Δημοσιεύτηκε στις 19 Ιουνίου 2013
Ο Αντώνης Στυλιανού είναι απόφοιτος του University of Sheffield, με BA (HONS) in Architecture. Γεννήθηκε στη Λεμεσό πριν από 24 χρόνια, ενώ κατά τη διάρκεια των παιδικών και νεανικών του χρόνων παρακολούθησε μαθήματα ζωγραφικής, καταφέρνοντας έτσι να περάσει το Advanced Level in Fine Art με International High Achievement. Το 2006 έλαβε μέρος σε ομαδική έκθεση με 10 πίνακες, τα έσοδα της οποίας διατέθηκαν για φιλανθρωπικό σκοπό. Το 2007 τού απονεμήθηκε, από τη Steinway, έπαινος για την αφίσα του διαγωνισμού για νεαρούς πιανίστες, και το 2008 πήρε το πρώτο βραβείο στο διαγωνισμό αφίσας για την εκστρατεία κατά των ναρκωτικών που οργανώθηκε από την Εθνική Φρουρά. Αυτό το διάστημα βρίσκεται στην Κύπρο όπου κάνει την πρακτική άσκηση ως αρχιτέκτονας και το Σεπτέμβριο θα συνεχίσει τις σπουδές του στο Ηνωμένο Βασίλειο για να πάρει το Master of Architecture.
Λέει ο ίδιος για τη δουλειά του: “Αυτό που προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να χαρακτηρίσει την τέχνη, ή μάλλον να τη δικαιολογήσει, είναι ο συλλογισμός. Ένας συλλογισμός δίχως αρχή, αλλά ούτε και τέλος. Περίπλοκος και πολύπλοκος που περιγράφει πάντοτε μια άνεση και που προκαλεί την υπέρβαση του συμβατού. Είναι μάλλον η τέχνη μια πρόκληση, η ώθηση της οποίας προέρχεται από το προσωπικό, κοινωνικό, θρησκευτικό ή/και πολιτικό υπόβαθρο της εποχής του καλλιτέχνη. Θα έλεγα ότι η τέχνη μου μπορεί να χαρακτηριστεί από διάφορους συλλογισμούς και στοχασμούς αποτυπωμένους σε μια σύγχρονη αφαίρεση του πραγματικού, ή έναν εφήμερο εξπρεσιονισμό. Παρόλο που έχω σπουδάσει αρχιτεκτονική αυτή είναι η 1η μου ατομική ζωγραφική δουλειά με τίτλο “Complications and other comforts”.
-
Παλιό Ξυδάδικο
21 Ιουνίου - 24 Ιουνίου 2013
Σχετικά
![](/wagtail-images-serve/ugGpAI6GapOJfQnZGo1Xu2iFyg4=/106646/fill-450x330/theano_NVr98Ze.jpg)
Στο ξενοδοχείο Almyra θα λάβει χώρα μια συναρπαστική, ομαδική έκθεση
Το Almyra σε συνεργασία με την Isnotgallery, φιλοξενεί την ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Μεταμόρφωσις | Metamorphosis»
![](/wagtail-images-serve/yLAAenuloWUU6HWF75tjs502OlI=/105498/fill-450x330/efi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/8-wtJmwHEK0qB0VXPa5-2aK8I80=/104512/fill-450x330/39309-sitesdefaultfileslev_0.2e16d0ba.fill-1375x729_tCEomvz.jpg)
Η έκθεση "Ζωή με τους Γύπες" στην Λεβέντειο Πινακοθήκη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες και προβολή ντοκιμαντέρ
![](/wagtail-images-serve/erN_w4RRaEamcN2r-CaxpqrVhyQ=/103896/fill-450x330/IMG_20240529_1103532.png)
Μία ξεχωριστή έκθεση με έργα από τους μαθητές της σχολής Art Strokes Studio
Η έκθεση περιλαμβάνει από πίνακες ζωγραφικής έως και μοναδικές κατασκευές από πηλό.
![](/wagtail-images-serve/_TqTlWtz6jR5IFWl8ACkbaqw5II=/103600/fill-450x330/Nicola_2_RStaSXw.jpg)
«My Way»: Μια ματιά στον πολύχρωμο κόσμο της Nicola Michael
Η έκθεση «MY WAY» είναι μια πρόσκληση να μπούμε στον πολύχρωμο κόσμο της
![](/wagtail-images-serve/SH_1ZlZuBVVcneEMq55EKRibDVg=/103416/fill-450x330/WE_MET-poster_-.jpg)
Εικαστική εγκατάσταση του Μιχάλη Χαραλάμπους στο Κυπριακό Μουσείο
Αρχαιότητες από τις συλλογές του Tµήµατος Αρχαιοτήτων συµβιώνουν µε σύγχρονα έργα του εικαστικού
![](/wagtail-images-serve/Q9HRSESC-bq7UpZowiZqA3j4J5c=/103124/fill-450x330/04-1-1024x633.webp)
Λευκωσία: Άνθρωποι και Τόποι: Φωτογραφική διαδρομή στην περίοδο 1950-1960
Στο Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο Λευκωσίας
![](/wagtail-images-serve/dtwjdCnV7d2-vq14ydhm3vYaEC4=/102922/fill-450x330/2_small_file_300dpi.jpg)
![](/wagtail-images-serve/bChlTo_YRVqfuYYODKo9QD4qPv8=/102346/fill-450x330/The_confusion_GlsuCXW.jpg)
Η Μάχια Γενεθλίου παρουσιάζει την 3η της έκθεση στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού
Between the Lines: Ατομική εικαστική έκθεση της Μάχιας Γενεθλίου
![](/wagtail-images-serve/JrGxi_p4yus9pCLQBPrJGSVad7g=/102337/fill-450x330/FotoJet_3_1P3Ayx2.jpg)
Intended / Unattended: Η νέα ατομική έκθεση του Στέλιου Ερμογενίδη, στην IsNotGallery
20 έργα σε μελάνι -σήμα κατατεθέν του καλλιτέχνη
![](/wagtail-images-serve/Umbkz9VaFvlyuAAnMUEpoVrHZUU=/102334/fill-450x330/eins.jpg)
![](/wagtail-images-serve/6XCv72o2D74aVkEN6FKfL3NV12o=/102265/fill-450x330/16-CE92CE91CE9BCE95CE9DCEA4CE99CE9DCE9FCEA31-1.jpg)
Βαλεντίνος Χαραλάμπους: Έκθεση-σταθμός στα εικαστικά δρώμενα της Λευκωσίας, στην γκαλερί Stand in Line
Η γκαλερί Stand in Line παρουσιάζει την έκθεσης κεραμικής του Βαλεντίνου Χαραλάμπους από τις 17 Μαΐου μέχρι τις 22 Ιουνίου 2024