στις δράσεις μνήμης για τη μαύρη επέτειο των πενήντα χρόνων από την Τουρκική Εισβολή
![](/wagtail-images-serve/7S4fcGp8YIbkkZB403vatNYjUn0=/106184/fill-450x330/agamoi_thytai___3_.jpg)
Οι «Άγαμοι Θύται» μετά από 7 χρόνια επιστρέφουν στην Κύπρο
Ένα μίνιμαλ υπερθέαμα του Ιεροκλή Μιχαηλίδη - Μαζί του και ο Δημήτρης Σταρόβας