Δημοσιεύτηκε στις 05 Οκτωβρίου 2023
Πάει καιρός από τότε που μου γεννήθηκε η επιθυμία να ξαναπάω στην ΕΘΑ. Η πρώτη μου επίσκεψη ήταν πριν αρκετά χρόνια, και από τότε έχω συγκρατήσει τα νόστιμα σουβλάκια και τα καλοφτιαγμένα σιεφταλιά. Η ΕΘΑ Όπως Παλιά, το όμορφο ταβερνάκι στην καρδιά της παλιάς Έγκωμης, διαπρέπει άλλωστε εδώ και χρόνια χάρη στους εκλεκτούς κυπριακούς μεζέδες και τις προσιτές τιμές.
Ευτυχώς, για τους λάτρεις των μεζέδων, τα στοιχεία αυτά είναι δεδομένα μέχρι σήμερα. Ο εσωτερικός χώρος, όμορφα διακοσμημένος με φωτογραφίες και όχι μόνο, και την πέτρα να πρωταγωνιστεί σε σημεία, έχει ακριβώς την εικόνα που περιμένεις από μια παραδοσιακή ταβέρνα που σε άλλες περιπτώσεις συναντάς σε ένα χωριό.
Ο εξωτερικός της χώρος είναι απλός, ολόφωτος, με τα κλασικά καρό τραπεζομάντηλα και τις ξύλινες καρέκλες που σε χρόνο μηδέν φιλοξενούσαν κόσμο που ήρθε να απολαύσει καλό φαγητό. Η φράση ''σε χρόνο μηδέν'', σχεδόν κυριολεκτική αφού πήγαμε από τους πρώτους και πολύ σύντομα η βεράντα έσφυζε από ζωή πριν το καταλάβουμε.
Με αυτά υπόψη, αξίζει να τονίσουμε πως οι μεζέδες έρχονταν σε απρόσμενα γρήγορες ταχύτητες. Τα πολυπόθητα σουβλάκια - σιεφταλιά (καλοψημένα και νόστιμα όπως τα είχα στο μυαλό), λουκάνικα, χαλούμι, μανιτάρια, πουργούρι, σουβλάκια κοτόπουλο, συκώτι βοδινό στη σχάρα και, φυσικά, οι ακαταμάχητες τηγανητές πατάτες τους είναι μερικά από τα πιάτα που απολαμβάνεις στους μεζέδες. Όλα όμως ξεκινούν με μια ωραία, φρέσκια χωριάτικη σαλάτα, αλοιφές και πίτες, αυτά που σου ανοίγουν την όρεξη και πεθυμάς περισσότερο απ' ό,τι περίμενες όταν σκέφτεσαι ''ταβέρνα''.
Η βραδιά εξελίχθηκε με γέλια και φωνές να ακούγονται από τα διπλανά τραπέζια - γέμισε, εννοείται, μέχρι να τελειώσουμε το φαγητό - και όλα σε ένα υπερβολικά φιλικό και παρεϊστικο κλίμα, με άψογο, ευγενικό και γρήγορο σέρβις.
Στην τελική, γι' αυτό πεθυμάς και αγαπάς την ΕΘΑ. Είναι μια χαλαρή έξοδος, μια καθημερινή αν θες, μέσα στην πόλη που σύντομα θα ξεχάσεις πως βρίσκεται παραδίπλα γιατί θα παρασυρθείς από την παρεϊστικη ατμόσφαιρα, και θα χορτάσεις και με το παραπάνω με μεζέδες που θα σε δικαιώσουν για την επιλογή σου.
Συντάκτης: Νάκης Αντωνίου
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου