Δημοσιεύτηκε στις 26 Οκτωβρίου 2022
Ένα είναι το σίγουρο και σ' το υπογράφω. Μετά το πέρας του Degustasion menu, θα ζητήσεις τον σεφ και την ομάδα του για να τους σφίξεις εγκάρδια το χέρι.
Ο λόγος για το avant-garde εστιατόριο Polo restaurant, του μπουτίκ ξενοδοχείου Alasia στη Λεμεσό, το οποίο για ακόμη μια φορά ταράζει συνθέμελα την εστιατορική σκηνή με το άρτι αφιχθέν Degustasion του menu.
![IMG-1fc47708f169dd3bc1778bbd8cc0f798-V.jpg](/media/images/IMG-1fc47708f169dd3bc1778bbd8cc0f798-V.width-800.jpg)
Μπροστά από τα πηδάλια, ο συνήθης ύποπτος, ο βραβευμένος ως Best Chef of the Year στα Eating Awards 2020, Χριστόδουλος Θεοφάνους, άλλα και η πολύπειρή του ομάδα, οι οποίοι για ακόμη μια φορά μάς εξέπληξαν στον υπερθετικό βαθμό.
![IMG-9923edf099514eef46e55258567aacd5-V.jpg](/media/images/IMG-9923edf099514eef46e55258567aacd5-V.width-800.jpg)
![IMG-884352a113c4e5d8a59198bac47ee163-V.jpg](/media/images/IMG-884352a113c4e5d8a59198bac47ee163-V.width-800.jpg)
Αρχής γενομένης από την έκρηξη όλων των αισθήσεων από τα εδώδιμα καλλιτεχνήματα, που έφτασαν πρώτα-πρώτα ως amuse bouche, στα οποία πρωταγωνίστησαν οι χειροποίητες ταρτελέτες, το άριστης ποιότητας θαλασσινό λαβράκι, ο τόνος και η φρέσκια τρούφα. Η οινική ταυτότητα του ξενοδοχείου, με ποδηγέτες, το δίδυμο των ιδιοκτητών, τον Ζήνωνα και Νίκο Πίπη, εμφανέστατη και λειτουργική στα διάφορα στάδια του μενού, με πρωτοκλασάτες προτάσεις από ντόπιες μικροοινοποιήσεις, αλλά και εξαίρετα δείγματα από τον διεθνή αμπελώνα.
![IMG-bb70aad3c5e391e505a7fc0b96167d9f-V.jpg](/media/images/IMG-bb70aad3c5e391e505a7fc0b96167d9f-V.width-800.jpg)
Ο άριστος με κάθε σημασία της λέξης στον χώρο της εξυπηρέτησης, Ελλαδίτης μετρ Νικήτας, δεν άργησε να μας παρουσιάσει την επόμενη γαστροδημιουργία του σεφ, που δεν ήταν άλλη από το κρεμώδες, μαριναρισμένο σε γλυκόπιοτους οίνους, foie gras, συνεπικουρούμενο από μούρα, πιστάτσιο και σπιτικό ψωμάκι μπριός.
![IMG-5c77c6059aafb980c3c4fe1ea88810a9-V.jpg](/media/images/IMG-5c77c6059aafb980c3c4fe1ea88810a9-V.width-800.jpg)
Το θεόσταλτο σεβίτσε λαβράκι με κίτρα, κόλιανδρο και εξωτικά φρούτα, ο κύλινδρος με τις εκ φύσεως γλυκές σικελιανές γαρίδες, dashi, ξινόκρεμα και χαβιάρι και το καλκάνι με μύδια, σελινόριζα και κρούστα βοτάνων, έμελλε, εκτός από το να πολυφωτογραφηθούν, να αναστατώσουν τους αισθητήρες της γεύσης. Η ισορροπία των γεύσεων, των αρωμάτων και των υφών και στο ξυλοκαπνισμένο βοδινό φιλέτο, που ευλογήθηκε με εντάσεις ξηράς, με έμφαση στα μανιτάρια.
![IMG-d697f67690b22e56db396bfab5edb3bb-V.jpg](/media/images/IMG-d697f67690b22e56db396bfab5edb3bb-V.width-800.jpg)
Το pre dessert, το γιαουρτο-τζελάτο με νότες λεμονοθύμαρου, είναι ειλικρινά γαστριμαργικό case study και πρέπει άμεσα να παρεκκλίνεις από την πορεία σου για να το γευτείς πριν την εξωπραγματική σοκολατοδημιουργία με guanaja, βανίλια Μαδαγασκάρης και καφέ.
![IMG-c07a9128e2e04a9ef2ab4e9a0ab03497-V.jpg](/media/images/IMG-c07a9128e2e04a9ef2ab4e9a0ab03497-V.width-800.jpg)
Ένα ποιοτικό εσπρεσάκι για το τέλος και μια τριλογία από υψηλής γλυκοαλχημείας mignardises, μας ταξίδεψαν πέραν του έβδομου γευστικού ουρανού, ωθώντας μας να παινέψουμε εκ του σύνεγγυς τον σεφ και την ομάδα του. Μας διαβεβαιώσαν με ταπεινότητα, ότι αυτό είναι μόνο η αρχή, με όλη την ομάδα να υπόσχεται συνεχείς γαστριμαργικές εκπλήξεις και φιλοξενία σεφ, βραβευμένων με αστέρια Michelin, με το επόμενο gala dinner να παίρνει σάρκα και οστά στα τέλη Νοεμβρίου.
![IMG-78815772123d48b7a2b2caf2234e8fe4-V.jpg](/media/images/IMG-78815772123d48b7a2b2caf2234e8fe4-V_WIUO8ux.width-800.jpg)
Μπορεί να ακούγεται γραφικό και χιλιοειπωμένο, αλλά ''ναι'' το νησί μας και αξιόλογα εστιατόρια διαθέτει, αλλά και περισπούδαστο ανθρώπινο δυναμικό διαθέτει, όμοιο με αυτό που συναντάμε στα καλύτερα εστιατόρια του εξωτερικού. Τρανό παράδειγμα το εστιατόριο The Polo Restaurant and Bar και η σαγηνευτική 9+ σταδίων Degustasion εμπειρία που οφείλεις να ζήσεις στην επόμενή σου έξοδο.
(25 332000) Alasia Boutique Hotel, Χαϊδαρίου 6, Λεμεσός.
Συντάκτης: Δειπνολόγος
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/2JLUZ7lmPCz73GeTztq5fib0ICg=/107367/fill-450x330/PPL00029_ocVxjko.jpg)
Γιατί όλος ο πλανήτης αγαπάει το σούσι κύριε Matsuhisa; (Βίντεο)
Συναντήσαμε στη Λεμεσό τον θρυλικό Ιάπωνα σεφ Nobu Matsuhisa που έμαθε στον δυτικό κόσμο να τρώει σούσι
![](/wagtail-images-serve/yNItWt4bOVSd1EnguhscpasFdQQ=/107173/fill-450x330/4S5A0148.jpg)
To δημοφιλές στέκι του Πρωταρά που σερβίρει πάνω από 100 διαφορετικά είδη μπίρας
Ένα μικρός ναός της μπίρας που θα μας δροσίσει και φέτος το καλοκαίρι
![](/wagtail-images-serve/QaXKLeq8LbbPgMBLaYYbbeirm3Y=/107321/fill-450x330/Blog-Designs-12.webp)
Αυτά είναι τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
Ο παγκόσμιος γαστρονομικός οδηγός Taste Altas ξεχώρισε τα 12 πιο δημοφιλή ελληνικά πιάτα
![](/wagtail-images-serve/wyw0qYvbBeMhIZb07jlbosRdtKY=/106876/fill-450x330/processed-1A4A8889-F382-49FF-B027-FDFDBED2D7CD.jpeg)
Για ψάρι, πάμε σε ένα μαγευτικό "Ακρογιάλι" στον Πρωταρά
Ψαροφαγία με θέα τη θάλασσα, πλάι στο κύμα σε ένα μαγευτικό τοπίο ιδανικό για χαλάρωση
![](/wagtail-images-serve/NWX6QUzhEsW0i--3kt8LWuLajCE=/107193/fill-450x330/FotoJet_5_iEjkBlD.jpg)
Το εξωτικό all-day στέκι του Πρωταρά στη λίστα με τους κορυφαίους θερινούς προορισμούς μας
Ένας hot προορισμός που ποντάρει στη μαγευτική του θέα, τις μουσικές, τα κοκτέιλ και τη γαστρονομία του
![](/wagtail-images-serve/0qqPJIw1Vw5BcHvbFJiEXzWerRI=/107233/fill-450x330/FotoJet_7_1Paj4iZ.jpg)
Πού να φας λαχταριστά σικελικά καννόλι στη Λευκωσία
Τα ιταλικά αρτοσκευάσματα-κόλαση γεμιστά με γλυκιά, κρεμώδη γέμιση που θα λατρέψεις
![](/wagtail-images-serve/HTwOXGw419rvajrobFKxn7PVZyQ=/107223/fill-450x330/53._NUBILA-2.jpg)
Οι δύο must ταράτσες του καλοκαιριού στον Πρωταρά
Με θέα το απέραντο γαλάζιο και υπέροχο φαγητό
![](/wagtail-images-serve/1k_aPisPmQlIndavOQH2XGwkSPc=/107216/fill-450x330/BANNER2.jpg)
Καλοκαιρινά κρασιά: Τη δροσιά τους να 'χεις!
Τώρα είναι ο καιρός να επιλέξουμε λευκά κρασιά από γηγενείς ποικιλίες
![](/wagtail-images-serve/7Z7FD3KKvIiOMwbZj-jjdiop3qQ=/107161/fill-450x330/FotoJet_4_ZhYrYGC.jpg)
Πάμε για κυπριακό μπούκωμα κάτω από τα πεύκα, σε ένα νέο, δροσερό χώρο στα ορεινά
Ο μεσιέ Θουπί μας περιμένει για brunch στην αυλή του τον Αύγουστο
![](/wagtail-images-serve/mRzdhBryP74CQk-CtF72APrT32U=/107119/fill-450x330/FotoJet_2_Koa9GS2.jpg)
Ένα νέο εστιατόριο μόλις άνοιξε στα γραφικά σοκάκια του παλιού Καϊμακλίου
Μία νέα, υποσχόμενη, άφιξη με κυπριακή κουζίνα στην πρωτεύουσα
![](/wagtail-images-serve/PJCrqreJkE3seI9yC7rj27d9PiU=/107089/fill-450x330/FotoJet_R5pEXd9.jpg)
Νέο μπραντσάδικο στο χωριό, σερβίρει κυπριακό μπούκκωμα σε μία γραφική πλατεία
Μία καλή αφορμή για εξόρμηση και γνωριμία με ένα ιστορικό χωριό του τόπου μας
![](/wagtail-images-serve/Vca2PJqn_Pj1iNNhXsJEw5Fh1oM=/107075/fill-450x330/greek-inspired-fresh-artichokes-with-barley-and-tomatoes.jpg)
Eλληνικό φαγητό βρίσκεται ανάμεσα στα 10 χειρότερα του κόσμου
Το TasteAtlas έκανε τη σχετική έρευνα σε όλο τον κόσμο και αποκάλυψε τα χειρότερα φαγητά του κόσμου