Δημοσιεύτηκε στις 25 Σεπτεμβρίου 2023
Ο Κάθηκας είναι ένα από τα πιο παραδοσιακά χωριά της Πάφου και σίγουρα ένας ιδιαίτερα δημοφιλής προορισμός για καλό κυπριακό παραδοσιακό φαγητό σε μιαν από τις πολλές και διακεκριμένες του ταβέρνες του!
Ωστόσο αν αναζητάς οικεία ατμόσφαιρα και οικογενειακό κλίμα, σε συνδυασμό με εκλετές, κυπριακές, γεύσεις μαγειρεμένες με περισσό μεράκι και αγάπη, τότε ο προορισμός σου είναι το Πετραδάκι. Μία από τις πιο γνωστές ταβέρνες στο χωριό για γευστική έξοδο τόσο τις καθημερινές όσο και τα σαββατοκύριακα. Εξάλλου, πρόκειται για μία ταβέρνα-σταθερή αξία στις επιλογές των καλοφαγάδων και εκείνων που γνωρίζουν ότι στα απλά και τίμια φαγητά κρύβεται όλη η νοστιμιά.
![petradaki3.jpg](/media/images/petradaki3.width-800.jpg)
Ο καλαίσθητος χώρος
Η ταβέρνα στεγάζεται σε ένα φιλόξενο πετρόκτιστο κτήριο 20 χρόνων, με μία δροσερή πίσω αυλή που απολαμβάνει τη θέα της γύρω περιοχής. Το Πετραδάκι διαθέτει όμως και ένα εντυπωσιακό εσωτερικό, ζεστό και καλαίσθητο, ιδανικό για τον χειμώνα, με μεγάλες τζαμαρίες, πέτρα και ξύλο. Σημείωσε ακόμα ότι κάτω από το εστιατόριο, η οικογένεια διατηρεί κι ένα μικρό οινοποιείο όπου φιλοξενεί το δικό της house wine, ενώ στα σχέδιά της είναι να το μεταμορφώσει σε ένα σύγχρονο οινοποιείο, με την ονομασία "Πετραδάκι", όπου θα εμφιαλώνει το δικό της κρασί.
Ζεστή υποδοχή και φιλοξενία
Στο Πετραδάκι θα σε υποδεχθούν εγκάρδια η μητέρα Νίκη Ιωάννου μαζί με τους τρεις γιους τους, οι οποίοι στη συνέχεια θα φροντίσουν να σε σερβίρουν καλό κρασί και τα μαγειρεμένα με αγάπη και μακρόχρονη εμπειρία πιάτα που θα επιλέξεις από τον μακρύ κατάλογο του εστιατορίου. Στην δε κουζίνα βρίσκεται ο πατέρας της οικογένειας, ο σεφ Χαράλαμπος Πολεμίτης ο οποίος γνωρίζει άριστα τα μυστικά της κυπριακής κουζίνας, την οποία υπηρετεί αδιαλείπτως εδώ και αρκετά χρόνια, φροντίζοντας να διατηρεί ψηλά την ποιότητα και την εξέλιξη της παραδασιακής κυπριακής ταβέρνας.
Γι' αυτό άλλωστε και ό,τι προσφέρεται εδώ φτιάχνεται με εκλεκτά προϊόντα από ντόπιους παραγωγούς, ενώ όλα τα εποχιακά ζαρζαβατικά καλλιεργούνται στο οικογενειακό μποστάνι, δίπλα στην ταβέρνα, με το μεράκι και την φροντίδα του κυρίου Χαράλαμπου, του πάτερ φαμίλια της οικογένειας.
![PETRADAKI.jpg](/media/images/PETRADAKI.width-800.jpg)
Η απόλαυση στο πιάτο!
Ως μια οικογενειακή επιχείρηση, που πιστοποιεί την αφοσίωση που έχουν τα μέλη της στο να διατηρούν ανεξίτηλη και σταθερή την ποιότητα στο πέρασμα του χρόνου, η ταβέρνα προσαρμόζει το μενού της και ανάλογα με την εποχή αλλά και με τις απαιτήσεις των θαμώνων της! Εξ ου και εδώ θα απολαύσεις ποιοτικά μεζεδάκια, αλλά και πιάτα για χορτοφάγους.
Τις δε Κυριακές, σερβίρει ένα πλούσιο και άκρως απολαυστικό μπουφέ, που περιλαμβάνει από σούβλες και μαγειρευτά, μέχρι σαλάτες, ορεκτικά και εποχιακά.
Ο καλαίσθητος χώρος του, η άψογη εξυπηρέτηση, η οικογενειακή ατμόσφαιρα και η πολύ καλή σχέση ποιότητας – ποσότητας και τιμής του φαγητού, θα σε κάνουν να το επισκεφθείτε ξανά και ξανά, όσες φορές κι αν βρεθείτε στον Κάθηκα. Ο Χαράλαμπος και η Νίκη, μαζί με τους γιους της οικογένειας, θα σε σκλαβώσουν με την απροσποίητη ευγένειά τους και την έμφυτη φιλόξενη διάθεσή τους.
*Τα Cyprus Eating Awards, ο θεσμός που αναδεικνύει τα καλύτερα εστιατόρια του νησιού, συμπεριέλαβε ανάμεσα στα 89 υποψήφια εστιατόρια για το 2023 και το Πετραδάκι στον Κάθηκα στην κατηγορία Ταβέρνα. Ψήφισε εδώ.
(26814191) Κάτω Βρύση 45, Κάθηκας. Τρ-Σ 17.00-22.00 & Κ 13.00-15.00.
Instagram: petradaki_restaurant
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου