Δημοσιεύτηκε στις 31 Μαρτίου 2014
Η Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου τιμά την επέτειο των 200 χρόνων από τη γέννηση του κατασκευαστή του σαξοφώνου Adolphe Sax με μια βραδινή σειρά συναυλιών. Με μαέστρο τον Πολωνό Maciej Zoltowski και σολίστ τον Θεόδωρο Κερκέζο στο σαξόφωνο, θα απολαύσουμε δύο έργα του 20ού αιώνα για σαξόφωνο και ορχήστρα: την “Μπαλάντα για άλτο σαξόφωνο, έγχορδα, πιάνο και κρουστά” του Frank Martin και το Κρητικό Κοντσερτίνο για άλτο σαξόφωνο και ορχήστρα του Μίκη Θεοδωράκη. Ο Ελβετός συνθέτης Frank Martin έγραψε την Μπαλάντα το 1938, εγκαινιάζοντας μία σειρά από μπαλάντες για σόλο όργανα με συνοδεία πιάνου ή ορχήστρας δωματίου. Το Κρητικό Κοντσερτίνο για άλτο σαξόφωνο και ορχήστρα είναι ενορχήστρωση και προσαρμογή της 1ης Σονατίνας για πιάνο του Μίκη Θεοδωράκη (1952) που έγραψε ο μουσικολόγος και κλαρινετίστας Γιάννης Σαμπροβαλάκης το 2005, για το βιρτουόζο σαξοφωνίστα Θεόδωρο Κερκέζο, το σολίστα των συναυλιών μας. Μοτίβα της κρητικής λαϊκής μουσικής ακούγονται σε όλα τα μέρη. Στις συναυλίες θα ακούσουμε επίσης το έργο "Η ωραία Μελουζίνα" του Felix Mendelssohn το οποίο βασίζεται σε παμπάλαιο μύθο, που εμφανίζεται σε διάφορες παραλλαγές. Μιλά για μία γοργόνα που παντρεύεται έναν ευγενή, με το όνομα Λουζινιάν (το όνομα των Γάλλων βασιλέων της Κύπρου) σε κάποιες παραλλαγές. Του ζητά να μη ρωτήσει ποτέ πού πάει τα Σάββατα, την ημέρα που είναι καταδικασμένη να γυρνά στη μορφή της γοργόνας. Ο Λουζινιάν δεν μπορεί να συγκρατήσει την περιέργειά του, αθετεί την υπόσχεσή του και καταστρέφει την ευτυχία τους. Τέλος, θα ακούσουμε τη Συμφωνία στη Ρε μείζονα του Ισπανού Juan Crisostomo Arriaga. Είναι η μοναδική συμφωνία του συνθέτη και ένα από τα τελευταία του έργα.
-
Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας
10 Απριλίου 2014
-
Κινηματοθέατρο Παλλάς
11 Απριλίου 2014
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/9kPCLmO9RNSMDZcYrPRPhgglByY=/107021/fill-450x330/450909063_878094587679358_2832396283358799473_n.jpg)
Το Garden Day and Night γιορτάζει 10 χρόνια επιτυχίας με δύο βραδιές live μουσικής με τον Hovig
Πάμε για να γιορτάσουμε μαζί τα 10α γενέθλια του Garden Day and Night
![](/wagtail-images-serve/epC-_cBJN9Bv8HCViH_Tkyr_N4M=/106362/fill-450x330/Alkinoos_Ioannidis_photo_credits_Cristina_Alossi_7DZDHrx.jpg)
Συναυλίες Αλκίνοου Ιωαννίδη στην Κύπρο: Ξεκίνησε η προπώληση εισιτηρίων
Ο αγαπημένος μας ερμηνευτής για τέσσερις νέες συναυλίες στη γενέτειρά του
![](/wagtail-images-serve/WuwjQ7SIItlPjGlLx2GsMP-n474=/105805/fill-450x330/cover_photo_1.jpg)
Είστε έτοιμοι για μια κουβανέζικη νύχτα στο Le Sundeck Robuchon;
Ποιος είπε ότι πρέπει να διασχίσετε τον Ατλαντικό για να ζήσετε την απόλυτη Cuban Night;
![](/wagtail-images-serve/CAfIZyfpw06xtlHYNwbyoZadT5Q=/104894/fill-450x330/b_minthis_music_under_the_stars_kath.jpg)
Μουσική κάτω από τα αστέρια στο Minthis
Η LaimTee Art παρουσιάζει τους καλλιτέχνες της Sony Music για πρώτη φορά στην Κύπρο
![](/wagtail-images-serve/XIHdp3oUcmhG2muFZVVYhew_2LM=/104678/fill-450x330/maxresdefault_BWvVLOm.jpg)
Μουσική παράσταση “Το Κόκκινο Φεγγάρι” από την χορωδία του Δήμου Αραδίππου
Συμμετέχουν η σοπράνο Άντρια Προκοπά, ο τενόρος Χρήστος Τελεβάντος και η Μαρία Ερωτοκρίτου
![](/wagtail-images-serve/gLB8RIYr-RWSXKK6jJdXPWEWUx8=/103987/fill-450x330/FotoJet_Fy0YOof.jpg)
Τα Λύμπια υποδέχονται τους Κοινούς Θνητούς και τον Δημήτρη Μυστακίδη
Μια μίξη μουσικών ειδών και ηχοχρωμάτων
![](/wagtail-images-serve/9BFlK9MX3hzd_LyWVRy0tMPk4iI=/103285/fill-450x330/remos_1k8SYDD.jpg)
![](/wagtail-images-serve/KOv-kYfKrm1lkv63ij2OXGCV6H0=/103169/fill-450x330/people-2591959_1280.jpg)
15 σημαντικές μουσικές στιγμές για το φετινό καλοκαίρι με διεθνούς φήμης και όχι μόνο καλλιτέχνες
Τα 15 summer music live που δεν πρέπει να χάσεις
![](/wagtail-images-serve/kPQa0zSZJkShYbXdfJTudAoH8zo=/103123/fill-450x330/FotoJet_8_QGSSOvH.jpg)
Ο κήπος του Τεχνόπολις 20 θα γεμίσει ξανά με μουσικές
Καλωσορίζοντας έτσι τη θερινή μουσική σεζόν
![](/wagtail-images-serve/XTZjixhtoZUfeyK3MnRFg6vFkC0=/102469/fill-450x330/nava_5CX6yU9.jpg)
Από το Nava Seaside θα περάσουν και φέτος όλα τα μεγάλα ονόματα της ελληνικής μουσικής σκηνής!
Όλα όσα μάθαμε για τον απόλυτο καλοκαιρινό προορισμό
![](/wagtail-images-serve/BgcCAsmwl6p22qt3zV9-lTpoTY0=/101872/fill-450x330/lothis.jpg)
Η πιο feel good αυλή της πόλης, ανοίγει ξανά τις πόρτες της!
Ένα urban cocktail bar, με μία καταπράσινη αυλή
![](/wagtail-images-serve/RcEM-HjM-EQUYOCuQfitDdiCRok=/101195/fill-450x330/kalliris-1-main.jpg)
Ο υπέροχος Θάνος Καλλίρης για μια βραδιά στο Patio Cocktail Bar
Για ένα πάρτι με τραγούδια του χθες και του σήμερα